Konya’da mübarek üç ayların başlangıcında kutlanan Şivlilik Geleneği yaşatılmaya devam ediyor. Sokağa çıkan çocuklar ellerinde poşetlerle, "Şivlilik" diyerek kapı kapı dolaşıp hediyeleri topladı. Mübarek üç ayların başlangıcında Konya'da gelenek haline gelen şivlilik, yine renkli görüntüler oluşturdu. Okulların tatil olmasını fırsat bilen çocuklar sabahın erken saatleri ile birlikte ellerinde poşet ve çantalarla Konya sokaklarına inerek evleri, esnafları dolaşarak şivlilik topladı. Günler öncesinden şivliliğe hazırlık yapan çocuklar kendilerine verilen şeker, çikolata ve bisküvi ile mutlu anlar yaşadı. Mahalle aralarında kapı kapı dolaşarak şivlilik toplayan ve komşularının Regaip Kandili'ni kutlayarak, büyüklerin ellerini öpen çocuklar unutulmaz bir gün geçirdi. Çocukları sevindirmek için Konyalı esnaflar ve vatandaşlar da  hazırlıklarını günler öncesinde tamamladı. Fener alayı ise şehirde renkli görüntüler oluşturdu.

ŞİVLİLİK GELENEĞİ BU YILDA TÜRKİYE GÜNDEMİNE GİRDİ

Hem üretiyor hem de gelir elde ediyorlar Hem üretiyor hem de gelir elde ediyorlar

 Konya’ya özgü bir gelenek olan Şivlilik kültürü, sosyal medya hesaplarında yapılan paylaşımlar sebebiyle Türkiye gündemine girdi. Konya dışında yaşayan vatandaşlar bu yaşatılan güzel gelenekten duydukları memnuniyeti dile getirdi.

FENER ALAYINDA RENKLİ GÖRÜNTÜLER OLUŞTU

Konya'da üç ayların gelişi fener alayı ile kutlandı. Çocukların şivlilik eğlencesi geceden başladı. Ellerine fenerlerini alan minikler sokakta arkadaşlarıyla çeşitli oyunlar oynayarak doyasıya eğlendi.

ALPERENLER ŞİVLİLİK DAĞITTI

Konya Alperen Ocakları Konya’da mübarek üç ayların başlangıcında kutlanan Şivlilik Geleneğini Zafer Meydanında çeşitli ikramlar dağıtarak yaşatılmasına katkı sağladı. Konya Alperen Ocakları Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Vakfı sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “ Konya Alperen Ocakları olarak; Konya’mıza has bir gelenek olan “Şivlilik” için Zafer Meydan’ında Şivlilik toplamaya çıkan çocuklarımıza şivliliklerini dağıttık. Mübarek üç aylarımızın hayırlar getirmesi duası ile kandilimiz mübarek olsun.”

ŞİVLİLİK'TE ÇOCUKLAR SEVİNDİRİLİYOR

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Somut Olmayan Kültürel Miras Alanında kayıt altına alınan Şivlilik Geleneği hakkında şu bilgiler veriliyor: "Şivlilik, Konya’da Hicri takvime göre üç ayların başlangıcı olan Recep ayının ilk Perşembe'sini Cuma'ya bağlayan gecede ve Regaip Kandili sabahı çocuklarca yapılan kandil kutlama geleneğidir. Konya’da bu güne 'ilk namaz' adı da verilir. Kandilden bir hafta önce çocuklar, gece sokağa çıkarak bu günün geleceğini, trampetlerle, kavallarla, fenerlerle mahalle mahalle dolaşarak haber verirler. Fenerini alan çocuk sokağa çıkar, yol ortasına gerilen ipe fenerini asar, bütün dükkanlar rengarenk, irili ufaklı karpuz, davul, sünme, kuyruklu ismi verilen kağıt fenerlerle, mumlarla donatılır. Çocuklar yakılan ateşin etrafında halka olur ve fener alayına katılırlar. Regaip Gecesinin sabahı ellerine birer torba alan çocuklar kapıları çalmadan içeriye girer; Şivli şivli şişirmiş, Erken kalkan pişirmiş, İki çörek bir börek, bize namazlık gerek. Şivliliiiiik... diye bağrışırlar. Ev sahibi önceden hazırlanan kuru üzüm, leblebi, incir, iğde gibi çerezlerden ve günümüzde daha çok şekerlemelerden çocuklara dağıtır. Aynı gün, hemen her evde, yağda kızartılmış mayalı hamurdan 'bişi' yapılır ve yufkaların arasına konur. Buna pekmezle yapılmış un helvası ilave edildiği de olur. Bişiler komşulara dağıtılır. İkindi ile akşam namazı arasında mezar ziyaretleri yapılır, yatsı namazında camilerde mevlit okunur. Şivlilik günü aile büyükleri, komşu ve akraba ziyaretleri yapılır, 'namazın mübarek olsun' temennisinde bulunulur. Bu ziyaretler sırasında önce yemek, ardından da çerez ve meyvelerden oluşan Şivlilik ikramı yapılır. Çocukların hatırlandığı, mutlu edildiği Şivlilik, aynı zamanda birlik ve beraberlik duygularının pekiştirildiği bir gelenek olarak geçmişten günümüze varlığını sürdürmektedir."

MUHAMMED ESAD ÇAĞLA