Polat çiftinin tutukluluğuna yapılan itiraz reddedildi Polat çiftinin tutukluluğuna yapılan itiraz reddedildi

Konya'da STK'lar sokak hayvanlarının uyutulmasına yönelik yasa tasarısına destek amacıyla ilk yürüyüşü gerçekleştirdi. Yürüyüşe STK başkanları, üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Hayvanseverler ile yürüyüş yapanlar arasında arbede yaşandı. Yürüyüşe tepki gösteren hayvanseverlere polis ekipleri müdahalede bulundu. Hayvanseverlerden yakalanan kişiler arasında Şefkat-Der Genel Başkanı Hayrettin Bulan’ın da olması dikkatlerden kaçmadı. Mevlana Meydanında başlayan yürüyüş basın açıklamasıyla birlikte Kültür Park’ta son buldu.  

“BU MESELENİN SONUNA KADAR TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Yürüyüşten sonra açıklamalarda bulunan Konya STK Platformu Başkanı Adem Ceylan, başıboş sokak köpeklerinin bir güvenlik sorunu olduğunun altını çizerek çözüm için sonuna kadar çabalayacaklarını vurguladı. Ceylan, “Yürüyüşün amacı bazı şeyleri teminat altına almaktır. Bütün dinlerin gönderiliş amacı da insanın hayatını korumaktır. Devletin vazifesi de insanın hayatını korumaktır. Çok enterasan bir şekilde dine ve kutsallara savaş açmış olanların merhamet dilini kullanarak bu konuda acıtasyon yaptıklarına şahitlik ediyoruz. Dinin amacı insan hayatına zarar veren canlıların ortadan kaldırılmasıdır. Biz bunu birçok defa ortaya koymuştuk. Bugün birilerinin bizi düşürdüğü durum gerçekten içler acısı. Müslümanca ve merhametle meseleye baktığımızın altını çizmek istiyoruz. ‘Köpekler can değil mi?’ sloganıyla ortaya çıkıp insan hayatını sabote eden bakışın yanlış olduğunu söylüyoruz. Sokaklarımız huzurlu hale gelinceye kadar, toplumsal huzuru sağlayıncaya kadar meydanlarda düşüncelerimizi ifade edeceğimizin altını çiziyorum. Ümit ediyoruz ki; kadınların, yaşlıların, çocukların huzurla yaşadıkları sokakların olduğu bir toplumu yasal mevzuatla güvence altına alacağız. Burada bulanan insanlar elinden gelen tüm çabayı ortaya koyacak. Bu meselenin sonuna kadar takipçisiyiz” diye konuştu.

İKTİDAR VATANDAŞIN YAŞAMA HAKKINA SAHİP ÇIKMALI!

Sokak köpekleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Konya Şehir Hastanesi hekimlerinden Dr. Önder Bağcı ise şunları kaydetti: “Sokakta insanlar ölüyor. Çocuklar yaralanıyor. Devletin asli vazifesi insanların can ve mal güvenliklerinin temin edilmesidir. Devleti devlet yapan budur. Sokakta vatandaşların özgür bir şekilde gezmesi anayasal bir haktır. Yürürlükte olan kanun yüzünden çocuklarımız ölüyor. Ben bu kanunun anayasaya aykırı olduğunu düşünüyorum. İktidarı ve muhalefeti temsil edenler vatandaşların yaşama haklarına sahip çıksınlar. İnsan hayatı çok kıymetlidir. Onlarca çocuğumuz başıboş köpekler yüzünden öldü. Yüzlercesi yaralandı. Her gün binlerce saldırı oluyor. Çocukların ödleri kopuyor, psikolojileri bozuluyor. Geçen sene hatırladığım kadarıyla 1 milyon kuduz aşısı yapıldı. Ayrıca 4 milyon kuduz aşısının sipariş edildiği de söylendi. Bir şeyleri yanlış yapıyoruz. İnsanlar hayatını kaybediyor. Ben sağlık camiasını bu konuda gerekli vazifelerini yapmaya davet ediyorum. Hekimler vatandaşların hayatta kalması için uğraşmalı.”

Muhabir: TUBA KAYA