2015 yılında Konya Müzesi arkeolojik kazı ekibince tramvay hattı yenileme çalışması esnasında fark edilen su kuyusu, Alâeddin Tramvay hattını, diğer duraklardan farklı kılıyor. Durak zeminine açılan direk çukuruyla birlikte gün yüzüne çıkan kuyunun incelemeler sonucunda kuyu 1077 yılında kurulan Anadolu Selçuklu erken dönem eseri ve 946 yıllık olduğu ortaya çıktı.

KONYA, TARİHİ ESERİNE SAHİP ÇIKTI

Konya ‘da vatandaşların en çok kullandığı Alaeddin tramvay durağında bulunan su kuyusu aynı zamanda ise içerisinde bulunan su kuyusuyla müze olarak da kullanılıyor. Kuyu, 2015 yılında Konya Müzesi arkeolojik kazı ekibinin tramvay hattı yenileme çalışması esnasında bulunarak Konya’nın kültür dünyasına kazandırıldı. Bu kapsamda Konya’daki gün yüzüne çıkan bir esere daha sahip çıkılarak Konya’nın turizmine katkı sağlanmış oldu. Tramvay hattı yenilenme esnasında Alaeddin Tepesi tramvay hattı yenileme çalışması esnasında durak zeminine açılan direk çukuruyla birlikte gün yüzüne çıkan kuyunun incelemeler sonucunda kuyunun 1077 yılında kurulan Selçuklu Anadolu erken dönem eseri 946 yıllık olduğu ortaya çıktı. Kare planlı olan su kuyusu, Roma devşirme mimari elemanlarıyla düzgün kesme taşlar haraçsız ve şaşırtma ve bindirme tekniğiyle inşa edilmesi Anadolu Selçuklu erken dönem eseri olduğu doğrulmakta.

SU KUYUSUNUN ÖZEL MALİKANEYE AİT OLABİLECEĞİ ÖNE ÇIKIYOR

Yeşilçam şarkıları kulakların pasını silecek Yeşilçam şarkıları kulakların pasını silecek

Kuyudaki bileziğin kuzey kenarında açılan gerdekte monta edilen kare formlu dikmenin üst kısmındaki 90 dereceli uzantıya bağlanan zincirli kovanın oluşturduğu izler sonra ki dönemlerde de kuyunun kullanıldığı izlemini ortaya çıkardığı düşünülüyor. Su kuyusunun detaylarıyla ilgili bilgiler arasında yer alan diğer bilgiler ise şöyle: “Derinliği 2,5 metreyi aşan kuyunun doğu yönünde menteşe ve kapak yatağı ile güney batı yüzündeki kilit sistemi, günlük kullanım dışında kapatılıp kilitlendiği; detay özelliklerine bakıldığında ise umumi amaçlı bir tesis olmayıp özel malikane müştemilatına ait olabileceği fikrini ön plana çıkarmakta.”

Muhabir: HACER CEYLAN