Zorunlu öğrenim kapsamındaki öğrencilerin ilçe ya da il merkezi gibi daha büyük yerleşim birimlerindeki merkez okullarda eğitimlerinin gerçekleştiği taşımalı eğitim, farklı sebeplerle Türkiye’nin çeşitli yerlerinde gerçekleşiyor. Eğitim çağındaki öğrencilerin eğitimden uzak kalmamaları adına yapılan bu sistemde Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) Taşıma Yoluyla Eğitime Erişim Yönetmeliğine göre taşıma kapsamındaki öğrencilere öğle yemeği de ücretsiz olarak temin ediliyor. Yönetmelik kapsamında ‘Yemeklerin hazırlanmasında ve sunulmasında besin değerinin korunmasına ve sağlığa uygunluğuna gerekli özen gösterilmesi’ maddesi yer alsa da Hasan Akbıyık İlk ve Ortaokulu’nda söz konusu maddeye uyulmadığı iddia edildi. Olayla ilgili nöbetçi öğretmenin tuttuğu belirtilen tutanak, Eğitim-İş Konya Şubesi’nce gündeme taşınarak, olayın takipçisi olunacağına dikkat çekildi.

H S G D J F D H J

ERTUĞRUL: MAKYAJLARI HER GÜN AKMAKTA!

Tek çözüm para değil! Tek çözüm para değil!

Taşımalı eğitimin okul ihtiyacı olan yerleşkelerdeki ihtiyacın kalıcılaşmasına neden olduğunu ifade eden Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Bahattin Ertuğrul, taşımalı eğitimde ücretsiz verilen öğle yemeği uygulamasında verilen öğünün öğrenciler için yeterli olmadığına dikkat çekti. Yaşanan olayla ilgili konuşan Ertuğrul, “Öğrencilerin eğitim hakkına kavuşmak için karda kışta, çoğu zaman kötü yollardan hurdadan hallice araçlarla geçmek zorunda kalmasını ‘onlara ücretsiz öğlen yemeği veriyoruz’ diyerek makyajlamaya çalışan MEB’in makyajı akmakta, gerçek yüzü her gün daha görünür olmaktadır! Çocuklarımıza nasıl koşulların reva görüldüğünü anlamak için Selçuklu’daki Hasan Akbıyık İlk ve Ortaokulu’nun bir günlük menüsüne bakmak yeterlidir. Eğitim-İş Konya Şubesi olarak bizzat yerinde tespit ettiğimize göre çocuklara öğle yemeği olarak ne olduğu belirsiz iki adet bisküvi ve markası bilinmeyen bir meyve suyu verilmiştir.” ifadelerini kullandı.

Jişjişjklijuk

‘NEREDE BU 52 TL?’

Taşımalı eğitimde bir öğün için öğrenci başına 52 TL harcandığının bilindiğine dikkat çeken Ertuğrul, öğrencilere verilen besinin bu tutarda olmadığına dikkat çekerek bu ücretin öğrencilere harcanmadığını vurguladı. Sürecin takipçisi olacaklarını da vurgulayan Ertuğrul, yetkililere seslenerek sorular yöneltti. Ertuğrul, “Bu nasıl yemek’ diye sorulan görevlinin, ‘Bundan sonra böyle olacak’ cevabı, rezalete ilişkin tutturduğumuz resmi tutanağa geçmiştir. Hâl böyle olunca cevap bekleyen pek çok soru ortaya çıkmaktadır. Eğitim-İş olarak Millî Eğitim Bakanlığı yetkililerine soruyoruz: Taşımalı eğitimde bu öğünler için öğrenci başına 52 TL harcandığı bilinmektedir ancak çocukların önüne yemek diye konulan maddelere bakınca bu 52 liranın öğrencilere harcanmadığı görülmektedir. Gelişmekte olan öğrencileri aç bırakarak kâr eden kim ya da kimlerdir? ‘Türkiye Yüzyıl’ında halkın çocuklarına düşen uzun yollar aşarak geldikleri okulda aç karnına derse girmek midir? Bilinsin ki bu soruların da bu rezaletin de peşini bırakmayacağız. ‘İtibardan tasarruf olmaz’ diyerek savunan zihniyete, en büyük itibarın çocukların aç karnına derse girmediği bir ülkeyi var etmek olduğunu haykıracağız. Onlar da öğrenecek ki bu ülkenin evlatları sahipsiz değil; onların öğretmenleri var, Eğitim-İş var!” diye konuştu.

TUTANAKTA BİSKÜVİ VE MEYVE SUYU TESPİTİ YER ALDI

11 Haziran 2024 tarihinde söz konusu okulda nöbetçi olan okul öğretmenlerinden A.B. konuyla ilgili tespitleri tutanakta yer aldı. A.B. tarafından tutulduğu belirtilen tutanakta; “Taşımalı öğrencilere gelen yemekleri kontrol etmek için yemekhaneye gittiğimde öğrencilere yemek için iki adet bisküvi ile meyve suyu gönderildiğini tespit ettim. Ayrıca yemek getiren görevlinin; “bundan sonra böyle olacak” diye bir cümle sarfetmiş dağıtıcı ablaya” ifadelerine yer verildiği görülüyor. 

Muhabir: HACER CEYLAN