Konya’nın Akşehir ilçesinde bu yıl 65’inci kez düzenlenen Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliklerinin resmi açılışı Akşehir Açık Hava Tiyatrosunda yapıldı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, törene katılanlar arasındaydı.

Törende konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Medeniyetimizin en münevver şahsiyetlerinden olan, bugün yüzümüzü tebessüm ettiren, Nasreddin Hoca’mızı anmak için bir aradayız. Nasreddin Hoca’nın zekası ve ince mizah anlayışı sadece Anadolu'da değil tüm dünyada insanlara ders veren bir bilgelik kaynağıdır. Onun hikayeleri nesilden nesle aktarılan, güldürürken düşündüren en kıymetli hazinelerdir. Bizler sadece gülmece ve nüktedanlıkla değil, bilge sözleriyle öne çıkan hocamızı kendimize ilham alıyor ve şehrimizi yönetirken Nasreddin Hocamızın vermiş olduğu öğütlere sıkı sıkıya sarılıyoruz. Bugün yine hep birlikte güzel bir programla Nasreddin Hoca’mızı anıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Baskanlar Altay Ve Yavas Konyadaki Senlikte Ayni Karede 002

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ise şunları dile getirdi: “Milli, manevi değerlerimizden birisi bozkurtsa, birisi Nasreddin Hoca'dır, Yunus Emre'dir. Onların öğütleridir. Onların deyişleridir. Biz bunları yaşattığımız müddetçe inşallah Orta Asya'dan Anadolu'ya taşıdığımız, İslam'la yoğurduğumuz Türklüğümüzü ve devletimizi hep yaşatacağız.” 

Temsili Nasreddin Hoca İlker Ayrık da, 

“816 yaşındayım ve 65 senedir her sene düzenli olarak bir ziyarete geliyorum. Daha sık gelmek istiyorum. Çünkü çok seviyorum burayı ama bizim de orada kurulu bir düzenimiz var. Onu kolay kolay bozamıyoruz kusura bakmayın. Ama bugün karşınızda olduğum için gerçekten çok mutluyum. Hatta diğer tarafta müsaadenizle hanımla konuşuyoruz. Diyoruz ki; aslında kalıcı olarak dönsek mi? 86 yaşında bu dünyaya gözlerimi yumdum. Eğer ki dönseydik 40-45 yaşında emekli olurdum. Emekli maaşımızla burada gül gibi sürünürdük diye hasbihal ettik. ‘Aman hoca efendi biz kalalım burada’ dedi. Ben de ben bilmem hanım bilir dedim.” diye söyledi.

Programda Altın Eşek Ödül Töreni de yapıldı. Törende; Müjdat Gezen’in rahatsızlığı nedeniyle ödülü onun adına öğrencisi Şevket Çoruh, Erdoğan Özbakır ve Mehmet Peker ödül aldı.

Whatsapp Image 2024 07 05 At 18.27.15

ULUSLARARASI NASREDDİN HOCA ŞENLİKLERİ İLE AKŞEHİR SOKAKLARI 65. KEZ RENKLENDİ!

Akşehir’de gerçekleştirilen 65. Uluslararası Nasreddin Hoca Şenlikleri bu yıl da büyük bir coşkuyla başladı. Yerli yabancı misafirlerin katılımıyla gerçekleştirilen şenlikte Temsili Nasreddin Hoca unvanıyla İlker Ayrık misafir edildi. Şenliğe, vatandaşların yanı sıra sanattan siyasete pek çok alandan protokol üyeleri katılım sağladı.

Altı gün altı gece sürecek etkinliklerin ilk günü Temsili Nasreddin Hoca’nın Belediye Başkanı Dr. A. Nuri Köksal tarafından davet edilmesi ile başladı. Davetin ardından göle maya çalma geleneği yerine getirildi. Temsili Nasreddin Hoca’nın ardından, Ak Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, CHP Konya Milletvekili Barış Pektaş, Akşehir Kaymakamı Mehmet Özel, Garnizon Komutanı Albay Tolga Yuvalı, Akşehir Belediye Başkanı A. Nuri Köksal, Tuzlukçu Belediye Başkanı Nurettin Akboğa, Akşehir Ticaret Odası Başkanı Ender Kalkan, sanatçı Melihat Gülses,  Nasreddin Hoca Turizm Derneği Başkanı Tarık Buğra, Emniyet Müdürü Erdinç İnce ve de Teğmen Fazlı Muhammed Cavlı göle maya çalarak iyi temennilerde bulundu.  

Temsili Nasreddin Hoca’nın Belediye Başkanı Dr. A. Nuri Köksal tarafından şenliğe daveti ile başlayan program, göle maya çalma seremonisi ile devam etti. Göle maya çalan Temsili Nasreddin Hoca İlker Ayrık,  “ya tutarsa değil illa tutacak” temennisi ile 65 yıllık geleneği yerine getirdi.

Konya'da düğün kavgası kanlı bitti Konya'da düğün kavgası kanlı bitti

Temsili Nasreddin Hoca İlker Ayrık konuşmasında; “En sevdiğim torunlarımdan birinin yaptığı bu işin arkasında duruyorum ve bu sene göle maya çalıyoruz. Bu yıl ki niyetimiz, tüm dünyada acımasız savaşlar olurken ve bundan en çok çocuklar zarar görürken tüm çocuklar gülsün diye temenni ediyoruz ve mayamızı çalıyoruz. Ama bu sene bir farklılık var ya tutarsa demeyeceğiz, illa tutacak diyeceğiz, illa tutmalı diyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

GELENEKSEL KORTEJ MİZAH YOLUNDA SON BULDU!

Göle maya çalma programının ardından Temsili Nasreddin Hoca eşeğine ters bindi ve tüm misafirlerin katılımıyla Tarihi Ermeni Kiliseni ve Çınaraltı Cami’ye kadar uzanan kortejde renkli görüntüler yaşandı. Nasreddin Hoca ve eşeğini takip eden halk ve protokol üyeleri yürüyüşün sonunda Nasreddin Hoca Mizah Yolu’nu ziyaret etti. Tarihi Ermeni Kilisesinde gerçekleştirilen resim sergisi sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Mizah Yolu’nu ziyaret eden misafirlere kültürden sanata, resimden, Paramotor gösterisine kadar pek çok alanda etkinlikler sunuldu.

Kaynak: HABER MERKEZİ