Tarım ve hayvancılık, gelişen teknolojiyle birlikte sürekli kendini yeniliyor. Özellikle tarımsal faaliyetlerde kullanılan araç, gereçler; ekim-dikim-sulama işlerini kolaylaştırmak adına her yıl güncelleniyor. Konya gibi geniş arazilere sahip tarım alanlarında ise bu gelişmeler çiftçiye büyük kolaylıklar sağlıyor. Bu kolaylıklardan biri de pivot sulama sistemi. Geniş tarım arazilerinin sulanmasında insan gücünü aza indiren ve sulama işlemini kolaylaştıran pivot sulama sistemi, Konya’da yaygınlaşmaya başladı. Son dönemde işçi sorunu da baş gösterince çiftçi pivot sulamaya daha fazla yönelmiş durumda. Bu kapsamda uzmanlar, 200 dekar ve üzeri arazi varlığı olan işletmelerde pivot sulama sistemlerine olan ilgi giderek artmaya başladığını bildiriyor.

7-4-67

SİSTEM ÜRETİMİNDE DE KONYA’DAN BÜYÜK BAŞARI

Tarımsal üretimiyle dikkat çeken Konya, tarıma dayalı sanayide de önemli bir yerde. Özellikle tarım alet ve ekipmanlarında ülkemizin söz sahibi konumunda olan Konya, bu anlamda pivot sulama sisteminde de atılım gerçekleştiriyor. Biri sanayide çekirdekten yetişen diğeri ise Ziraat Mühendisi iki ortağın kurduğu Kale Pilot Sistemleri, alanında söz sahibi olmaya aday.

Teknolojide frizbi etkisi! Teknolojide frizbi etkisi!

7-5-74

PROF. DR. SOYLU’DAN TEBRİK

Konya tarım camiasının yakından tanıdığı ve tarımsal konularda uzman olan Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Soylu da Kale Pivot’un ürettiği pivot sulama sistemlerini tebrik etti. Soylu, “Biri sanayide çekirdekten yetişmiş makina ustası diğeri ise Fakültemizden mezun ziraat mühendisi iki ortağın kurduğu Konyalı yerli bir firmamız olan Kale Pivot'u dünyanın dev firmaları ile rekabet edecek şekilde pivot sulama sistemlerini geliştirdikleri için tebrik ediyorum” dedi.

7-6-66

ABDULLAH AKİF SOLAK