Sanayisi ile tüm Türkiye’ye örnek olan Konya enflasyon rakamlarına rağmen büyümeye ve üretmeye devam ediyor. Pandemi döneminde bile üretmeye ve istihdam sağlamaya devam eden Konya, ihracat rakamları ile dünyanın önde gelen sanayi şehirlerinin başında geliyor. Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu araştırmalarına göre Konya yine farkını göstermeyi başardı. İstanbul Sanayi Odası, 2021 yılı Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu araştırması sonuçlarına göre Konya’dan 7 firma listeye girdi. Listede; Konya Şeker, Eti Alüminyum, AYD Otomotiv Endüstri, Panagro Tarım Hayvancılık, Enka Süt, Ova Un, TÜMOSAN Motor bulunuyor. Konu ile alakalı Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası ve Konya Büyükşehir Belediyesi bir açıklama yayınlayarak, üretimin önemine dikkat çekti.

‘KONYA DAHADA BÜYÜYECEK’

Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan 2021 yılında Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu listesine giren Konyalı firmaları tebrik etti. İSO 500 – 2021 sonuçlarını değerlendiren Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, “Listede; Konya Şeker 64. sırada, Eti Alüminyum 114. sırada, AYD Otomotiv Endüstri 184. sırada, Panagro Tarım Hayvancılık 237. sırada, Enka Süt 426. sırada, Ova Un 483. sırada, TÜMOSAN Motor 493. sırada yer aldı. Türkiye’nin 2021 yılında sanayi sektörü yüzde 16,58 büyüme kaydetmiştir. Küresel salgın ile birlikte tüm dünya ekonomilerinde küçülme yaşandığı bir dönemde sanayi kuruluşlarımızın özverili ile çalışması 2021 yılında Türkiye ekonomisi yüzde 11 oranında yüksek bir büyüme kaydetmiştir.  2022 yılının ilk çeyreğinde de Türkiye yüzde 7,3 oranında büyümüştür. Bu büyüme de özel sektörümüzün ve sanayimizin büyük payı bulunmaktadır. Konya ekonomisinde sanayi sektörünün payı her geçen yıl artmaktadır. Bunla birlikte 3 milyar seviyesine çıkan ihracatımız, ihracatçı firma sayımızdaki artış, istihdam artışımız Konya’nın daha fazla sayıda en büyük 500 listesine girebilecek sanayi kuruluşu çıkarma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. İlerleyen dönemlerde Konya’nın daha fazla firması ile listede yer alacağına inancımız tamdır. Türkiye'nin en büyükleri arasında yer alarak gurur duymamıza vesile olan firmalarımızın yöneticilerini, tüm çalışanlarını tebrik ediyor, şehrimiz ve ülkemiz ekonomisine katkı sağladıkları için teşekkür ediyorum” diyerek düşüncelerini belirtti.

‘HERŞEYE RAĞMEN ÜRETİYOR VE GELİŞİYORUZ’

Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükçü ise, sanayicilerin üretimden ve ihracattan vazgeçmeden özverili bir şekilde üretim yapıldığına işaret etti. Kütükçü sözlerinin devamında şu ifadelere yer verdi, “Ekonomideki zorluklara ve artan maliyetlere rağmen ‘üretim’ diyerek şehrimizi Türkiye’nin sanayi devleri arasında temsil eden tüm firmalarımızı ve çalışanlarını yürekten kutluyor, başarılarının artarak devam etmesini diliyorum. Konyalı sanayiciler tüm zorlu şartlara rağmen yatırım, üretim, istihdam ve ihracattan hiçbir zaman vazgeçmemiştir. 2021 yılı sanayicilerimiz için pandeminin etkilerinin devam ettiği, döviz kurunda sert dalgalanmaların yaşandığı, lojistik, enerji ve hammadde başta olmak üzere hemen her alanda maliyetlerinin olağanüstü arttığı bir yıl olarak geride kaldı. Ancak tüm bu zor koşullara rağmen Konyalı sanayicilerimiz üretimden, ihracattan ve istihdam oluşturmaktan hiçbir zaman vazgeçmedi. Sanayicilerimiz geçtiğimiz yıl 3 milyar dolara yakın ihracat gerçekleştirerek, tarihimizin en yüksek ihracat rakamına ulaştı. Üretimden satışların artmasında da ihracat en büyük etkenlerden biri oldu. Açıklanan İSO İlk 500 Listesinde yer alan firmalarımız Konya’nın üretim kararlılığının devam ettiğinin en büyük göstergesi. Gelecek yıllarda listede yar alan firmalarımızın artacağına inanıyor, bütün firmalarımızı tekrar kutluyorum” diye konuştu.

‘ÜRETİP İSTİHDAM YAPIYOR’

Gürcistan ile Konya’nın ticaret hacmi artacak Gürcistan ile Konya’nın ticaret hacmi artacak

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ise, Konya’nın üretim ve istihdam sağladığına dikkat çekerek, “Üretim, istihdam ve ihracat rakamlarındaki başarının bir göstergesi olarak listeye giren Konya Şeker, Eti Alüminyum, AYD Otomotiv Endüstri, Panagro Tarım Hayvancılık, Enka Süt, Ova Un ve TÜMOSAN Motor firmaları şehrimiz adına hepimizi gururlandırmıştır. Üretimiyle Türkiye ekonomisine katkı sunmaya devam eden firmalarımızı ve tüm çalışanları kutluyor, başarılarının devamını diliyorum. Üretime ve istihdama katkı sağlayan bütün firmalarımızla, çalışanlarımızla ekonomik gücümüzü artırıp, ülkemizi müreffeh yarınlara hep birlikte taşıyacağız” ifadelerini kullandı.