Konya'nın Çumra İlçesinde 8 Yörük Köyünün bir araya gelerek kurduğu Çumra Havalisi Yörük Köyleri Yardımlaşma Dayanışma Derneği, Çumra Belediyesi ve Konya Şeker’in katkılarıyla düzenlenen 'Bin yıllık Gelenek Dünden Bugüne Yörükler Çumra Belgeseli Gala Gecesi' programı, Çumra Belediyesi Zeki Sayıcı Düğün Salonunda gerçekleştirildi.   Programa Çumra Yörükler Derneği Başkanı Halil Samancı, Konya Yörük Türkmen Dernekleri Temsilcileri,  Yörük Beylerinden Mustafa Çetin, Kemalettin Danışık, Mustafa Yılmaz, Mustafa Öz, Bacıbeyleri Elife Mısral, Hatice Demirci, Muhtarlar, Sulama Kooperatifi Başkanları, Birlik ve Dernek Yöneticileri, Çumra Belediye Başkanı Av.Recep Candan,  PANKOBİRLİK Genel Başkanı ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Erkoyuncu ile çok sayıda davetli katıldı. 25 yıldır faaliyetlerini yoğun bir şekilde devam ettiren dernek; Dikiz Aynası Yol Hikâyeleri yapım ekibiyle anlaşarak, hem Yörük kültürünün tanıtılması, hem de Çumra ve Çumra Kültürünün, ayrıca Çatalhöyük'ü de içine alan geniş kapsamlı bir çalışma yaptı. Yaklaşık 3 aylık bir çalışma sonucu çekilen belgesele Çumra Belediyesi, PANKOBİRLİK ve Konya Şeker sponsor oldu. Belgeselin galası ve belgeselin ilk bölümü World Türk, Anadolu Dernek TV, CN 1 ve Tivi6’dan canlı yayınlandı.  Es&Er Medya yapımcısı ve Dikiz Ayna Programı moderatörü Erdal Açık’ın sunduğu programda Alaaddin Keykubat Üniversitesinden Prof. Dr. Mehmet Ak, Doç. Dr. Serdar Bulut Yörük tarihi, gelenek ve görenekleriyle ilgili bilgiler aktardı. Şehrin ileri gelenleri ve Yörük beyleri de programda kısa kısa görüş belirttiler.

‘ÇUMRA’NIN DİNAMİK BİR YAPIYA SAHİP’

Çumra’nın dinamik bir yapıya sahip olduğunu belirten Çumra Belediye Başkanı Recep Candan, “Özellikle tarımsal faaliyetlerle Çukurova, Ege ile yarışacak verimli arazilere sahibiz. Alın teri ile toprağını işleyen ve üreten çiftçilerimiz mevcut. Ürünlerin işlendiği, tarımın sanayiye dönüştüğü işletmelerimiz, Çumra Şeker fabrikamız, Torku markamız var. Çumra olarak Türkiye için üretmekten gurur duyuyoruz. Büyükşehir Belediyemiz ile işbirliği halinde olduğumuz tarihi geçmişiyle turizme kazandırmaya çalıştığımız Çatalhöyük burada. Oğuz boylarından gelip buraları yurt edinmiş asırlardır barış içinde yaşayan Dağlımız, Türkmenimiz, Ovalımız, Yörüğümüz var. Bugün bu vesileyle hem dünden bugüne Yörükler Çumra Belgeseli ile kültürel çalışmalarımıza bir yenisi eklenmiş oldu. Emeği geçenlere, katkı verenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Kılca: 'Karatay'ı yeşille donatıyoruz' Başkan Kılca: 'Karatay'ı yeşille donatıyoruz'

‘ÇUMRA ŞEKER’DE 4 BİNE YAKIN İSTİHDAM SAĞLADIK’

PANKOBİRLİK Genel Başkanı ve Konya Pancar Ekicileri Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Erkoyuncu, hızla gelişen ve büyüyen bir İlçe olan Çumra’nın bir ferdi olmaktan gurur duyduğunu belirterek, “Tarımın yaygın olduğu bu bölgede yatırımlarımız var. Bu bölge ve civarında neredeyse işsizlik sorunu bulunmuyor. Çumra Şeker’de 4 bine yakın istihdam sağladık. Tarımı ile sanayisiyle, Çumra kabuğuna sığmayan, nüfusu hep artarak bugünlere gelen, gelişen bir merkez konumundadır. Hem Çumra’nın tanıtımı hem de Yörüklerin geleneksel yaşantısına ışık tutacak böyle bir belgesele imza atılmasından dolayı da ayrıca mutluyum. Emek ve katkı verenleri kutluyorum” dedi. Ayrıca programda Lille Kaşık Ekibi de halk oyunları gösterileri ile izleyicilerden takdir topladı. Daha sonra Çumra Yörükler Derneği başkanı Halil Samancı gözetiminde; Çumra Belediye Başkanı Av.Recep Candan, PANKOBİRLİK Genel Başkanı Ramazan Erkoyuncu kefilliğinde; Yörük Beyliği Değişimi törenini gerçekleşti. Yörük Beyi Mehmet Al, yeni Yörük Beyi İnli Sulama Kooperatifi Başkanı Veli Kılalı ‘ya törenle devretti. Çumra Belediye Başkanı Recep Candan, Sarı yağlığı yeni Yörük Beyi Veli Kılalı ‘ya bağlayarak hayırlı olmasını temennisinde bulundu. Dernek Başkanı Halil Samancı'da yaptığı açıklama da "Bizlerden her zaman desteklerini esirgemeyen Çumra Belediye Başkanı Av. Recep Candan'a, PANKOBİRLİK Genel Başkanı Ramazan Erkoyuncu'ya, Akademisyenlerimize, katılım sağlayan bütün misafirlerimize, emeği geçenlere ve Yapım Ekibi Esra Ve Erdal Açık çiftine çok teşekkür ediyoruz. Beylik değişimini de yaptığımız bu galamızda; eski Beyimiz Mehmet Al'a teşekkür ediyoruz, yeni Beyimiz Veli Kılalı'yı tebrik ediyorum. Birlikte, bu güne kadar olduğu gibi yine anlamlı çalışmalara imza atacağız." dedi. Program belgeselin ilk bölümün gösterimi ile sona erdi.

MUHAMMED ESAD ÇAĞLA