Küflenmeyi geciktiren doğal yöntemi keşfetti! Küflenmeyi geciktiren doğal yöntemi keşfetti!

Sempozyumun açılışında Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ ile Yakın Doğu Üniversitesi DESAM Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Cenk Serhan Özverel konuşma yaptı. Açılış konuşmalarının ardından; Yakın Doğu Üniversitesi DESAM Kurucu Üyesi ve Bilimsel Araştırmalar Projeleri Koordinatörü Prof. Dr. H. Seda Vatansever, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Bölümü Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Sinan Güven, Ankara Üniversitesi Kök Hücre Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. K. Can Akcalı, DESAM Araştırma Enstitüsü araştırmacısı Dr. Çağlar Özketen, Yakın Doğu Üniversitesi Diş Hastanesi Periodontoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Güney Yılmaz ve DESAM Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Cenk Serhan Özverel sunumlarını gerçekleştirdi.
Katılımcılar sempozyum boyunca; kök hücre alanında son gelişmeleri takip etme ve bu alanda yapılan çalışmalar hakkında bilgi edinerek, gelecekteki araştırmalar için iş birliği fırsatlarını değerlendirdi.

Kök hücre araştırmalarının birçok alana yansıması mercek altına alındı
Sempozyumda sırasıyla; Prof. Dr. H. Seda Vatansever “Kök Hücre-Neden Büyülüler?” sunumuyla konuya giriş yaparken, Prof. Dr. Sinan Güven “Biyomühendislikte Kök Hücre ve Organoid Teknolojileri”, Prof. Dr. Akcalı “Daha Sağlıklı Bir Dünya İçin Yeni Umut: Uyarılmış Pluripotent Kök Hücreler (İPSC’ler)”, Dr. Çağlar Özketen “Kök Hücre Eksozomlarının Yeni Nesil İlaç Dağıtım Sistemleri Olarak Potansiyeli”, Prof. Dr. Güney Yılmaz ve Doç. Dr. Cenk Serhan Özverel ise “Diş Hekimliğinde Biyolojik Terapi ve Lazerler” konularını ele aldı.

Kaynak: İHA