Akören’in Osmanlı dönemi gazileri-2 Akören’in Osmanlı dönemi gazileri-2

Konutlarda geçerli olan yüzde 25 zam sınırı uzatılmıştı. Artık Temmuz 2024'ten itibaren yüzde 25'lik kira artış sınırının kaldırılması ve enflasyon oranına göre kira zamlarının yapılması bekleniyor. Konuya dair Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise, ''Yüzde 25 zam sınırının devam etmesi için ben bir sebep görmüyorum. Etmemesi gerektiğini düşünüyorum. Devam etmesi yönünde yapılan bir çalışma yok. Zaten bir süreliğine o düzenleme yapılmıştı. Çok büyük ihtimalle devam etmez. Piyasada fiyatlara müdahale edilmemesi gerektiğine inanıyorum. Bizim müdahaleler şu çerçevede olacak: Piyasaya biz yol haritası vereceğiz. 3 yıllık enflasyon hedefi veriyoruz, 3 yıllık maliye politikası veriyoruz. Bu piyasayı yönlendirme açısından önemli. Biz bu çerçevede her şeyi tabi ki piyasaya bırakamayız, ürünlerin fiyatlamalarına doğrudan doğruya müdahale ile bir yere varamayız. Biz oturacağız, büyümenin kompozisyonunu dengeleyeceğiz, üretimi artıracak politikalar devreye sokacağız.'' açıklamasında bulundu.

K D G K J D G H L H G J L

EV SAHİPLERİ KİRACI BEĞENMİYOR

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Erkan Başar Gayrimenkul Sahibi Erkan Başar, yüzde 25 zam sınırının uzatılmamasıyla kiracıların üzgün ev sahiplerinin mutlu olduğunu söyleyerek zaten kimsenin bu zam sınırına uymadığına dikkat çekti. Erkan Başar, kiracı ve ev sahipleri arasında her zaman olan kavgaların artık daha fazlalaşacağını ifade ederek, “Bakanlık piyasada fiyatlara müdahale edilmesinin gereksiz olduğunu belirtmesiyle yüzde 25 zam sınırına nokta koyulması gerektiğini kaydetti. Bu uygulama biraz olsun ev sahipleri ve kiracılar arasında denge sağlıyordu. Dolayısıyla uygulamanın kalkmasıyla ülkede bir kaos ortamı çıkacak. Bu noktada arabulucular şart olacak. Geçenlerde bir ev sahibinin kirayı 10 binden 30 bin liraya çıkardığını dahi gördüm. Ev piyasası 6 Şubat depreminde böyle dalgalandı. Öncesinde evlerin kiraları bu kadar pahalı değildi. Depremle birlikte Konya’da ev kiraları yüzde 70 arttı. Hatta ev sahipleri kiracıları bile beğenmemeye başladı. Bunun yanında bölgeye göre endeks kurulması gerekildiğini düşünüyorum. Örneğin Meram’da bulunan bir evin kirası 15 bin liraysa, Karatay’daki ev 10 bin lira olsun. Bu uygulama bazı şeylere çözüm olabilir” diye konuştu.

Şhlkşhklş Kopya

EV SAHİPLERİ ELLERİNİ VİCDANLARINA KOYSUNLAR!

Kiracı Mehmet Çarman ise şunları dile getirdi: “Zam sınırının uzatılmayacağı açıklandı. Artık ev sahipleri kafasına göre evlerin kira fiyatına zam yapabilecek. Asgari ücret zaten 17 bin lira. Bizler nasıl geçineceğiz bilmiyoruz. Benim ev sahibim diğerlerine göre daha vicdanlı. Ama yüzde 25’lik sınır kalkınca ev kiramız ne kadar olacak Allah bilir. Zar zor geçiniyoruz. Ev kirası, faturalar, çocuklarımız masrafı derken hayat pahalılığı aldı başını gidiyor. Bir vatandaş asgari ücretle imkanı yok ki geçinemez. Bunların üstüne ev sahipleri yüzde 25’in üstüne çıktığında geçim daha da zorlaşacak. Bakan sınırı kaldırdığını söyleyerek böyle bir uygulamaya gerek olmadığını açıkladı. Ancak biz çalışanlar için bu şarttı. Artık çalışanlar ve kiracılar mağdur konumunda. Özellikle 6 Şubat depreminden sonra Konya’da evlerin kira fiyatları çok fazla yükseldi. Depremden önce her şey normaldi. Devletin bu soruna bir çare bulması ve önümüzü artık açmaları lazım. Günümüzde asgari ücret çoktan eridi. 17 bin liranın hiçbir değeri kalmadı. O yüzden ev sahipleri ellerini vicdanlarına koysunlar.”

Khfjlkhflfl

Muhabir: TUBA KAYA