Kılıçdaroğlu, Ankara Spor Salonu'nda yapılan partisinin 38. Olağan Kurultayı'nda, bu yıl 100'üncü yaşlarını kutladıklarını ve ikinci yüz yılın arifesinde olduklarını söyledi.

Kılıçdaroğlu, "Yüz yıllık bir tarih. Bugüne kadar pek çok kişinin, tarihçinin, sosyoloğun araştırdığı, ortaya koyduğu gerçekler bize şunu gösterdi. Yüz yıllık bir tarih her siyasal partiye nasip olan bir tarih değildir" ifadesini kullandı.

Bu yüz yıllık tarih içinde kapatıldıklarını, arşivlerine el konduğunu anımsatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Yüz yıllık tarih içerisinde genel başkanlarımız tutuklandı, hapse girdi. Yüz yıllık tarih içinde yılmadık, direndik ve yüzüncü yılımızı şimdi kutluyoruz. Hiçbir partiye Türkiye'de, hiçbir partiye nasip olmayacak bir tarihi yaşıyoruz. Beraber yaşıyoruz, birlikte yaşıyoruz. Birlikte büyüteceğiz CHP'yi. CHP'yi yüzyıl yaşatan, gerçek kuruluşunun savaş meydanlarında, Kuvayımilliyeciler tarafından gerçekleştirilmesidir. Ve biz sıradan bir parti değiliz. Bizim mücadelemizi dünyanın pek çok saygın partileri örnek almışlardır. Ve örnek olmaya da devam edeceğiz. Biz Kuvayımilliyeci'lerin partisiyiz. Biz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün partisiyiz. Biz, 'ne ezen ne ezilen insanca hakça bir düzen' diyenlerin partisiyiz. Biz hiçbir evladımızın, çocuğumuzun yatağa aç girmemesi için mücadele eden bir partiyiz. Biz çağdaş uygarlığı hedeflemiş ve o uygarlığı aşmak için mücadele edenlerin partisiyiz. Biz herkesin inancına, herkesin kimliğine, herkesin yaşam tarzına saygı duyan bir partiyiz."

Bu yüz yılı yaşatanın örgütleri olduğunu hiç kimsenin unutmaması gerektiğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, CHP örgütlerinin yüz yıllık mirasın çimentoları olduğunu dile getirdi.

"Bu salonda olanlar diğer partilerin liderlerine veya üyelerine benzemez" diyen Kılıçdaroğlu, "Çünkü bu salonda beşli çete yok. Sarayın oligarkları burada yok. Uyuşturucu baronları burada yok. Bundan sonra da bu salonda onlar asla olamayacaklardır" diye konuştu.

CHP'nin demokrasiyi içselleştirmiş bir parti olduğuna değinen Kılıçdaroğlu, tartışmaları bir zaaf olarak değil, bir canlılık olarak gören gelenekten geldiklerini söyledi.

Hem kurultaylarının hem de örgütlerinin diğer partilerden farklı olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, "Bir partinin yükünü taşıyan örgütlerdir. Dolayısıyla örgütler yüz yıllık birikimimizin temel taşlarıdır. Hiç kimse örgütün otoritesini, gücünü, dayanışmasını asla ve asla tartamaz. Ben dahil hiç kimse kendisini partinin üstünde asla ve asla göremez." dedi.

7 madde sıraladı

Genel Başkanlığı döneminde asla partilileri üzecek, utandıracak hiçbir şey yapmadığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

Başkan Erdoğan; Oyunları bozduk! Başkan Erdoğan; Oyunları bozduk!

"Hep sizlerle beraber ve sizler için, Türkiye için mücadele ettim. Bu parti bütün kurultaylarında tartışarak ve güçlenerek çıkmıştır. Yine güçlenerek çıkacaktır. Bir de Türkiye'nin içinde bulunduğu tabloyu yedi madde halinde bilginize sunacağım ve örgütümün bu yedi maddeyi Türkiye coğrafyasının her yerinde seslendirmesini istiyorum. Bir, bugün içinde bulunduğumuz koşullarda anayasa fiilen askıya alınmıştır. Demokratik, laik, sosyal hukuk devleti artık Türkiye'de işlememektedir. İki, saray devleti çoklu organ yetmezliğiyle karşı karşıyadır. Güçler ayrılığı ilkesi tümüyle fiilen bitmiştir. Üç, yoksulluğu yaymak ve derinleştirmek ve milyonları yardıma muhtaç hale getirmek saray devletinin politikasına dönüşmüştür. Üzülerek görüyoruz ki yoksulluk kabullenilen bir kültür haline dönüşmek üzeredir. Dört, Türkiye fiilen yarı açık cezaevine döndürülmüş durumdadır. Gazeteciler, görevlerini yapamaz haldedirler. Bu kurultayımızda şu anda tutuklu olan Tolga Şardan'a, Can Atalay'a, Osman Kavala'ya, Selahattin Demirtaş'a, Tayfun Kahraman'a, Çiğdem Mater'e, Mine Özerden'e, Yiğit Ali Ekmekçi'ye, Hakan Altunay'a ve Barış Pehlivan'a selam gönderiyoruz. Selam olsun size. Demokrasi kahramanları."

Beşinci maddeyi "İktidarda kalmak için her türlü hile ve sahtekarlığı yapma adeta sarayın meşru politikası haline gelmiştir." şeklinde dillendiren Kılıçdaroğlu, altıncı olarak ülkenin dış politikasının fiilen iflas ettiğini söyledi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Bir kan denizine dönüşen Filistin'de bile Türkiye'nin sözü geçmemektedir. Orta Doğu'da yaşanan bütün sorunların çözüm adresi bir dönem Türkiye'ydi. Herkes Türkiye'ye gelirdi, başvururdu 'sorunlarımızı çözün' diye. Türkiye bu şansını yanlış dış politikayla kaybetmiştir. Yedi, yanlış dış politikanın bedeli olarak Türkiye bir sığınmacı deposu haline dönüştürülmüştür. Para karşılığı dönüştürülmüştür. Türkiye'nin, 85 milyonun iradesi sığınmacı deposu olsun diye Avrupa'ya satılmıştır. Bu 7 madde tablonun bir yüzüdür. Acı bir gerçektir. Bu 7 maddeye baktığımızda sarayın ahlaki ve siyasi meşruiyetinin artık sorgulanması gerekir. Ahlaki ve siyasi meşruiyeti olmayan bir siyasal iktidarın Türkiye'yi sağlıklı yönetme şansı yoktur. Bu tablonun diğer yüzü, biz CHP'lilere verilen görevi göstermektedir. Biz bu ülkeye gerçek anlamda demokrasiyi getirmek ve bu ülkede var olan sorunları çözmek durumundayız. Tablonun diğer yüzü tarihin bize yüklediği bir sorumluluktur. Bunu sakın hiçbir arkadaşım unutmasın."

"Hayatın kendisidir değişim"

Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı'nı oluştururken bir araya geldiği altı lidere, "Ülkede demokrasi yok. Bir sorunlar yumağı haline geldi. Ve bize tarihin yüklediği bir sorumluluk var. Ve biz altı lider, tarihin bize yüklediği bu sorumluluğun gereğini yapmak zorundayız. Demokrasiyi, insan haklarını, özgürlükleri getirmek zorundayız." dediğini aktardı.

Altı parti bir araya gelip, ülkenin nasıl yönetileceği konusunda çalıştıklarını belirten Kılıçdaroğlu, sağlıktan milli eğitime, dış ticaretten teknolojiye kadar, hemen hemen her alanda bir ortak mutabakat metni hazırladıklarını anımsattı.

Ardından gerçek demokrasiyi getirmek ve güçlendirilmiş parlamenter sistemi inşa etmek için bir çaba daha harcadıklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"İş Cumhurbaşkanı adaylığının seçilmesine gelince, hepinizin malumu olan masadan kalkmalar ve masaya yeniden dönmeler geldi. Fazla ayrıntılara girmek istemiyorum. Ancak şunu söyleyeyim, sırtımdaki hançerlerle seçime girmek zorunda kaldım. Usta Nazım'ın dediği gibi 'ateşi ve ihaneti' gördük. Ama yılmadık, yıkılmadık, çalıştık. Yapılan bütün kumpaslara, yalana dolana, beşli çetelere, vatandaşlık verilen milyonlarca sığınmacıya, saray devletinin harcadığı milyarlara, saray devletinin valilerine, kaymakamlarına ve bürokratlarına rağmen çalıştık, yılmadık, yıkılmadık, asla ve asla boyun eğmedik. Çünkü şuna inanıyordum, hep inandım ve hep söyledim. Yolu doğru olanın yükü ağır olur. Yükümüz ağırdı. Üstelik hançerlerle beraber yükümüz ağırdı. Ama beni asıl üzen sırtımdaki yük değildi, sırtımdaki hançerlerdi. Seçim bitti, kazanamadık. Daha nefes almadan 'değişim' söylemleri başladı. Değişim söylemini dillendirenler, uzun süredir değişmeyenlerdir. Ama seçimden sonra ilk işim onları değiştirmek oldu. Aklı olan herkesin bilmesi gereken bir gerçek var, değişmeyen tek şey değişimdir. Hayatın kendisidir değişim."

Kılıçdaroğlu, ilk değişimi 2019'da söylediğini, sonrasında da bunun devam ettiğini belirterek, en büyük değişimi yaşayan partinin CHP olduğunu vurguladı.

"Girilmeyen evlere girdik"

"Sivas'ın ötesine gidemiyor" denilen CHP'nin bugün o bölgelerden milletvekili çıkardığına dikkati çeken Kılıçdaroğlu, "Hangi değişimden söz ediyorsunuz? Girilemeyen evlere girdik. Girilemeyen mahallelere girdik. Girilemeyen sokaklara girdik. Girilemeyen illere ve ilçelere girdik. Ve CHP, Türkiye coğrafyasının her yerinde konuştu. Değişimin içinde olanlar değişimi fark edemezler" diye konuştu.

"Asla yan yana gelemezler" dedikleri insanlarla yan yana geldiklerini, "asla kucaklaşamazlar" dedikleri insanlarla kucaklaştıklarını anlatan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çünkü dilimizi değiştirmek zorundaydık. Vurduğun yer, insanın kimliği haline gelir. İnsanların değerlerine, inançlarına, düşüncelerine, ön yargıyla vurgu yapılır ve alay edilirse, o özellik bir süre sonra o insanın kimliğine dönüşüyor. Asıl tehlike budur. Ve biz, bu tehlikenin farkında olarak, hiç kimsenin kimliğine, inancına ve yaşam tarzına müdahale etmedik. Asla söz söylemedik. Söylemeyi de aklımızdan dahi geçirmedik. Biz sadece muhalefet eden bir parti görünümündeydik. Her şeye itiraz eden parti olarak bizi dillendiriyorlardı. Ama öyle köklü bir değişim yaptık ki Türkiye'nin en temel sorunlarına çözüm üreten bir parti olduk. Bizim seçim bildirgemizi AK Parti ve MHP kopyalamak zorunda kaldı. Biz, hangi sorun varsa Türkiye coğrafyasında o sorunlara akılcı çözümler üreten tek partiyiz. Değişimci olup da değişmeyen arkadaşlarım ve bazı gazetecilerin de çok sık dillendirdikleri bir şey var. 'Efendim CHP sağa kaydı.' Bunlar sağın da solun da ne olduğunu bilmiyorlar. Çok açık ve çok net söylüyorum, CHP halkın partisidir. Altı okumuzdan birisi halkçılıktır. Avrupa'nın en güçlü sosyal demokrat partisi CHP'dir."

"Değişimin içinde olanlar fark edemez"

CHP'nin üyeleriyle, ürettikleriyle dünyaya ve diğer sosyal demokrat partilere örnek bir parti olduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, CHP'nin Sosyalist Enternasyonel'in en saygın ve onurlu üyesi olduğunu dile getirdi.

"Bazen değişimin içinde olanlar değişimi fark edemezler." diyen Kılıçdaroğlu, konuşmasına şu sözlerle devam etti:

"Biz, muhalefet politikamızı da değiştirdik. Sosyal kimlikler üzerinden politika üretmeye başladık. Bazı arkadaşlarımızın sosyal kimliklerden belki hiç haberleri bile yok. Taksici, apartman görevlileri, çiftçiler, sanayiciler, muhtarlar bir sosyal kimliktir. Değiştirdik politikamızı. Her bir sosyal kimliğin sorunlarını masaya yatırıp, her bir sosyal kimliğin sorunlarını akılcı politikalarla çözmek için seferber olduk. Bizim, 'sağa kaydığımızı' söyleyenlere sormak isterim, çöpten kağıt toplayanların yanına kim gitti? Onların hakkını hukukunu kim savundu? Onların ellerinden alınan arabalarını onlara kim verdi? Bu kardeşiniz yaptı.

Sendikaların bile doğru dürüst sahip çıkmadığı taşeron işçileri önce Erzurum'da, sonra değişik illerde örgütledik. Bunlara dernek kurdurduk. Sonra bunların İstanbul'da dernek başkanlarını topladım. Ve bunlarla eylemler yapıldı. Ve en son iktidar, taşeron işçilere kadro vermek zorunda kaldı. Şimdi soruyorum, bu sağcılık mıdır, solculuk mudur? Bu politikayı öngörmemizin temel bir felsefesi var. Ne diyor Gazi Mustafa Kemal? 'Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir' diyor. Biz, o kimsesizlere sahip çıktık. O kimsesizlerin sesi olduk. Onların seslerini yükseltmeleri için mücadele ettik."

Apartman görevlileriyle ilgilendiklerini, sorunlarını çözüme kavuşturmak için çalıştıklarını anlatan Kılıçdaroğlu, bu sorunların çözümüyle CHP'nin gerçek anlamda halklılaşacağını sözlerine ekledi.

Sokak esnafının sorunlarını dinleyen partinin CHP olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Şimdi biz sağcı mı olduk arkadaşlar? Ya nedir bu anlayış? Bu nasıl bir kindir? Bu nasıl bir öfkedir ve ön yargıdır? Anlamakta zorluk çekiyorum." diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, seçimlerden önce ve sonra mevsimlik işçilerle de görüştüğünü dile getirerek, "Haramzadelerin sofrasına oturmadım, o insanların sofrasına oturdum. Onlarla yemek yedim, onlarla beraber kaşığımı salladım. Onlar da bizim Halil İbrahim sofrasına oturdular. Onlarla beraber oturduk. Onlarla beraber dertleştik. Onlar dertlerini aktardılar. Onlar bizi tanıdı, biz de onları tanıdık." ifadelerini kullandı.

İktidar olmanın yolunun, toplumun tüm kesimlerine ulaşmaktan geçtiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin her adımını karış karış gezdiğini ve gezmeye devam edeceğini belirtti.

"Sorun yaşayanların ilk başvuru adresi Cumhuriyet Halk Partisi oldu"

Kılıçdaroğlu, şoför, çiftçi, emekçi, basın mensubu ve sanatçılar gibi toplumun her kesimiyle görüştüğünü ve sorunlarını dinlediğini ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bugün geldiğimiz noktadan bakarsak, sorun yaşayanların ilk başvuru adresi Cumhuriyet Halk Partisi oldu. Hatırlıyorsunuz değil mi? Sorun yaşayanlar seçimler öncesi, 'Ne olursun şu konuyu da dillendir.' diye sürekli bizi uyarıyorlardı. Ben o kesimlerin sözcüsü olarak onların sorunlarını her aşamada dillendirdim ve dillendirmeye de devam edeceğim. Çünkü onlar kimsesizdi, ben o kimsesizleri tanıyordum."

Tunceli'nin Nazimiye ilçesindeki bir köyde, ilkokul mezunu bir babanın, okuma yazma bilmeyen bir annenin 7 evladından biri olarak dünyaya geldiğini anlatan Kılıçdaroğlu, kendisi gibi olanların devlette önemli görevlere gelmesini sağlayan Atatürk ve Cumhuriyet'e şükran borçlu olduğunu söyledi.

"Hiçbir zaman majestelerinin muhalefeti olmadım"

Kılıçdaroğlu, bir an olsun namerde boyun eğmediğini ve eğmeyeceğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

"Mustafa Kemal'in kurduğu bu partide hiçbir zaman 'majestelerinin muhalefeti' olmadım, birilerinin muhalefeti olmadım. Halkın sorunlarını dillendirdim ve halkla beraber oldum, onlar gibi yaşadım. Benim sırça köşklere ihtiyacım yok. Benim evim, benim sarayımdır. Benim mutfağım, benim mutfağımdır. Helal lokma benim başımın üstünde yeri olan bir lokmadır. Sarayın sofrasına gidip diz çökmedim. Doğru bildiğimi hep savundum. Bundan sonra da doğru bildiğimi hak ve adalet için savunacağım."

Kemal Kılıçdaroğlu, kendisine yol arkadaşı olacakların emekliler, memurlar, işçiler, gençler, yoksul kesimler, taşeron işçiler, kayıt dışı çalışanlar ve mevsimlik işçiler gibi kesimlerin sesi olması gerektiğini vurguladı.

Elektriği, suyu, doğal gazı kesilenlerin sesi olmak için yaptıklarını hatırlatan Kılıçdaroğlu, bunların, CHP'nin geniş kesimlerce tanınmasını sağladığını kaydetti.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Altı yaşındaki kız evladımız sistematik tecavüze uğrarken ve bu kız çocuğumuzun dosyası sümen altı edilirken milletvekilleriyle beraber sabahın köründe Adalet Bakanlığının kapısına dayanıp adaleti savunacaksınız. O yüzden davayı açmak zorunda kaldılar. Bay Kemal'in yol arkadaşı olmak için Şanlıurfa'da sabahın köründe sabah 06.00'da işsizler kahvesine gideceksiniz. İşsizler kahvesindekileri dinleyeceksiniz. Bay Kemal'in yol arkadaşı olmak için güvencesiz tarım işçilerinin sesi soluğu olacaksınız.

Bay Kemal'in yol arkadaşı olmak için Çubuk'ta linç girişiminde bulunurken moralinizi bozmayacaksınız. Aslanlar gibi dik duracaksınız. Linç edenleri değil, ettirenlerden hesap soracaksınız. Bay Kemal'in yol arkadaşı olmak başka bir şeydir. Bay Kemal'in yol arkadaşı olmak için başka partilerin CHP'yi dizayn etmelerine izin vermeyeceksiniz. Kimlerin neyi beklediğini çok iyi biliyorum. CHP'yi nasıl karıştırdıklarını da çok iyi biliyorum. Ama unuttukları bir şey var. Bu örgüt yüzyıllık bir örgüttür ve bu örgüt çimentodur."

"Bay Kemal'in yol arkadaşı olmak için paramiliter gruplardan korkulmaması gerektiğini" ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları aktardı:

"SADAT'ın kapısına dayanacaksınız, meydan okuyacaksınız. İki oğlu ve eşi öldürülen Emine Şenyaşar'ın dosyası sürekli sümen altında tutulurken, Şanlıurfa'ya gideceksiniz, Emine Şenyaşar'a sahip çıkacaksınız. Hakkı, hukuku ve adaleti savunacaksın. Onun dosyasını açtılar. Açmak zorunda kaldılar. Bay Kemal'in yol arkadaşı olmak için vefalı olacaksın. Bay Kemal'in yol arkadaşı olacaksan Bay Kemal'i arkadan hançerlemeyeceksin. Boşuna mı diyorum? Bay Kemal'in yol arkadaşı olmak zordur. Hangi badireleri atlattığımızı ne çabuk unuttuk? Hangi mücadeleleri verdiğimizi, ne çabuk unuttuk? Üzerimize giydirilmek istenen kefeni nasıl yırttık? Nasıl mücadele ettik? Nasıl unuturuz biz bunları?"

"Gemiyi limana sağlam götürmek yine kaptanın görevidir"

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bir genel başkan olarak partinin sadece bugününü ve yakın geleceğini değil, uzun hedefli yapısını da düşündüğünü belirtti.

"Hiç kimse unutmasın, gemiyi limana sağlam götürmek yine kaptanın görevidir." diyen Kılıçdaroğlu, kaptan olarak gemiyi limana sağlam götüreceğini, bunun, CHP kültüründen aldığı en büyük derslerden biri olduğunu anlattı.

Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasına şu sözlerle devam etti:

"Kurultayımızdan 20-25 gün sonra tüzük kurultayı yapacağız. Değişim nasıl olur? Dönüşüm nasıl olur? Yenilenme nasıl olur? Sadece Türkiye değil, bütün dünya bunu öğrenecek. Dalgalara karşı güvenli bir limanın taşlarını öreceğiz. Hiç kimse endişe etmesin.

Cinsiyet kotası getireceğim. Var mısınız? Yüzde 50 kadın, yüzde 50 erkek. Varsanız getireceğim. Yığılma üyeliklere son verilecek. Bir seferde 5 bin üye, 7 bin üye kaydetmek, bunlara son vereceğiz. Yok öyle bir şey, yığılmaya son vereceğim. Milletvekillerini üç dönemle sınırlayacağım. Milletvekili üç dönem sonra bitecek. Başka arkadaşlar gelecek. Belediye meclis üyeliklerine ve il genel meclis üyeliklerine belli kontenjanlar getireceğiz."

Hayvancılık yapılıyorsa o bölgede mutlaka bir veteriner, avukat, mali müşavir, kent plancısı olacağını ifade eden Kılıçdaroğlu, bunları gerekirse ilgili sivil toplum örgütlerinden isteyeceklerini kaydetti.

Danışma kurulunu arka arkaya üç kez toplamayan ilin, otomatikman düşmüş olacağını, danışma kurullarının önemli olacağını belirtti. Mahalle temsilcilerinin, bir kadın, bir erkek olacağını aktaran Kılıçdaroğlu, bugüne kadar çözmekte zorlandığı en zayıf halkanın ev kadınları olduğunu, kadın üye sayısının artırılması gerektiğini söyledi.

"Genel sekreterlik makamını güçlendireceğiz"

Aktif üye pasif üye uygulamasını geçmişte getirdiklerini ancak reddedildiğini, şimdi yeniden getireceklerini vurgulayan Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Artık her yerde, her zaman ön seçim olacak. Aktif üye, kurumsal üye geldiği zaman, her yerde ön seçim olacak. Genel sekreterlik makamını güçlendireceğiz. Diğer sol partilerde olduğu gibi bizde de genel sekreterlik makamı güçlü bir genel sekreterlik olacak. Bilim, yönetim, kültür platformunu yeniden inşa edeceğiz. Ama bilim yönetim kültür platformuna ilk kez girenler, önlerindeki bir seçimde milletvekili adayı olmayacaklar. Daha sonra olursa milletvekili adayı olacaklar. Yani buraya bilgisiyle, birikimiyle gelen önce kendisini ispat edecek. Bir sonraki seçimde de kendisini milletvekili adayı olarak belirleyebiliriz."

İç denetim mekanizmasını getireceklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, parti müfettişliklerini yeniden inşa edeceklerini, il başkanlarının bu konuda hazırlıklı olması gerektiğini kaydetti.

Kılıçdaroğlu, seçimlerde en başarılı olan, oyunu en çok artıran beş ilin başkanının parti meclisi üyesi olacağını bildirdi.

Yeniyi güçlü bir şekilde inşa edeceklerini, hukuksal altyapısını oluşturacaklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu, bunları gerçekleştirdiklerinde hep beraber köklü bir yenilenmeye ve değişime imza atılmış olunacağını söyledi.

"Bu ülkede dönüşümü sağlayacak olan bizleriz"

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

"İnşallah ben de bir sonraki kurultayda sizlerin arasında oturup seçilen yeni genel başkanımı alkışlayacağım. Aldığım, üstlendiğim her görevi bütün aksaklıklarına rağmen, eksikliklerine rağmen yerine getirmeye çalıştım. Siz bilmezsiniz ama ben bilirim. 36 saat ayakkabı çıkarmamak nedir? Siz bilmezsiniz ben bilirim. Ayakkabı bağcıklarını çözmek zorunda kaldım çünkü ayaklarım şişti. Bizim mücadelemiz hak mücadelesidir. Benim kişisel bir mücadelem yok.

Benim gelirim bana yetiyor zaten. Benim servetlere ihtiyacım da yok. Benim tek isteğim halkımın gönlünde taht kurmaktır, başka bir şey değil. Herkes şunu söyleyebilmeli. 'Evet bu Genel Başkan çalıştı. Bu genel başkan emek harcadı.' Ben bunu istiyorum. Başka bir şey istediğim yok. Bu ülkede dönüşümü sağlayacak olan bizleriz. Tarihi bir sorumluluk bizim sırtımızda.

Önümüzde yerel seçimler var. Daha Manisa'yı, daha Bursa'yı alacağız, daha Balıkesir'i alacağız. Daha Denizli'yi alacağız. Hiç kimsenin umutsuzluğa kapılmaya hakkı yok. Eğer biz Mustafa Kemal Atatürk'ün izinden gideceksek bizim kitabımızda umutsuzluk yoktur. Bizim kitabımızda mücadele vardır. Yürekli mücadele vardır. Aslanlar gibi mücadele vardır. Bu mücadeleyi yapacağız."