Konyalı fotoğraf sanatçısı Kerim Arı, uzun yıllardır Sema Ayinlerini konu alarak çektiği fotoğraflarla Hz. Mevlana’ya dair önemli bir arşiv oluşturuyor. Kendi objektifinden çektiği fotoğraflarla büyük beğeni toplayan Fotoğraf Sanatçısı Kerim Arı, 7 Aralık’ta başlayan Hz. Mevlana’nın 750. Vuslat Yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, Vuslat Yıldönümü vesilesiyle yurt içinden ve yurtdışından birçok misafiri Konya’da ağırlamaktan onur duyduğunu söyledi. Hz. Mevlana’nın öğretilerinin zamanla daha anlamlı hale geldiğini dile getiren Arı, “Eserleri bunca yıl geçmesine rağmen tesirini, gücünü ve tazeliğini yitirmedi. Zaman içinde bu yol insanı irşat, ihya ve inşa eden bir çağrıya dönüştü. Tüm dünya onun hoşgörü ve sevgi iklimiyle neşvünema buldu.

Yıllar geçtikçe onun çağrılarının, öğretilerinin, ilkelerinin ne kadar mühim ve kıymetli olduğunu tekrar fark edip, öğreniyoruz. Dünyanın dört bir köşesinden ve her milletten insanın onu sevdiğini görüyoruz. Türbesini ziyaret için her yıl binlerce misafiri şehrimizde ağırlıyoruz. Bu vesileyle Konyalı olarak onun ismiyle anılmaksa ayrı bir gurur ve sevinç kaynağı” dedi.

7-7-67

BİRÇOK ETKİNLİĞE EV SAHİPLİĞİ YAPIYORUZ

Konya’nın şehir olarak Hz. Mevlana’nın vefat yıldönümü nedeniyle birçok önemli etkinliği başarıyla yerine getirdiğini belirten Arı, şu görüşlere yer verdi, “Şehrimiz, üzerine düşeni ziyadesiyle yapacaktır kararlılığındayız. Mevlâna’nın 750. Vuslat Yıldönümü nedeniyle gerek ülkemizde gerekse şehrimizde birçok etkinlik ve anma töreni icra edilecek. Gerek kültürel ve sanatsal, gerekse akademik ve sosyal pek çok alanda Pir’e dair sergiler, konserler, söyleşiler, gösteriler tertip edilecek. Bu etkinlikler kapsamında Mevlâna ile ilgili fotoğraf sergileri de misafirlerimize takdim edilecek. Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Kerim Arı'nın “Pir’in Gölgesinde” başlıklı fotoğraf sergisi de bu kapsamda siz değerli misafirlerimize sunulmuş oldu.”

KERİM ARI KİMDİR?

Fotoğraf sanatçısı Kerim Arı, 1983 yılında Konya’da dünyaya geldi.

İlk ve orta öğrenimini Konya’da bitirdikten sonra Önlisans eğitimini Yüzüncüyıl Üniversitesi Elektronik teknikerliği daha sonra da Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi kamu Yönetimi bölümünü tamamladı.

Evli ve iki çocuk babası olan sanatçı halen Konya Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezinde Ses, Işık, Görüntü ve Elektronik teknikeri olarak görev yapmaktadır. KOMEK ve Halk eğitim bünyesinde Fotoğraf, Video kurgu, Video efect, Elektronik ve Robotoik kodlama üzerine kurslar vermektedir.

Fotoğrafla tanıştıktan sonra çalışmalarını bu yönde yoğunlaştıran

Kerim Arı, gittiği kurslar, katıldığı atölyeler, proje çalışmalarına ek olarak Anodolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümünü de bitirip mezun olmuştur.

Selçukya’dan Zarifoğlu’na Vefa Selçukya’dan Zarifoğlu’na Vefa

Ulusal ve uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu FIAP tarafından verilen AFIAP fotoğrafçı unvanına sahiptir. Fotoğraf sanatçımız Kerim Arı, uzun yıllardır bilhassa Sema Ayinlerini fotoğraflamakta ve Mevlâna’ya dair geniş bir fotoğraf arşivi oluşturmakta.

ABDULLAH BAŞYEMENİCİ