banner5
banner68

İçinde bulunduğumuz günlerde yoğun olarak yağan beyaz bereket öncelikle çiftçiler ve çocuklar olmak üzere halkımızın büyük çoğunluğunu sevindirdi.

Son yıllarda böylesine bir kar görmeye hasret kalıyoruz. Bizim çocukluğumuzda boyumuzca kar yağar, bu yoğun karın içinde açılan çığırlarda gidilip gelinirdi ve hiç şikâyet edilmez şükredilirdi.

Zira bilinirdi ki karın varlığı kâr, yokluğu en büyük zarardır.

Şimdilerde ise yoğun kar yağışları az görülür oldu. Neden acaba? Bunun sebeplerini de düşünmek gerek.

Bugünlerde yağan kar, Konya merkezde 40 – 50 cm. ye ulaşırken, yüksek yerlerde 1 m. yi bulduğu belirtiliyor.

Bu yoğun kar yağışı, vatandaşlarımızın büyük kısmını sevindirirken bazılarının da şikâyet etmesine sebep oldu.

Şikâyetlerin, yaşam şartlarının zorlaşması üzerine yapıldığı bir gerçek…

Ancak her şeye rağmen Rabbimizin verdiği bu berekete şikâyet etmek değil şükretmek gerekir.

Zira kısa bir süre önce yağışsızlıktan, susuzluktan şikâyet ettiğimiz gerçeğini unutmayalım.

Yağış olmaz, yağmadı susuz kaldık diye şikâyet ederken, yağınca da yaşamımız zorlaştı diye şikâyet ediyoruz. Şikâyet, bazı insanımızın adeta iliklerine kadar işlemiş. Şükretmeyi unutur olmuşuz.

Son yıllarda oldukça az gördüğümüz böylesi bir berekete ne kadar şükretsek az olduğu halde, durmadan şikâyet etmek inanan insanlara yakışmaz.

Son yıllarda Konya’nın ve ülkemizin büyük bölümünün susuzluk problemi herkes tarafından biliniyor, konuşuluyor. Bilhassa tahıl ambarı olan Konya’nın yıllardır yeterli yağış almadığı, bu sebeple ekinlerin susuz kaldığı, yeraltı sularının çekildiği, barajların tamamen boşaldığı konuları her günün konusu haline gelmişti. 

Rabbim yüzümüze baktı ve bize büyük bir bereketi bahşetti.

Evet yaşantımız normal günlere göre biraz zorlaştı ama sabırla, şükürle ve belediyelerimizin faaliyeti ile bu zorluğu aşmak mümkün…

Böyle bereketli bir yağışı almamış olduğumuzu düşünmek dahi istemiyoruz. Zira yeterli yağış almamanın sonucu kuraklıktır, kıtlıktır. Rabbimiz böyle bir sondan muhafaza buyursun. Bu sebeple yağan bu berekete şükretmemiz gerekirken şikâyet etmemiz Müslümana yakışan bir haslet değildir.

Yaşadığımız bazı zorlukları, büyük sıkıntı olarak görmektense çocuklar gibi beyaz bereketten keyif almak, mesela önü ve üstü karla kapanan aracımızın veya kapımızın önünü gerginlikle değil, neşeyle, zevkle açmak psikolojik olarak bizi rahatlatacaktır.

Böylece her tarafı bembeyaz bir örtüyle kaplayan karın, vücudumuza mutluluk hormonu salgıladığını hissedeceğiz. Ayıca kar yağışı bir hareket oluşturuyor. Bu hareketlenmenin insanları ataletten, tembellikten uzaklaştırdığı ve mutlu ettiği bir gerçektir. 

Ayrıca kar, tüm canlılar ve doğa için oldukça faydalı bir nimettir. Kar suyu, topraktaki potasyum, kalsiyum, demir gibi mineralleri çözerek bitkilerin beslenmesini sağlar.

Kar, yeryüzü ve yeraltı su rezervlerinin en önemli kaynağıdır. Kar sayesinde barajlar dolar ve enerji olarak bize döner.

Karda bulunan amonyak, karın erimesiyle birlikte toprakta kalır. Bu amonyak, azot bakterileri tarafından kalsiyum nitrat gibi azot tuzlarına çevrilerek bitkilerin azot ihtiyacını karşılar.

Havadaki ve karadaki mikropların zararlı olanları, karla birlikte yok olur. Kar yağarken hava yumuşar ve havanın aşırı soğuması engellenmiş olur. Bitkiler üzerinde koruyucu bir örtü oluşmuş olur.

Karın, bütün bu faydalarını düşünerek yaşamımız birazcık zorlaştı diye, bereketi felâket veya esaret olarak görmemek gerekir. Rabbimizin verdiği bu büyük nimet için şikâyet etmeyelim, şükredelim.

Şükredelim ki, Rabbimiz bu bereketin devamını versin de susuzluktan kaynaklanan bütün problemlerimiz yok olup gitsin. Şikâyete devam edersek, Rabbimiz nimetini keserse o zaman anlarız yaşamın ne kadar zorlaştığını…

Kar deyip geçmeyin! Kar insana neleri düşündürüyor?

Kar; ilahî rahmet elinin yerin yüzüne sürdüğü bir krem gibi; yeri nemlendiriyor, çatlaklarını tamir ediyor, yaraları iyileştiriyor, canlandırıyor. İnsana nimeti hatırlatıyor. Şükretmemizi sağlıyor.

Kar; Settar olan Allah'ın yeryüzüne serdiği bir yorgandır. Karın yeryüzünü örttüğü gibi Yüce Allah’ın günahlarımızı örttüğünü, insana tövbeyi, günahların silinmesini, masumiyeti hatırlatıyor.

Kar; bir açıdan yeryüzü mezarının üzerine atılan bir toprak gibidir. İnsana ölümü hatırlatıyor, ölümü tefekkür etmemizi sağlıyor.

Kar; karlı, buzlu bir zeminde yürürken düşmemek için azamî gayret göstermeyi, bu yönüyle de Müslümana günaha bulaşmamak için attığı her adıma dikkat etmeyi hatırlatıyor. Karda, buzda yürürken düşmemek için nasıl dikkat ediyorsak yaşantımızda da günahlara dalmamak için aynı dikkati göstermemiz gerektiğini sağlıyor.

Kar; düşe kalka, bata çıka yürürken, soğuktan ellerimizi ovuşturup gözlerimizi kısarken zorluklara karşı sabretmeyi hatırlatıyor. Hayatın her türlü zorluğuna sabretmemizi ve asla isyan etmememiz gerektiğini sağlıyor.

Kar! Yâr-ı Hakîkiden bize en büyük kâr. Bir bilsek yokluğu ne büyük zarar.

Son yazdığım şiirimi sizlerle paylaşarak bugün de veda ediyorum. Sağlıklı ve mutlu yarınlar efendim.

KARLI KIŞ GÜNÜ

Gelince, havalar soğuk olsa da,

Ayrı bir güzeldir karlı kış günü.

Güller cansız halde rengi solsa da,

Ayrı bir güzeldir karlı kış günü.

*

Yeryüzüne iner sanki melekler,

Kabul olmuş dua, niyaz, dilekler,

Beyaza bürünür bütün felekler,

Ayrı bir güzeldir karlı kış günü.

*

Gökyüzünden yağar, ruh huzur duyar,

Rahmet, ihsan dolar her yer tüm diyar,

Yüreğim bahardır gönlüm bahtiyar,

Ayrı bir güzeldir karlı kış günü.

*

Taneler halinde inince yere,

Bereket getirir, dertlere çare,

Bulunmaz bir nimet döner cevhere,

Ayrı bir güzeldir karlı kış günü.

*

Yazısız bir mektup temiz ve zarif,

Öyle güzellik ki edilmez tarif,

Hikmeti anlarsın olursan arif,

Ayrı bir güzeldir karlı kış günü.

*

Gönderir kuluna latîf, halîm yar,

Tüm saflığı ile bembeyaz bir kar

Bir bilsek bizlere ne büyük bir kâr,

Ayrı bir güzeldir karlı kış günü.

*

İçimde uyanır naif bir duygu,

Ruhumu doldurur manevi doygu,

Allah’a götüren sır dolu sorgu,

Ayrı bir güzeldir karlı kış günü.

*

Üşüyorsan şayet soğuktur yürek,

Aşkla, muhabbetle ısıtmak gerek,

Baharı içinde saklar mübarek,

Ayrı bir güzeldir karlı kış günü.

*

Bahara dönerken bu karlı kışlar,

Sıcaktır, süzgündür nazlı bakışlar,

Örülür kar gibi beyaz nakışlar,

Ayrı bir güzeldir karlı kış günü.

*

Sevgi, yazın açıp kışın solmasın,

Gönüllere hüzün, kasvet dolmasın,

Birlik olsun kalpler soğuk olmasın,

Ayrı bir güzeldir karlı kış günü.

SALİH SEDAT ERSÖZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner64

banner50