İznik Gölü turkuaz renge büründü İznik Gölü turkuaz renge büründü

Kamp yapmak için alınan bazı malzemeler ise kalitesine göre yıllarca sizi idare edebiliyor. Peki 2 gecelik kamp yapmak için gerekli olan şeyler nelerdir; maliyeti ne kadar tutar? Konuyla ilgili soruları Konya Dağcılık, İzcilik ve Arama Kurtarma Kulübü (KONDAK) Başkanı, İzci Eğitmeni Hayri Solmaz cevapladı.

KAMP İÇİN İHTİYAÇ LİSTESİ!

Kampta gerekli olan araç gereçlerle ilgili konuşan Solmaz, “Kampta bazı ihtiyaç malzemeleri olarak çadır, uyku tulumu yoksa battaniye, mat, varsa termos yoksa kupa bardak, alın feneri, suluk, çakı, bıçak, çatal, kaşık, rahat kıyafet, şapka, rahat ayakkabı ancak rahatsız etmemesi adına bez olmamasına dikkat edilmeli, kişisel temizlik malzemeleri, atıştırmalıklar, yürüyüş yapılacaksa tüm eşyaların sığacağı bir sırt çantası alınması tavsiye ediyorum.” diye konuştu.

3 GÜNLÜK KAMP BİN 200 TL!

Kamp yapmanın maliyetinin öncelikle kişi sayısı, uzaklık, süresine bağlı olarak değişkenlik gösterdiğini anımsatan Solmaz, Konya’dan 170 kilometre uzaklıktaki bir dere kenarında 2 gece 3 günlük bir maliyet hesabı çıkardı. Yakıt ücreti, 3 öğün çay- kahve dahil yiyecek içecekle birlikte toplam maliyetin yaklaşık olarak bin 200 lira tuttuğunu belirten Solmaz, bu ücretin yenilen yiyecek grubu ve miktarına bağlı olarak da değişebileceğini ve balık tutma gibi avlanmalarla bu maliyetin minimum seviyeye çekilebileceğini ancak yine de temkinli davranılması gerektiğini ifade etti.

BİR KERE AL UZUN SÜRE KULLAN!

Kamp için alınan bazı malzemelerin uzun süre kullanılabileceğine işaret eden Solmaz, bu ürünlerinin hepsinin hemen alınmasına ihtiyaç duyulmadığını ve yerine alternatiflerinin de kullanılabileceğini vurguladı. Solmaz, bu ürünlerin fiyatları hakkında ise, “Kamp yapılacak hava şartlarına uygun olarak alınması gereken çadırlar 500 ile 5 bin TL arasında değişmekte. İlk etapta uyku tulumu yerine battaniye, minder türü bir eşya da kullanılabilir ya da şişme yataklar da kullanılabilir ancak şişirme pompasının da alınması gerektiği ve delinme, yırtılma gibi sorunlar çıkarabileceği için tulum öneriyorum. Uyku tulumunun fiyatı ise 700- 2 bin 200 TL arası. Yere sermek için mat, 220 lira. Dışarıda hareketinizi kısıtlamayacak bir alın feneri, çadır içerisinde de yeterli olacaktır. Ayrıca kış kampı yapacaklar için soğuktan koruyan terletmeyen termal kıyafetler; yaz günü için ise şapka, gözlük almak yararlı olabilir. Programa yürüyüş dahil edilecekse fazla efor harcanacağı için yanınıza sıcak su, kahve, çikolata ve kuruyemiş almak da iyi bir seçenek olacaktır.” dedi.

Muhabir: HACER CEYLAN