Araştırmacı-Yazar Muzaffer Tulukcu, ilçeye ışık tutan ve ilçeyle ilgili önemli bilgileri kayıt altına alan Akören Dergisi’yle ilgili önemli bilgiler paylaştı.

K J F H L F H K L-1

FOTO ALTI: Akören Dergisi faaliyetlerinde imzası olan İsmail Eren’i genç yaşta toprağa vermiştik. Eren’in kabri Konya Kurtuluş Mezarlığı’nda.

ŞENLİKLER YENİ BİR UFUK AÇTI

1990'lı yılların başında Konya Akörenliler Derneği ile ilgilendiğimiz dönemde, özellikle büyüğümüz Halil Şahin'in teşviki ile dönemin Akören Belediye Başkanı A. İhsan Doğru'nun da sahiplenmesi ile 1996-1997 yıllarında Akören Bülteni ismi ile küçük de olsa Akören içerikli dergiyi yayın hayatına kazandıran ekibin içinde yer almıştım.

Ali İhsan Doğru, Halil Şahin, Hasan Turgut, Halil Gençtürk, A.İhsan Sezgin, Turgay Bilge, Talip Gençtürk ve Abdullah Türkoğlu ile birlikte küçükte olsa 7 sayılık Akören Bülteni sayesinde toprağımıza ve hemşehrilerimize olan ilgimiz her geçen gün biraz daha artmaya başladı. Bu iki yıl içinde Konya Akörenliler Derneği Başkanlığı görevinde bulunan Halil Şahin, Sami Taşkıran, Mehmet Kurban, A. İhsan Özselek, Abdurrahman Yalçın, Mehmet Eryavuz ve A. Rıza Erharman başta olmak üzere yönetimde bulunan ve dernek faaliyetlerinde bulunan hemşehrilerimiz ile diyaloğun artması ile zaten içimizde bulunan Akören milliyetçiliği artmaya başlamıştı.

K J F G L K H G Ş

FOTO ALTI: Akören’in güzel insanı Rahmetli Ali Osman Çaldağ, 8 yıl Akören Temsilcisi olarak dergimize hizmetlerde bulunmuştu.

1996 yılında 1.Dağ Sarnıcı Yayla Şenlikleri'nin 1997 yılında da 2.Dağ Sarnıcı Şenlikleri'nin yapılması ufkumuzu hayli geliştirmişti.

Akören Bülteni dergisinde özellikle Halil Şahin ve A. İhsan Sezgin ağabey rahmetlilerin Akören kültürü ile ilgili yazıları hayli ilgimi çekmişti. Bu dönemin bir artısı da Akören'i ve birçok Akörenliyi tanıma fırsatımız oldu. 1914 yılında Akören'in Nahiye olması Belediyelik olması, ilkokulun açılması sonrasında da Jandarma Karakolu'nun yapılması benim hayli dikkatimi çekmişti. Mesleğim gereği Akviran Kültürspor'u da yazmak bana düşmüştü. Geçen birkaç yıl içinde Akörenli hemşehrilerimizi daha geniş çerçevede tanıma imkanı olmuştu.

2001 yılı temmuzunda Konya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nden emekli oldum. 2002 yılında da Akçakonak'ı çalıştırırken içimdeki kıvılcım alevlendi ve Konya Akören Dergisi'ni çıkarmaya karar verdim.

Tabii ki ilk iş Yayın Kurulu'nu oluşturmam gerekiyordu. Çok geçmeden Ali İhsan Sezgin, Sedat Ertaş, Aziz Gök, Ali Gülkara, Turgay Bilge, Seyit Mehmet Ertaş, Bekir Karaman, Abdurrahman Dinç, Mustafa Karaçelebi ve Fahri Razi Ünver'den oluşan Yayın Kurulu artık Akören için çalışmalarına başlamıştı. Zaman içinde yayın kurulu Hüseyin Özkan, Oktay Aydemir, Hasan Yakış, Bayram Embel, İsmail Arslan, Ömer Evren ile takviye edilmişti.

Ayrıca Akörenlilerin yoğun olduğu Konya dışından temsilciler oluşturarak iletişimi geliştirdik. Ankara'dan Ali Aşık, İzmir'den Ahmet Naci Ertaş, Seydişehir'den Abdullah Ünver, Çumra'dan Kasım Çelebi, Seydişehir’den Hüseyin Ali Kınaç, Hollanda'dan Numan Güngör, Karaman'dan Abdurrahman Özdil, Antalya'dan Ahmet Karaburun dergi zenginliği için hayli artı olmuştu.

Çok geçmeden Akcakonak'tan ayrılınca Terziler İşhanı'ndaki büromuz ile birlikte biraz daha kurumsallaşmış olduk.

Terziler İşhanı'ndaki büromuz ile birlikte sekreterlerimiz Kadir Konur, İsmail Eren, Altan Uğuz, Ahmet Arbaz, A. Osman Ersoy, H. İbrahim Karakoç ve Ali Bekir Gültekin'in de katkıları ile çalışmalarımız daha da gelişmişti. Bu konuda ikinci bir adım daha attık Akören'e açtığımız büro ve Akören temsilcilerimiz Ali Osman Çaldağ ve Mehmet Karakaya'nın da destekleriyle daha da mesafe kat etmiştik. Böylece Akören merkezli belge, bilgi ve fotoğraf zenginliğine erişme imkanı bulmuştuk.

Hoş bir seda bıraktı Hoş bir seda bıraktı

Akören'e bağlı birimlerle iletişimimizi arttırdık. Avdan temsilcisi Mehmet Taşyakan, Kayasu temsilcisi Ercan Ergün, Çatören temsilcisi Yahya Yiğit, Karaman temsilcisi Adem Özkan. Akören Dergisi olarak günlük gelişmeler yanında, Akören tarihi, geleneklerimiz, geçmiş yılların olayları, Akören coğrafyası gibi birçok farklı konudaki yazılar önce bizi memnun ederken, çok geçmeden de abone sayımız 500-700-1000’e  ulaşmıştı.

J A F H K J A S F H K

FOTO ALTI: Yayın Kurulu üyemiz Seyit Mehmet Ertaş’ın kabri Seydişehir’de.

AKÖREN DERGİSİ İLE KAZANDIKLARIMIZ

Akören'in mütevazilerinden Hasan Turgut, Mehmet Çaldağ, S. Mehmet Gençtürk, Ahmet Akyol, Asuman Feray Karaçelebi, Kadir Karaburun, Mustafa Arıcı, Mustafa Erdoğan, A. Kerim Embel, Ahmet Dinç, Mustafa Arıcı, Mustafa Abay, Mustafa Akceylan, Mustafa Şekip Alp, Ali Osman Ceylan, Hilim Çağdaş, Abdullah Çağdaş, Av. Halil İbrahim Gültekin, Ufuk Karakoç, Baram Ali Zengin, Bekir Karataş, Önder Kutlu, Ahmet Öztokmak, M. Ali Doğaner (Polis Amca), Lütfü Uysal, Mustafa Ertaş, Rafet Sönmez, Üzeyir Yavuz, Mehmet Varol, Haşır Ahmet Tosun, İffet Bıyıklı, Cahit Özel, H. İbrahim Özden, Ömer Öncel, Av. Zeynep Öğüt, Asuman Feray Karaçelebi, Sevgi Güler, Hayber Erkoç, Orhan Ermetin, Abdurrahman Aydemir, Mustafa Soydemir, Ali İhsan Özselek, Durmuş Ali Harmankaya gibi birçok hemşehrimizi tanıyıp yüzlercesi ile ilişkimiz artıp iletişimimiz hayli artmıştı.

Gerek Akören Bülteni gerekse Akören Dergisi sayesinde aşağıda isimlerini yazdığımız uzaktan tanıdığımız hemşehrilerimizle iletişimimiz artarak devam etmişti.

K G J E D L F H J L

FOTO ALTI: 1996 -1997 Yılı Akören Bülteni Yayın Kurulu.

Nurullah Ercan, Turan Bilge, Halil Harmancı, Prof. Dr. Abdurrahman Kutlu, Feyzullah Ertaş, Muzaffer Gültekin, Altan Tufan, Abdulkadir Gökçen, Mustafa Soydemir, Zafer Embel, Mücahit Şahin, Adnan Kurban, Doktor Mehmet Mermer, Cemal Harmankaya, Vali Yardımcısı Mehmet Aydın, Doktor Hamdi Arbağ, Doktor Eyüp Çetin, Zeliha Taşbaş, Kayasu Belediye Başkanı Ali Tosun, Yener Özel, Abdullah Tenekeci Paşa, Abdullah Erkan Paşa, Mehmet Erkoç, İbrahim Ataç, Hakim Ahmet Karaoğlu, Yavuz Selim Köşger, Adem Özden, S .Ali Karatomas, Tercüman Osman Erden, Mehmet Çağlar, Mustafa Şekip Alp, Cafer Gündüz, Muzaffer Ünal, Prof. Dr. Önder Kutlu…

Konya Akörenliler Derneği Başkanı Asuman Feray Karaçelebi ile fikir birliği ederek 23 Ağustos 2003 tarihinde kalabalık bir katılımla Akören Mezarlıklarının temizlenmesine Akören Dergisi olarak vesile olmuştuk bu kıvılcım zaman içinde Mezarlıklar Derneğinin kurulması bizleri mutlu etmişti.

L F H L F H L K

FOTO ALTI: Akören Bülteni ile 1996 yılında ilk yazılarımıza başlamıştık.

L F H J L F H K L

FOTO ALTI: Her yıl yaptığımız kutlamalar Ticaret Odası Konferans Salonu’nda coşku ile yapılırken Altan Tufan adına yaptığımız Resim Sergisi de hayli ilgi çekmişti.

L K G L G J K L J G

FOTO ALTI: Akören Dergisi olarak Akören mezarlıklarının ilk olumlu faaliyetine imza atmıştık. Bu kıvılcım Akören Mezarlıkları Derneği’nin kurulmasına vesile olmuştu.

Kaynak: MUZAFFER TULUKCU