Avrupa’da İslam’a yönelik saldırılar devam ediyor. Müslümanların en önemli aylarından biri olan mübarek Ramazan ayı içerisinde Avrupa’da camilere ırkçı saldırılar sürüyor. AB’nin belli başlı ülkeleri arasında yer alan Almanya, İsveç, Danimarka, Fransa gibi ülkelerde Müslümanlara yönelik ırkçı yaklaşımlar devam ediyor. Aşırı sağcıların oy toplamak ya da diğer nedenlerden ötürü gerçekleştirdiği ve ırkçılık yaptığı gösterilere polis müdahale etmezken, Müslümanlara yönelik hakaretlerde sürüyor. Sözde medeniyetten bahseden AB ülkelerinden bazı kesimler, İslam’ın sembolü olan Kur’an-ı Kerim’-i yakma girişimini sürdürürken, camilere ise domuz fotoğrafları yerleştirerek Müslümanların manevi değerlerine saldırıyor. Avrupa’nın belli başlı yerlerinde İslam’a yönelik bu hain saldırılar devam ederken, Müslümanların yıllardır kanayan yarası olan Filistin’de ise durum farklı değil. Siyonist rejim İsrail, hem Ramazan ayında Mescid-i Aksa’ya bilinçli olarak saldırı gerçekleştiriyor. Müslümanların en kutsal mabetleri arasında yer alan Mescid-i Aksa’yı Siyonist rejim askerleri postallarıyla kirletirken, Filistinliler haksız ve hukuksuz yere tutuklanıyor. Yenigün Gazetesi olarak Türkiye İmamhatipliler Başkanı Abdullah Ecevit Öksüz ile Anadolu Gençlik Derneği Başkanı Ceylani Kılıç ile Müslümanlara yapılan saldırılar hakkında görüştük.

‘İSLAM BARIŞ DİNİDİR’

Türkiye İmamhatipliler Vakfı (TİMAV) Başkanı Abdullah Ecevit Öksüz, Avrupa’da İslamofobik saldırıların sürdürdüğünü açıkladı. İslamofobik saldırılarının bir proje olduğunu düşündüğünü açıklayan Öksüz, “Bu saldırılar bilinçli olarak yapılıyor. Hatta zaman zaman sadece AB ülkelerinde değil, yüzde 99’nun Müslüman sayıldığı bizim ülkemizde bile İslam’a yönelik saldırılar gerçekleştiriliyor. Bu işte hak ile batılın mücadelesidir. Burada asıl olan Müslümanların ne yaptığıdır? Müslümanlar olarak kendi öz değerlerimizi korumalı ve sahip çıkmalıyız. Bu yüzden insanlara gerçek İslam’ı anlatmak duyurmak lazım. AB’de İslam dinine yapılan bu saldırılar aslında bizleri şaşırtmıyor. Bu faaliyetler zaman zaman sürekli yapılıyor. Batıl neticede zail olmaya mahkumdur. Biz Müslümanlar olarak yapılan bu ırkçı saldırıları en şiddetli şekilde kınıyor ve reddediyoruz. Bu saldırıları hiçbir zaman kabul edemeyiz. Tabi biz bu saldırıları kınarken, diğer dinlere yapılan bir başka saldırıyı da hoş görmeyiz. Hiç kimsenin kutsal değerlerine hakaret ya da küfretmeyiz. Bunları esefle kınıyoruz. Halbuki Ramazan ayı mübarek bir aydır. Bu manevi barış iklimden herkesi faydalanması ve bilinçlenmesi gerekir. Diğer taraftan İsrail’in Kudüs’te Mescid-i Aksa’da her Ramazan ayı olduğu gibi bu Ramazan’da bilinçli ve kasten saldırıları sürüyor. İslam dünyası olarak bu duruma sessiz kalmamamız lazım. Türkiye dışında bu olaylara yeteri kadar tepki gösteren bir ülke de yok. İslam dünyası olarak uyanık olmak zorundayız. İslam dini, barış ve hoşgörü dinidir. Az önce bahsettiğimiz gibi bu hak ile batılın mücadelesidir. Değerlerimize sahip çıkmalıyız” dedi.

İsrail katilce saldırıyor! İsrail katilce saldırıyor!

‘IRKÇI SALDIRILAR BİLİNÇLİ YAPILIYOR’

Anadolu Gençlik Derneği Başkanı Ceylani Kılıç ise, Avrupa’da ki Müslümanlara yönelik yapılan ırkçı saldırıları şiddetle kınadıklarını açıkladı. Bu saldırıların dine yapıldığını kaydeden Kılıç, “Mescid-i Aksa başta olmak üzere, Avrupa’da Müslümanlara yönelik yapılan bu ırkçı girişimleri reddediyoruz. Bu saldırılarda insan hak ve özgürlükleri hiçe sayılmaktadır. Ayrımcılık yapılmaktadır. Avrupa’da ya da belli başlı yerlerde Müslümanlara yönelik ayrımcılık tohumları şer odakları tarafından ekilmektedir. Şer odakları tarafından yapılan bu saldırılar elbette tesadüf değildir. Bilinçli ve kasten şekilde yapılmaktadır. Bizlerin Müslümanlar olarak bu olaylara sessiz kalmamız mümkün değildir. Tepkisi her platforma dile getirmemiz şarttır. Allah bizleri şer odaklarından korusun, birlik ve beraberliğimize zeval vermesin. Irkçı saldırılar hiçbir zaman İslam’ın önüne geçemeyecektir” diyerek sözlerini tamamladı.

SAMET AKTAŞ