Selçuklu Mustafa Büyükkaplan Anadolu İmam Hatip Lisesinde gerçekleştirilen törende İmam Hatipli Şampiyonlara ödülleri verildi. Programa 2023 LGS’de 500 tam puan yapan 4 İmam Hatip Ortaokulu ve Konya’daki değişik İmam Hatip Liselerinden 2023 YKS’de ilk bine girme başarısı gösteren İmam Hatip öğrencileri davet edildi. Ödül törenine; Önder İmam Hatipliler Derneği Başkanı Arif Bağcı, Önder Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Yapıcı, Konya İl Müftüsü Ali Öge, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Hakan Özer, Sivil Toplum Kuruluşları, idareciler, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı. Programda Önder Konya İmam Hatipliler Derneği tarafından her öğrenciye üçer bin lira para ödülü verildi.

NİTELİKLİ GELECEK, İMAM HATİP NESLİYLE GELECEK!

Törende açılış konuşmasını yapan Önder İmam Hatipliler Derneği Başkanı Arif Bağcı, İmam Hatip Okullarının açıldığı günden beri imanlı, ihlaslı, çalışkan ve dürüstlüğüyle örnek olmuş; vatan ve millet sevdalısı nesiller yetiştirdiğini belirterek Türk İslam davasının yıllarca hadimliğini yapmış bu neslin bundan sonra da Türkiye Yüzyılının varisleri olacağına inandığını vurguladı. Arif Bağcı, “Dernek olarak henüz üçüncü yılımıza yeni girerken Önder Konya İmam Hatipliler Derneği olarak Ecdadın izinde, geleceğin zirvesinde nitelikli bir gençliğin yetişmesi için bütün imkanlarımızla İmam Hatip Okullarımızın yanında onlara hizmet etmeye devam edeceğiz” diye konuştu. Önder Konya Başkanı konuşmasının son bölümünde şampiyon gençlere de seslenerek, “Sizlere bundan sonraki hayatınızda başarılar dilerken içinde yetiştiğiniz okullarınızdan aldığınız ilim, irfan ve hikmetle toplumumuzda önder nesil olarak milletimizin ve devletimizin hizmetinde bizleri gururla temsil edeceğinize inanıyorum. Artık zaman nitelikli bir geleceği inşa etme zamanıdır. İnanıyorum ki nitelikli gelecek İmam Hatip nesliyle gelecek” ifadelerine yer verdi.

İMAM HATİPLER FARKLIDIR

İmam Hatip Okullarının sadece düne değil geleceğe doğru da baktığını dile getiren Önder Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Yapıcı, son 8 yıla bakıldığında İmam Hatipli gençlerin birçok başarıya imza attığını söyledi. Yapıcı, bu başarıyı örnek şahsiyetlerle taçlandırabilirlerse daha farklı olacağını ifade ederek, “İmam Hatibi farklı kılan budur. Liseye ve üniversiteye geçişle gençlerimiz yeni mekan ve yüzlerle karşılaşacaklar. Onlara ileriye doğru atılım yapmalarını tavsiye ediyorum. Sabahattin Zahir Hoca; bir toplumda iyi insanların olması yetmez. İyi insanlar bir araya gelmeli” demiş. Bizim idealimiz kendisini düşünen değil, iyiliğin sesini başı dik bir şekilde haykıran gençler yetiştirmektir. Başarılara imza atan evlatlarımızı, ailelerimizi ve hocalarımızı tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

İMAM HATİPLİLER SEÇİLMİŞLERDİR

Konya İl Müftüsü Ali Öge, artık geleceğe bakan bir neslin olduğunun altını çizerek bu nesil ile geleceğin inşasının yapıldığını kaydetti. Ali Öge, “Biz Allah'a dayanmış bir nesiliz. Allah sadece çalıştığının karşılığını vereceğini söylüyor. Allah seçtiği kullarına verir. İmam Hatipliler de seçilmişlerdir. Gözümüzü sağa sola çevirmeden yolumuzda koşacağız. Bu uğurda vefat edenlere rahmet, yaşayanlara ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

İMAM HATİPLİLER HER ALANDA VARLAR

İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, “Gerçek anlamda kazanılan her başarı alın teriyle elde edilir. Geçmiş yıllarda İmam Hatip Okullarımıza gölge düşürülse de bu başarılarımıza engel olmadı. Sadece akademik değil sosyal, kültürel ve TEKNOFEST alanlarında da İmam Hatipli gençlerimizi görüyoruz. Her alanda varlar. Geleceğimize dair umutlarımızı artıran gençlerimize teşekkür ediyorum, başarılarının devamını diliyorum” diye konuştu.

BU BAŞARI TESADÜF DEĞİL!

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Önder’in bu ödül törenlerinin geleneksel hale geldiğini belirterek bunun da İmam Hatiplilerin başarısının tesadüf olmadığını gösterdiğine dikkat çekti. Başkan Pekyatırmacı, çok güzel örnek okulların da olduğunu anımsatarak, “İmam Hatiplileri daha da farklı yerlerde görmek istiyoruz. Hafız yetiştiren kurslarımız da var. Öğrencilerimizin eğitimleri kesintiye uğramadan hafızlıklarını kazanıyorlar. Çok nitelikli bir şekilde gençlerimiz yetişiyor. Bu başarıların daim olmasını temenni ediyorum. Ailelerimize teşekkür ederim. İnşallah Türkiye Yüzyılını İmam Hatip nesli inşa edecek” ifadelerini kullandı.

ZOR ZAMANLARDAN GEÇİLDİ

AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Hakan Özer ise sözlerine şunları ekledi, “Okula geldiği zaman insan geçmişe dönüyor. Ben de İmam Hatipli bir kardeşinizim. Eskiden bir dönem İmam Hatiplilere büyük ilgi vardı. Gerçekten o yaşlarda bu ülkenin, toplumun geleceği için dertleniyorduk. İmam Hatipliler sonrasında büyümeye başladı ve birileri bundan rahatsız oldu. Bu kişiler İmam Hatiplilerle ve bu ülkeyle mücadele edenlere bulaşmaya başladılar. Daha sonra İmam Hatipliler kamuda ikinci sınıf insan olarak gözükmeye başladı, yok sayıldılar. Bu yere düşmüş insanlar için 2002 yılında mücadele verildi. Türkiye o günden bugüne her alanda önemli yol kat etti. Bizler bu yolu devam ettirmekle mükellefiz. Kuşatmamız de bir o kadar büyük. İnşallah dünyada adaletin yayılmasına vesile oluruz. Ben başarılı olan öğrencileri tebrik ediyorum, inşallah yolları açık olur. İnşallah bu ülkeye hizmet etmeye devam ederler.”                                

KOMEK engelleri kaldırdı! KOMEK engelleri kaldırdı!

Konuşmaların ardından başarıya imza atan öğrencilere ödülleri verildi. Program sonunda fotoğraflar çekildi ve aileler ise duygusal anlar yaşadı.        

TUBA KAYA

Kaynak: TUBA KAYA