banner5

İletişim, insanların duygu ve düşüncelerini birbirine aktarmasıdır. En temel iletişim unsuru dildir. İnsanlar, dil sayesinde her türlü duygu ve düşünceyi birbirine aktarabilir;ancak dil dışında da bazı iletişim yöntemleri vardır.      İnsanlar, var olduklarından beri birbiriyle sürekli iletişim halinde olmuştur. Teknolojinin gelişmediği dönemlerde yan yana bulunan insanların iletişim kurması mümkünken, uzaktaki insanlarla iletişim kurmak biraz zordu. İlk insanlar dumanla veya evcilleştirdikleri bazı kuş türleri ile uzaktaki kişilerle de iletişim kurmaya çalışıyordu. Elbette böyle bir iletişim etkili değildi. Ancak teknolojinin ilerlemesiyle hayatımıza kitle iletişim araçları girdi; böylece artık dünyanın öbür ucundaki başka insanlarla bile anında iletişim kurabiliyoruz.      Günümüzün en önemli iletişim araçları telefon, bilgisayar, televizyon gibi cihazlar oluşturuyor. Bu araçlar sayesinde bütün insanlarla sesli, yazılı veya görsel iletişim kurabiliyoruz.

İletişim Becerileri Nelerdir?

İletişim, etrafımızdaki insanlarla her türlü sözlü ve sözsüz hareketlerimizle etkileşim kurmaktır. Minimum iki kişinin bir araya gelmesiyle oluşan dinamik bir süreçtir. İletişim çoğu zaman ağızdan çıkan kelimeler olarak düşünülür. Oysa ki kişiler arasında konuşma olmadan da iletişim kurmak mümkündür. Vücut dili, jest ve mimiklerle de pek tabii iletişimde bulunulabilir. “İletişim becerileri nelerdir?” sorusu sizi düşündürüyorsa bu yazımızda sorularınızı yanıtlamaya çalışacağız. İletişim becerileri, karşımızdaki kişi veya kişilerle uygun etkileşimi yaratarak aramızda sürecek bir iletişim ilişkisi başlatıp devam ettiren becerileri içerir. Dinleme, diksiyonun güzel kullanımı, sesinizi iyi kullanma, beden dilinin doğru yönetimi ve karşımızdaki kişiyle iletişimde kalmak iletişim becerilerinin faktörlerini oluşturur.

Sosyal İletişim Becerileri Nelerdir?

Sosyal iletişim becerileri, insanlarla geçinebilmenin ve sağlam ilişkiler kurmanın temel taşıdır. Belli bir ortamda veya toplulukta toplumsal olarak kabul görecek şekilde davranılması olarak da tanımlanabilir. Sosyal iletişim becerilerine sahip insanlar hayatları boyunca bunların avantajıyla karşılaşırlar. Sosyal beceriler, anne kucağında başlayıp hayat boyu devam eden becerilerin tamamıdır. Bu beceriler, öncelikli olarak öğrenilir. Sözel veya sözel olmayan davranışlardan oluşur. İnsanların bir gruba katılma, alayla ve eleştiriyle baş edebilme, olumsuz duyguları ifade edebilme, bir konuşmayı başlatma, sürdürme ve sonlandırma becerileri sosyal iletişim becerileri arasında yer almaktadır.

Sözlü İletişim Becerileri Nedir?

İnsanların duygu ve düşünceleri sözle bildirmesini sözlü iletişim olarak adlandırabiliriz. Çoğu zaman dil ve iletişim becerileri birbirinden ayrılmaz bir bütündür. Etkili bir sözlü iletişim için hem alıcının hem de vericinin yapması gerekenler vardır çünkü bu beceriler konuşmaktan fazlasını içermektedir. Verici, doğru kelimeler ve uygun kanalla alıcıya ulaşmalıdır. Alıcı ise vericinin ne anlatmak istediğini anlamalıdır. İletişim eksiklikleri sebebiyle sorun yaşamamak adına çok dikkatli olmak gerekir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner64

banner50