Türkiye ve Osmanlı sevdasıyla bilinen Hollandalı Mohamed El Fers 73 yaşında, bilgisayarının başında yazı yazdığı esnada geçen hafta hayatını kaybetmişti. 

Mohamed El Fers, “Kültür kenti KONYA’ya seyahat”, “Mevlana Celaleddin Rumi”, “İstanbul Rehberi”, “Tarihi Mehter Takımı” gibi Hollandaca kitaplar yayınladı. El Fers’in “Eski Dostlar Türkiye Hollanda”, “Kırkpınar Yağlı Güreşleri”, “Kuran’da Hz. Meryem” gibi belgesel ve DVD yayınları bulunmakta. 

Konya'nın tanıtımı daha iyi yapılmalı Konya'nın tanıtımı daha iyi yapılmalı

Mohamed El Fers, 1992 yılından itibaren Amsterdam merkezli Hollanda Türkevi Topluluğu başkanı Veyis Güngör’ün başdanışmanı olarak görev yaptı. “Hollanda’da Yağlı Güreş Şampiyonlukları” “Dam Meydanında Mehter gösterisi” ve turizm merkezi “Zaanschans açık hava müzesinde Mevlevi Sema ayini” El Fers’in önerileriyle yapıldı. 

6Ecdd210 1511 4F4B 82Ce 6Fc3A3Fb2274

Merhum Mohamed El Fers, vasiyeti üzerine Konya ili Akören ilçesinde 5 Mart Salı günü öğle mamanızı müteakip toprağa verildi.

13 ayrı camide verilen sela sonrası El Fers’in cenaze namazında büyük bir kalabalık hazır olurken, Akören halkı da büyük bir ilgi gösterdi. Cenaze töreninde merhumun dostları Türkevi Topluluğu başkanı Veyis Güngör, Kongo Cumhuriyeti İstanbul Fahri Konsolosu Dr. İlyas Keskin, Rotterdam Delfshaven ilçesi eski Belediye Başkanı Ali İhsan Ünal, Akören Belediye Başkanı İsmail Arslan, Aydınlar Ocağı Konya şube Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, Yazarlar Birliği Konya şubesi Başkanı Ahmet Köseoğlu da katıldılar. Merhumun dostları da cenaze töreninde duygularını dile getirdiler. 

Veyis Güngör cenaze merasimi sonrası şu açılmayı yaptı:  “Türkiye ve Türkler bir kültür diplomatını kaybettiler. Mohamed El Fers 30 yılı aşan bir süre kelimenin tam anlamıyla adı konulmamış bir kültür diplomasisi sürdürdü.  Hollanda tarihinde ilk defa organize edilen ve BBC dahil 124 televizyon kanalının takip ettiği, Türkevi’nin 6 yıl üst üste organize ettiği Amsterdam Yağlı Güreş Şampiyonluklarının fikir babasıydı. Her hafta sonu ayrı bir gösterinin yapıldığı Amsterdam’ın tarihi Dam meydanında Mehter Takımının iki saat süren konserinin Belediyeden iznini Muhammed El Fers almıştı. Dünyanın dört bir yanından akın akın turistin geldiği Hollanda’nın meşhur açık hava müzesi, Zaanschans’da Mevlevi Sema ayininin yapılmasını o önermişti. Tarih ve medeniyet şehri Konya’ya seyahat, İstanbul rehberi, Mevlana Celaleddin Rumi, son Osmanlı Sultanı, Kuran’ı Kerim’de Hz. Meryem, Türkler ne kadar tehlikeli kitapları Mohamed El Fers’in kaleminden yayınlandı”. 

Fc8816B3 D3Ba 4058 8B44 9A7B47A5E611

Cenaze törenine katılan dostları da şu açıklamaları yaptılar:  Kongo Cumhuriyeti İstanbul Fahri Konsolosu Dr. İlyas Keskin, “merhumla otuz yıldır dostluğumuz var. Edirne Kırkpınar, Konya ziyaretlerimiz oldu. Amsterdam’da yağlı güreşleri organize ettik. Gönüllü Türkiye kültür diplomatı olan Mohamed El Fers’e Allah’tan rahmet dilerim”. Rotterdam Delfshaven ilçesi eski Belediye Başkanı Ali ihsan Ünal da, “Mohamed El Fers’in Hollanda’da Türkiye ve Türkler için yaptıklarını asla unutmayacağız. Onun ismini yaşatmaya devam edeceğiz” dedi.

Konya Akörenliyiz Biz sosyal medya yöneticisi Mustafa Gök, “Hollandalı dostumuzla, 2012 Türkiye Hollanda 400. Yıl kutlamalarında Konya’da altı etkinlik yaptık. Mohamed El Fers etkinliklerimizin konuşmacıları arasındaydı. İlişkimiz sonraki devam etti. El Fers’in defni için Akören’i seçmesi bizi son derece sevindirdi” ifadelerini kullandı. 

Editör: Birkan Bakay