Prof. Dr. Necmettin Erbakan, vefatının 13. Yılında Cihannüma İl Temsilciliği tarafından anıldı. Milli Görüş hareketinin kurucusu, Türk siyasetinin "Erbakan Hoca"sı, eski başbakanlardan merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan, vefatının 13. Yılında Cihannüma İl Temsilciliği tarafından   anıldı. Düzenlenen programda Konya Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Doç.Dr. Halil Ürün, Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ı anlattı.

‘ERBAKAN HOCAMIZDAN ÇOK ŞEY ÖĞRENDİK’

Enderun Eğitim ve Kültür Vakfı Konferans Salonunda yoğun bir katılımla gerçekleşen programda konuşan Cihannüma Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Konya İl Temsilcisi Av. Arb. Ömer Faruk Seleş, “Erbakan hocamız çok iyi bir öğretmendi ve bizler o’ndan çok şey öğrendik; o bize vazgeçmemeyi öğretti. Kurduğu partiler birer birer kapatılmasına, kendisi siyasi yasaklı olmasına rağmen hak olan mücadelesinden hiçbir zaman vazgeçmedi. o bize sorumluluğumuzu hatırlattı.  Bulunduğumuz şehrin evliyasından da eşkıyasından da sorumlu olduğumuzu, bir insanı kurtarmanın bütün insanlığı kurtarmak demek olduğunu hatırlattı. O bize vefayı öğretti.  Evvel refik badel tarik anlayışıyla yol arkadaşlığının önemini, yola çıktıklarımızı yolda bulduklarımızla değişmememiz gerektiğini yani vefayı öğrendik.  O bize nezaketi öğretti. En büyük muhalifine karşı bile nezaketi elden bırakmayan ve kucaklayıcı üslubuyla tam bir nezaket abidesiydi. Bu özelliğiyle herkesin takdirini ve saygınlığını kazanmasını bildi. O bize nefisle mücadeleyi öğretti.  Bizde kimse kendisi için yaşamaz kardeşi için yaşar, nefsi öldürmenin yolu da budur anlayışıyla hareket etmeyi, fedakarlığı, diğergamlığı öğrendik. O bize cihadı öğretti. Her ibadetin bir zamanının olduğunu, ancak cihad ibadetinin her an ve ömrünün son nefesine kadar devam edeceğini, bu davanın emeklisinin olmayacağını, rahmetlisinin olacağını öğrendik. O bize siyonizmi öğretti. O bize ümmeti öğretti. O bize hayal kurmayı öğretti” ifadelerini kullandı.

Konya AKOM fırtına bilançosunu bildirdi Konya AKOM fırtına bilançosunu bildirdi

‘HOCAMIZ KALE GİBİ BİR İNSANDI’

Prof. Dr. Sinan Gönen’in moderatörlüğünde; Konya Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı, Konya Eski Milletvekili Doç. Dr. Halil Ürün Milli Görüş Davasının kurucu lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan ile olan hatıralarını, İstanbul Teknik Üniversitesi mescidinde Erbakan’la tanışmalarını ve yurtiçi /yurtdışı seyahatlerindeki özel hatıralarını gözyaşları içinde anlattı. Özellikle 28 Şubat döneminin antidemokratik politik yapısında Konya’da vuku bulan vesayetçi, baskıcı ve millet egemenliğinin tanınmadığı, kamuoyu tarafından bilinmeyen çarpıcı olaylardan da bahsetti.  Ayrıca, “iman varsa imkanda vardır” inancıyla yerli ve milli üretim için Erbakan hocanın başlattığı çalışmalardan, Erbakan hocanın gerçekleşen hayallerinden ve bu yolda verilen zorlu mücadelelerden söz etti. Ürün, “Erbakan Hoca kale gibi bir insandı.  Hocamızın hayalleri vardı. Hayallerinin peşinde onlar gerçekmiş gibi duruyordu. Erbakan hocam boş hayallerin peşinde olmadı. Erbakan Hocam bizlere cesareti öğretti. Vurdumduymaz olmamayı öğretti. Nezaketi öğretti. ” İfadelerini kullandı. Daha sonra yapılan hatim duasıyla Prof. Dr. Necmettin Erbakan hoca ve milli görüş davasının ahirete irtihal eden neferleri dualarla yad edildi.  Erbakan Hocayı anma programı; Doç. Dr. Halil Ürün’e Cihannüma İl Temsilciliği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Murat Ertekin'in “Bir Yetim Büyütüyorum Teşekkür Belgesi” takdimi ile sona erdi.

Kaynak: MUHAMMED ESAD ÇAĞLA