Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tarafından 10 Temmuz 2018 tarihinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına atanan AK Parti İstanbul Birinci Bölgeden Milletvekili seçilen ve görevini Mehmet Özhaseki’ye devreden Murat Kurum görev yaptığı 5 yıl boyunca yaptığı çalışmalar ile hafızalara kazındı. Göreve geldiği günden itibaren Türkiye’nin dört bir tarafını karış karış gezen, deprem, sel ve felakette çalışmaları ile dikkat çeken Kurum, Konya’yı da yatırımlarla ihya etti.

4-1-19

BAKANLIK DÖNEMİNDE BİRÇOK OLUMSUZLUK YAŞANDI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yaptığı 5 yıllık dönemde ülkede deprem, sel afetlerinin yanında, ekonomik anlamda da sıkıntılar yaşandı. Ancak, yaşanan tüm olumsuzluklara çalışkanlığıyla başarılı bir şekilde göğüs geren Kurum, tüm Türkiye’nin takdirini kazandı.

4-3-22

‘85 MİLYON VATANDAŞIMIZA HİZMET ETME ŞEREFİNE ERİŞTİK’

Kurum’un bu başarısı karşılıksız kalmadı. Hizmetleriyle gönüllere ve hafızalara kazınan Kurum’un görevi devretmesinin ardından çok sayıda vatandaş ile Konya protokolü Kurum’a Konya’ya ve ülkeye kazandırdıkları yatırımlar için sosyal medya hesaplarından teşekkür etti. Görevini Mehmet Özhaseki’ye devreden Murat Kurum sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda 85 milyon vatandaşa hizmet etme şerefine eriştiklerini dikkat çekti. Kurum, “5 yıl boyunca tüm ekibimizle 81 ilimize dokunarak 85 milyon vatandaşımıza hizmet etme şerefine eriştik.  Bizlere bu imkânı sunan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı sunuyorum. Desteklerini esirgemeyen milletimize, birlikte görev yaptığımız tüm mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı görevine getirilen Mehmet Özhaseki Bey’e başarılar diliyorum.  Türkiye Yüzyılı’nda aynı şevk ve azimle Cumhurbaşkanımızın liderliğinde millete hizmet yolunda durmadan çalışmaya devam edeceğiz.”

4-2-19

‘ÇOK SAYIDA HİZMETE İMZA ATTI, AFETLERLE  MÜCADELENİN DE SEMBOL İSİMLERİNDEN BİRİ OLDU’

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış, sosyal medya hesapından Murat Kurum ile ilgili paylaşımda bulundu. Akış, “Murat Kurum güzel adamdır, hasbi adamdır. Hiç kimseyle gereksiz kavgaya girmez, herkesin iyi olmasını ister. Herkesin talebini imkan ölçüsünde yerine getirmek ister. İnisiyatif alır, kararlıdır.  Dertlidir.  İnsanların derdini yüreğinin derinlerinde hisseder. “Siyasetin en güzel yanı nedir?” derseniz; siyaset nice güzel insanlarla tanışmanıza vesile olur, size nice güzel dostlar kazandırır.  Ben onu tanıdım, o beni tanıdı. Tanıştıkça sohbetimiz, muhabbetimiz arttı. Ne söyleyeceksek birbirimize perdesiz söyleyebildik. Türkiye’nin ayak basmadık yerini koymayan Murat Kurum Bakanımız saymakla bitmez birçok hizmete imza attığı gibi afetlerle mücadelenin de sembol isimlerinden biri oldu. Başarıları hep göz doldurdu.  Murat Kurum ayrıca iyi bir Konyalı’dır. “En İyi Konyalı” ödülü verilse o ödülü alabilecek birkaç kişiden birisidir. Ak Parti iktidarı döneminde Konya’dan başbakan bile geçmiştir de Murat Kurum kadar hizmet eden olmamıştır. Biz ondan razıyız. Allah da ondan razı olsun.  Değerli Hemşerimiz, Kıymetli Bakanımız yolun da bahtın da açık olsun.

4-6-21

ÖZBOYACI’DAN BAKAN KURUM’A TEŞEKKÜR

AK Parti Konya Milletvekili Selman Özboyacı da sosyal medya hesabından Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı görevini devreden Murat Kurum’a teşekkür etti. Özboyacı, “Bakanlık görevi boyunca emeğine ve gayretine yakından şahitlik ettiğimiz hemşehrimiz Murat Kurum’a şükranlarımı sunuyorum. Konya’nın evladı olarak şehrimize kattıkları için Allah razı olsun.”

‘KONYA’NIN HAYALLERİNİ BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRDİK’

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da Murat Kurum ile Konya’nın hayallerinin gerçekleştirilmesinde, yeni projelerin hayata geçirilmesinde el ele verdiklerini ve beraber çalıştıklarını vurgulayarak, “Yol arkadaşım, hemşehrim, değerli dostum Murat Kurum’a; Göreve geldiği günden itibaren ülkemizin neresinde bir afet olsa, neresinde bir mazlum olsa kendisini orada gördük. Konyamızın hayallerinin gerçekleştirilmesinde, yeni projelerin hayata geçirilmesinde el ele verdik beraber çalıştık.  Bakanlık görevini hakkıyla yerine getirdi ve her yaştan vatandaşımızın gönlünde ayrı bir yer kazandı.  Yaptığı hizmetlere, milletin meseleleriyle gece gündüz demeden dertlenişine şahitlik ettik. Biz senden razıyız Rabbim de razı olsun.  Hemşehrimizin milletvekili olarak ülkemize ve İstanbul’a da büyük hizmetler yapacağına inancım tamdır.  Murat bakanımıza tüm hemşehrilerim ve şahsım adına tekrar teşekkür ediyor, başarılar diliyorum. Konya ve Konyalılar sizin yaptıklarınızı tarih boyu minnetle hatırlayacak.  Rabbim yolunu bahtını açık eylesin.” İfadelerine yer verdi.

PEKYATIRMACI’DAN KURUM’A TEŞEKKÜR

Bakan Yardımcısı İnan'dan KOSAM’a ziyaret Bakan Yardımcısı İnan'dan KOSAM’a ziyaret

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı da sosyal medya hesabından Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı görevini devreden Murat Kurum’a teşekkür etti. Pekyatırmacı, “Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı görevini devreden hemşehrimiz Sayın Murat Kurum Bakanımıza, ülkemize ve şehrimize yapmış olduğu birbirinden kıymetli hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Görevi devralan Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki'ye muvaffakiyetler diliyorum.  Hayırlı olsun.”

‘GECE GÜNDÜZ DEMEDEN MİLLETMİZİN DERTİYLE DERTLENDİ’

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca da sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada Murat Kurum’un Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı görevi boyunca gece gündüz demeden milletimizin derdiyle dertlendiğine dikkat çekerek, “Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı görevi boyunca gece gündüz demeden milletimizin derdiyle dertlenip nice güzel yatırımı ülkemize ve şehrimize kazandıran hemşehrimiz Sayın  Murat Kurum Bakanımıza tüm hemşehrilerim adına teşekkür ediyor; bakanlık görevini devralan Sayın  Mehmet Özhaseki Bakanımıza hayırlı çalışmalar diliyorum”

‘BU ŞEHİR SİZİ DE YAPILANLARI DA UNUTMAZ’

Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş ise sosyal medya’da yaptığı paylaşımda Konyalıların Kurum’u ve yaptıklarını unutmayacağını dikkat çekerek, “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı sürecinde gecesini gündüze katarak dur durak bilmeden şehrimiz ve ülkemiz adına yaptığı başarılı çalışmalarından dolayı değerli büyüğüm, Sayın Murat Kurum'a Meramlı hemşehrilerimiz adına teşekkür ediyorum. Şahidiz.  Bu şehir sizi de yapılanları da unutmaz.  Bakanlık görevini devralan bilgi, birikimi ve tecrübesiyle yine bir o kadar değerli Sayın Mehmet Özhaseki Bakanımıza da hayırlı olmasını diliyorum. Rabbim mahcup etmesin.”

4-4-22

‘KONYAMIZA VE ÇUMRA’MIZA PEK ÇOK ESERLER KAZANDIRDI’

Çumra Belediye Başkanı Avukat Recep Candan da Murat Kurum’un göreve geldiği günden itibaren ülkenin her karışında hizmeti ve eseri olduğunu vurgulayarak, “ Göreve geldiği günden itibaren ülkemizin her karışında hizmeti ve eseri olan, özel olarak ta Konya’mıza ve Çumra’mıza pek çok eserler kazandıran değerli hemşehrimiz Sayın Bakanımız  Murat Kurum’a ilçemiz adına şükranlarımızı sunuyorum. Gayretine ve Hizmetine şahit olduğumuz Sayın Bakanımıza İstanbul milletvekilliği başta olmak üzere üstleneceği yeni görevlerinde de üstün başarılar dilerim…”

‘KONYAMIZA VE AKŞEHİR’İMİZE OLAN KATKILARINIZ İÇİN SONSUZ TEŞEKKÜRLER’

Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya ise Murat Kurum ile ilgili yaptığı paylaşımda şu ifadeleri yer verdi, “Bakanlık görevi süresince yaptığı başarılı icraatlarla, gönlüne girmediği insan yoktur sanırım ülkemizde. Çalışkanlığı, mütevazılığı, afet dönemlerindeki olağanüstü gayreti ve projeleriyle hatırlayacağız kendisini. Kıymetli Bakanım, değerli hemşehrim Murat Kurum yolunuz açık olsun. Ülkemize, Konya’mıza ve Akşehir’imize olan katkılarınız için sonsuz teşekkürler.”

4-9-10

YAKA VE MEŞE’DEN KURUM’A TEŞEKKÜR

 Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Yaka ve Çeltik Belediye Başkanı Ali Meşe de sosyal medyadan Kurum’a teşekkür etti. Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Yaka, “Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığında görev yaptığı sürece gece gündüz demeden çalışan milletimizin derdiyle dertlenip nice güzel yatırımlar kazandıran hemşehrimiz Sayın Murat Kurum Bakanımıza tüm hemşehrilerim adına teşekkür ediyor; Bakanlık görevini devralan Sayın Mehmet Özhaseki Bakanımıza yeni görevinde başarılar ve hayırlı çalışmalar diliyorum.” Çeltik Belediye Başkanı Ali Meşe ise, “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı sürecinde gecesini gündüze katarak dur durak bilmeden şehrimiz ve ülkemiz adına yaptığı başarılı çalışmalarından dolayı değerli büyüğüm, Sayın Murat Kurum'a Çeltikli hemşehrilerimiz adına teşekkür ediyorum.  Bakanlık görevini devralan bilgi, birikimi ve tecrübesiyle yine bir o kadar değerli Sayın Mehmet Özhaseki Bakanımıza da hayırlı olmasını diliyorum.”

4-8-14

NALÇACILILAR’DAN KURUM’A TEŞEKKÜR

Görev geldiği günden bu yana görev süresince Konyaspor’a büyük destek sağlayan Murat Kurum’a Nalçacılılar Taraftar Grubu da teşekkür etti. Nalçacılılardan yapılan açıklamada, “2018 yılından bu yana Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı olarak görev yapan hemşehrimiz Murat Kurum'a, varlığıyla ve gönülden desteğiyle hep yanımızda olduğunu hissettirdiği için şükranlarımızı sunarız. Yolunuz ve bahtınız açık olsun.”

4-10-7

KURUM KONYA’YA ÇOK SAYIDA ESER KAZANDIRDI,

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yaptığı dönemde Murat Kurum Konya’ya birçok eserin kazandırılmasını sağladı. Kurum Konya’ya Millet Bahçeleri, TOKİ’ler, sanayi siteleri, Alaaddin Çevresi Dış Cephe Restorasyonu, Türkiye’nin dünyaya örnek olacak ilk Sıfır Atık Sanayi Kompleksi, kentsel dönüşüm çalışmaları gibi çok sayıda eserin Konya’ya kazandırılmasını sağladı.

MUHAMMED ESAD ÇAĞLA