"Asrın felaketi" olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerden 152 saat sonra Adıyaman'da iki kardeş kurtarıldı. Elitaş Mahallesi Mercan Sitesi'ndeki blokun çökmesi sonucu enkaz altında kalanların kurtarılması amacıyla AFAD, UMKE, 112 Acil Sağlık, polis ve jandarma ekiplerinin çalışmaları sürüyor. Ortam dinlemesinin ardından enkazın altından 22 yaşındaki Rabia Kırmızı'nın sesi duyuldu. Yaklaşık 8 saatlik çalışmanın ardından ulaşılan genç kadın, depremin 152. saatinde enkazdan çıkarıldı. Rabia Kırmızı, ilk müdahalesinin ardından çevredekilerin tekbir sesleri eşliğinde hastaneye kaldırıldı. Ekipler, yaklaşık yarım saat sonra ise Rabia'nın ablası 28 yaşındaki Elif Kırmızı'ya da ulaştı. Elif Kırmızı da ilk müdahalesinin ardından ambulansla hastaneye sevk edildi.

142 SAAT SONRA KURTULDU, İLK İSTEĞİ ÇAY OLDU

Kahramanmaraş merkezli depremlerin en ağır yıkımı oluştuğu Hatay’da devam eden arama kurtarma çalışmalarının 142’inci saatinde 32 yaşındaki Meltem öğretmen 8 katlı binanın enkazından sağ olarak kurtarıldı. Genç öğretmenin kendisini kurtaran ekiplerden ilk isteği çay oldu. Depremin en fazla hasara yol açtığı merkezlerin başında gelen Hatay’da devlet ve vatandaş iş birliğinde arama kurtarma ve yardım faaliyetleri yoğun bir şekilde yürütülüyor. Arama kurtarma çalışmalarının 6’ıncı gününün son saatlerine girilirken, Hatay’ın merkez Antakya ilçesinden bir sevindirici haber daha geldi. Ekinci Mahallesi İnönü Caddesi numara 128 adresinde bulunan 8 katlı Alya Uçar Apartmanının enkazında yürütülen çalışmalarda, 32 yaşındaki Meltem öğretmen sağ olarak kurtarıldı. Ses gelmesi üzerine kamu kurumları, madenciler ve gönüllüleri katıldığı çalışmayla kurtarılan kadın öğretmen, 142 saat sonra enkazdan çıkarılarak hastaneye sevk edildi.

İLK İSTEĞİ ÇAY OLDU

Aylar sonra! Enkazda duygusal anlar Aylar sonra! Enkazda duygusal anlar

Meltem öğretmenin kurtarılma anlarına şahitlik eden Konyalı gönüllü İsa Demir, “Konya’dan gelip gönüllü olarak arama kurtarma çalışmalarına katıldık. Daha önce 2-3 bölgede çalışmıştık, son olarak buraya geldik. Ses geldiği ihbarı üzerine hareketli dakikalar yaşandı. Sesi gayet iyi geliyordu. Madenci arkadaşlar, duvarı delerek kendisine ulaştığında ilk isteği çay oldu. Bilinci yerinde ve sağlık durumu gayet iyiydi” dedi.

135 SAAT SONRA KURTARILDI

Hatay’da depremde yıkılan binanın enkazında kalan 57 yaşındaki kadın, depremden 135 saat sonra Konya Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri ve İstanbul Dağcılık ekibi tarafından enkazdan çıkarıldı.

Konya Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, Hatay’da arama ve kurtarma çalışmalarına devam ediyor. İstanbul Dağcılık ekibiyle ortak yapılan çalışmada Atatürk Bulvarı’nda yıkılan bir binanın enkazında kalan 57 yaşındaki Macide Hakemati, ekipler tarafından akşam saatlerinde depremden 135 saat sonra bulunduğu yerden kurtarıldı. Macide Hakemati, ekipler tarafından ambulansa alınırken, bir kişinin daha canlı olarak enkazdan çıkarılması kurtarma ekibindekiler ve vatandaşları sevindirdi.

138 SAAT SONRA KURTARILDI

Burdur İl Sağlık Müdürlüğünün açıklamasına göre, Antakya ilçesi Gazi Mahallesi Adnan Menderes Caddesi Doğan Apartmanı'nın enkazında arama kurtarma çalışması yapan ekipler, enkaz altında bir kadının hayatta olduğunu tespit etti.

Burdur 112 Acil Sağlık Hizmetleri ve bölgede bulunan arama kurtarma ekiplerinin müdahale ettiği kurtarma operasyonuyla enkaz altındaki Fatma Öyel kurtarıldı.

Öyel, ileri tetkik ve tedavi amacıyla Konya 112 Acil Sağlık Hizmetleri ambulansıyla hastaneye götürüldü.

İHA-AA