banner5

Fatih sondaj gemimiz önceki gün müjdeli haberi verdi. Tarihimizde ilk kez bu büyüklükte doğalgaz rezervine ulaştık.Ne demişti üstat Necip Fazıl; “Surda bir gedik aştık mukaddes mi mukaddes,ey kahpe rüzgar artık,nereden esersen es!” 

Türkiye artık, o kritik eşiği aşmış oldu. 

Bu sevinci yaşatan başta Cumhurbaşkanımız,Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere,Maliye ve Hazine  Bakanı,Sayın Berat Albayrak’a,Enerji Bakanı,Sayın Fatih Dönmez’e ve ekibine teşekkür ve minnetlerimizi sunmak istiyorum.Bize öyle duygular yaşattılar ki,yıllarca örselenip itilmeye çalışılan bir millete kim olduğunu hatırlattınız.Kurtuluş savaşından beri unuttuğumuz aidiyetimizi yeniden kazandırdınız.Merhum Erbakan hocamızın bir sözünü burada hatırlatmak istiyorum.”İman varsa imkanda vardır”  ve “İnanç tekeden süt çıkartır” derdi.İmanınız ve inancınız varsa imkansız diye bir şey yoktur. 

Bu başarıda en büyük pay kuşkusuz Enerji bakanlığı döneminde projelerini ve alt yapısını hazırlayan Sayın Berat Albayrak’tır.  

Albayrak, Nisan 2017'de "Hedef milli ve bağımsız kaynaklarla enerjinin itici gücünü kullanıp Türkiye'yi bir üst lige çıkarmak" diyerek orta ve uzun vadeli stratejileri açıklayıp, uygulamaya koydu. Enerji tüketiminde %80 leri aşan,toplam ithalatın %25 ine tekabül eden, cari açığı 45-50 milyar dolara çıkartan bu bağımlılıktan kurtarmak için yola çıktı.Bu sadece enerjideki ve dolayısı ile ekonomideki bağımsızlığı değil, aynı zamanda dış politika ve güvenliğimizde ki  zafiyetleri de ortadan kaldıracaktı. 

Albayrak'ın açıkladığı strateji üç sacayağından oluşuyordu. Enerjide arz güvenliliğinin sağlanması için kaynak çeşitliliği, yerli kaynakların kullanıma alınması ve öngörülebilir piyasa ekseninde çalışmalar hızla başlatıldı.Kış aylarında yaşanılan gaz sıkıntısı,Ülkeler arası bitmek bilmeyen eksen yarışmasına birde içimizdeki işbirlikçilerin yapılan iyi şeyleri bozmak gibi alışkanlıkları olunca dışa bağımlı olduğunuz gaz temininde sıkıntılar baş gösteriyordu.Bir de tamamen dışa bağımlı olduğunuz için size gaz sağlayıcı ülkeler 20-25 yıllık anlaşmalara imza attırıyorlar, verilen kotayı kullanın kullanmayı parasını tahsil ediyorlardı.Bu sebeptedir ki dışa bağımlılığı azaltmak için yüzer sıvılaştırılmış doğal gaz depolama ve yeniden gazlaştırma terminalleri (FSRU) devreye alınmaya başlandı. Tüm illere doğalgaz ulaştırıldı. 10 milyar metreküp doğalgaz ve 5 milyon ton petrol depolama kapasitesine ulaşmak için adımlar atıldı. "Ararsan bulursun" mottosuyla Akdeniz ve Karadeniz'de petrol ve doğalgaz aramalarına başlandı. Türkiye'nin yenilenebilir enerji üretimini artırmak için Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) projeleri devreye sokuldu. Nükleer enerji santralleri ete kemiğe büründü. Yeni gaz ve petrol boru hatları yatırımları yapıldı.Bunların sürdürebilmesi için kadrosunu yenilemesi gerekiyordu.Adnan Menderes zamanında kurulan TPAO nun kadrolarını yeniledi.İşe petrol aramada kullanılan platform ve gemi almakla başladı.Önceden kiralama yolu ile Exxon Mobil, Madison Oil, Chevron gibi birçok uluslararası şirketle ruhsatlandırılan bloklarda arama faaliyetleri yürüten TPAO'nun yola milli gemilerle devam etmesini sağladı.Artık ,Barbaros Hayrettin Paşa, Fatih, Yavuz, Kanuni ve Oruç Reis gemileriyle aramalara başlandı.  

Dün gaz rezervinin keşfini gerçekleştiren Fatih Sondaj Gemisi 2017'de TPAO envanterine kazandırıldı. Güney Kore menşeili geminin, sondaj ekipmanları, kuyu kontrol sistemleri, dinamik pozisyonlama sistemleri, gemi iticileri ve gemi jeneratörlerine varıncaya kadar gerekli tüm teknik aksamı yenilendi. Fatih, 29 Ekim 2018'de Akdeniz'de kuyu sondajına başladı. 4 derin deniz kuyusunu başarıyla tamamlayarak, 29 Mayıs 2020'de Karadeniz'e geçti.  

BAŞARININ KRONOLOJİSİ 

6 NİSAN 2017

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Enerji Bakanlığı döneminde açıkladığı Milli Enerji ve Maden Politikası'yla startı verdi. Alınacak arama sondaj gemileriyle Karadeniz'de yılda en az 2, Akdeniz'de 2 tane kuyu kazılacağını müjdeledi.

9 HAZİRAN 2017

Barbaros Hayrettin Paşa Gemisi'ni ziyaret eden Berat Albayrak, denizlerde kendi mühendislerimiz ve kendi gemilerimizle sismik çalışmalara başladıklarını duyurdu.

12 EKİM 2017

TPAO Güney Kore yapımı DeepSea Metro 2 adlı derin deniz sondaj gemisini alarak yeniledi. Yıl sonunda envantere giren geminin 6 ayda hazırlık çalışmaları tamamlandı.

31 MAYIS 2018

Türkiye'nin ilk sondaj gemisi Akdeniz'e uğurlandı. Dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, 'vira bismillah' diyerek Türk petrol ve gaz arama sondajcılığında yeni bir çağ açacağını söyledi.

30 EKİM 2018

Milli sondaj gemisi Fatih, Akdeniz'de ilk derin deniz sondaja start verdi. Alanya-1 adlı kuyuda ilk sondajı yaptı. Ardından ikinci sondaj için Finike-1 alanına geçti. Akdeniz'de 4 kuyuda çalışmalar tamamlandı.

29 MAYIS 2020

Fatih'in, İstanbul'un fethinin 567. yıl dönümünde ise Türkiye'nin ilk milli sondaj gemisi Karadeniz'e uğurlandı.

21 AĞUSTOS 2020

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin kaderini değiştirecek Fatih Sondaj Gemisi'nin keşfettiği gaz rezerviyle ilgili açıklama yaptı. 

Şimdi bu sadece gaz alıp satmak,gaz çıkartıp pazarlamaktan öte yeni enerji şirketleri kurup İstanbul finans merkezi gibi enerji merkezi,İstanbul menkul kıymetler borsası gibi enerji borsası kurulmalıdır.Enerjinin fiyatlanmasında belirleyici rol üstlenilmelidir.Moda tabirle bölgede “BAŞ AT” olunmalıdır.Ancak bunlar yapılırsa hedefe varılmış olunur. 

Dışa bağımlılığın kötü örneklerini,en basit pandemi sürecinde en basit maske üretimini yapmayan dünya devlerinin nasıl savaşlar verdiğini gördük.Birinci dünya harbinde parasını ödediğimiz gemilerin hangi Saikleri öne sürerek vermeyen İngiltere’yi unutmadık.PKK ile mücadelede Almanya’nın leopar tanklarını kullanamazsınız diyen ültimatomunu ,Kıbrıs harbinde fantomları kullanamazsınız diyerek ambargo uygulayan ABD’yi unutmayan sayın Albayrak;  “yerli ve milli” mottosu ile yola çıktı.Bunu hazine ve mali bakanı olduktan sonrada “yerli ve milli ekonomi” mottosuna çevirdi. 

Biz bu surda, gedik açtık. Artık dünya üstümüze gelse gam değil. Muhalefetin hazımsız açıklamalarının kıymeti harbiyesi yoktur. Biz buradan çıkartacağımız gazdan zarar bile etsek edindiğimiz tecrübe, bilgi birikimi, gaz piyasasında oyun kurucu rolünü ve hepsinden önemlisi yenilediğimiz kimliğimizi kazandık. Bunların küçümsediği çıkacak olan gazın ederi değil bizim kimliğimizdir. 

Neden Erdoğan’dan sonra en çok uğraşılan ismin sayın Berat Albayrak olduğunu şimdi daha iyi anlıyoruz. Elin gavuru uğraşır, çünkü bu iki isimde bunların nefeslerini kesecek hamleler yapıyor. Siz hangi sebep ten diye geçen haftaki yazımızda da sormuştuk. Sahi siz hangi sebepten Erdoğan ve Albayrak düşmanlığı yapıyorsunuz?Mitinglerde,basın toplantılarında, parti birleşimlerinizde tek konunun bu iki ismi nasıl yok ederizi açıkça söylüyorsunuz. Ağzınızı eğip büğüp “damat bakan”,”sosyete damat” gibi aşağılamalarınız, ancak sizi küçültüyor bunun bile farkında değilsiniz. 

Burası çokomelli diye espiri(?) yapıyordunuz ya,”VALLAHİ BURASI HEM ÇOKOMELLİ, HEM DE BALLI KAYMAKLI” BIDEN ve emir kullarını kızdıracak, bir icraat, birde talep geldi.  Cumhurbaşkanımız;  Erdoğan'dan heyecanladıran ''Uçak gemisi'' çağrısı: “Gelin yapalım!” 

Bugün 2 adet acil müdahale ve dalış eğitim botu, 2 yeni SAT botu ve 8 adet süratli devriye botunu Deniz Kuvvetlerine kazandırıldığını söyleyen Başkan Erdoğan, Türkiye'nin dünyada kendi savaş gemisini tasarlayıp üretebilen 10 ülkeden birisi olduğunu belirtti. Savunma sanayi duraklamayı kaldırabilecek bir alan olmadığını sözlerine ekleyen Başkan Erdoğan, 'Daha ileriye gitmek, daha gelişmişini üretmek mecburiyetindeyiz. Şimdi ben sektör öncülerimize çağrıda bulunuyorum. Gelin uçak gemisi de yapalım. Denizlerde caydırıcılığa ihtiyacımız var.' dedi.  

ABD başkan adayı BIDEN açıklamalarından anladığımız Amerikan mandacılığının temsilcisi CHP bu işi ittihatçılar zamanından beridir yapıyor.IMF ilk üye olan ve ilk borçlanmayı yapan İsmet İnönü’dür. NATO 1946 ÜYE OLAN yine CHP dir. Türkiye’de CHP hep Amerikancı olmuştur. Menderes 1958 te soğuk savaş döneminde ABDye bağımlılıktan kurtulmak için Ruslarla işbirliği yaptı darbe yapılıp canı ile ödedi ve CHP iktidar oldu. Demirel yine Rusya’ya yakınlaştığı için afyon ekimi bahane edilip partisi parçalandı ve 1971 muhtıra ile uzaklaştırıldı. CHP yine iktidar oldu ve sokaklarda “Morisson Demirel” diye naralar attılar. Özal; Aliağa rafinerisini Ruslarla yaptı diye esrarengiz şekilde hayata gözlerini yumdu. Erbakan keza milli ekonomi diyerek, havuz sistemi ile IMF’ yi reddetti 28 şubat darbesi ile siyasi hayata veda etti. CHP yine garip bir şekilde iktidar oldu tarihin acı krizi ile yüzleşti. Ülke yarı yarıya küçüldü.

Şimdi yine ABD ve CHP iş başında bu defa yalnızda değil. PKK’nın siyasi ucu HDP, Kimlik bunalımı yaşayan, renksiz bir İP. Özünden kopmuş SP, Kah sağcı, kah solcu, kah İslamcı hepsinden önemlisi TİK-TOK çu Ahmet ve GP, Irak işgal edilip üstüne bomba yağdırılırken birkaç bidon petrol almak için pazarlık yapan, adı; “AT PAZARLIĞI YAPAN” ALİ’ye çıkan ve DEVAP. 

Kırkyamalı bohça. Benzemezlerin dönüştürülüp benzeştiği bu oluşumda lokomotif; CHP.Partneri BIDEN+FETÖ.. 

Eskiler böyle durumlarda şöyle derler.”ELMA KAKI,YONİZ ERİĞİ” 

BU SEFER OLMAYACAK! 18 YILDIR DENEDİĞİNİZ GİBİ.2000 YILLIK,TÜRK DEVLET AKLI ERDOĞAN VE EKİBİNE TAM NOTLA YOL VERMİŞTİR.BU EKİP 2071 HEDFİNE ULAŞACAK, DEVLET DİZAYNININ ALT YAPISIDIR.BUNDAN ASLA SAPMA OLMAYACAKTIR. 

TÜRKİYE’NİN BÖLGESEL GÜÇ OLDUĞUNU ARTIK KABUL EDİN!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mithat turan 2020-08-24 16:40:30

Yüzde 25 yine mutlu değil yine büyük bir hüzün ve hayalkırıklığı ile salyalı ağızları boş durmuyor

banner50