Selçuklu Belediyesi tarafından Konya’ya kazandırılacak olan Güzel Sanatlar Lisesi’nin temeli düzenlenen program ile gerçekleştirildi. Eğitim alanında yatırımlarını sürdüren Selçuklu Belediyesi, Türkiye’nin en güzel ve en kapsamlı Güzel Sanatlar Lisesi’ni Konya’ya kazandırıyor. Türkiye’nin en kapsamlı ve modern Güzel Sanatlar Lisesi’nden biri olacak okulun temel atma töreni düzenlenen program ile gerçekleştirildi. Türkiye Yüzyılı vizyonunun; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde, okuyan, çalışan, bilgili ve her açıdan donanımlı gençlerin omuzlarında yükseleceğini düşündüklerini ve buna yürekten inandıklarını ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, “Selçuklu Belediyesi olarak işte bu inançla her zaman eğitime, spora, kültüre ve sanata en büyük değeri, en büyük önemi verdik, vermeye de devam ediyoruz. Medeniyetin merkezi olan Selçuklumuzu eğitimin, kültürün, sanatın ve sporun merkezi konumuna getirerek bütün alanlarda, bütün dallarda en iyi şekilde temsil etmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Türkiye Yüzyılında Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde eğitime yapılan devasa yatırımlara bizler de Selçuklu Belediyesi olarak okul öncesinden, ilk ve orta okula, liseden yüksek öğrenime eğitimin tüm aşamalarında yaptığımız yatırımlarla sürekli yenilerini ekliyoruz.” dedi.

2-5-69

ÜLKEMİZİN KÜLTÜR VE SANAT HAYATINA BÜYÜK KATKILAR SAĞLAYACAK

Temeli atılan Güzel Sanatlar Lisesi hakkında bilgiler paylaşan Başkan Pekyatırmacı, “Toplam maliyeti 237.000.000,00 TL olan Selçuklu Güzel Sanatlar Lisemiz, 10.885 metrekare kapalı alana sahip. Bodrum, zemin ve 1. kattan oluşacak Lisemiz 16 kültür dersliği, 7 müzik dersliği, 11 atölyesi, 34 bireysel çalışma odası, 2 laboratuvarı, 450 kişilik konferans salonu, kütüphanesi, müzesi, sergi alanı, fuaye alanı, çok amaçlı salonu ve kantini ile Türkiye’ye örnek olacak bir proje niteliğinde. Her türlü teknolojik alt yapıya sahip olacak olan okulumuzu inşallah 2024 yılının sonuna kadar tamamlamayı planlıyoruz. Okulumuz tamamlandığında öğrencilerimiz 4 yıl boyunca burada hem akademik hem kültürel anlamda hem de yoğun sanat programları ile eğitimler alacaklar. Bu sayede potansiyellerini ortaya çıkartarak kişisel becerilerini en üst noktada kullanabilecekler. Özel yetenek gerektiren yükseköğretim programlarına da etkin olarak hazırlanabilecekler. İnşallah buradan yetişen gençlerimiz ülkemizin kültür ve sanat hayatına büyük katkılar sağlayacaklar. Gelişmiş bir toplum olmamız için iyi eğitimli olmanın yanında aynı zamanda kültürel ve sanatsal alanlarda da iddialı olmamız gerekiyor.” İfadelerini kullandı.

2-6-71

YATIRIMLARIMIZ GELECEĞİMİZİN TEMİNATI ÇOCUKLARIMIZ İÇİN

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca ise, Belediyeler olarak eğitime olan yatırımlarda bir yarış içerisinde olduklarını ve bunun temelinde geleceğe yatırımın olduğunu söyleyerek: “ Hamdolsun geleceğimize yatırım yapıyoruz. Eğitime yapılan yatırım biliyorsunuz geleceğe yapılan yatırımdır. Büyükşehir Belediyemizin medeniyet okulu, Meram belediyemizin Meram, Eğitim, Gelişim Akademisi, Mega Projesi, Selçuklu Belediyemizin Değerleri Eğitimi kapsamında birçok çalışmaları var. Bizler de Karatay Belediyesi olarak sadece bu dönemde 8 tane okulumuzu Milli Eğitim Müdürlüğümüze kazandırdık. Konya’da tüm kurumlarımız iş birliği halinde gönül gönüle çalışıyor.  Bunların hepsi işte yavrularımız, geleceğimiz olan çocukların daha iyi yetişebilmesi için” şeklinde konuştu.

2-3-62

NEREDE İHTİYAÇ VARSA ORADAYIZ

Selçuklu Güzel Sanatlar Lisesi’nin büyük ve özenli bir yatırım olduğunu söyleyen Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş: “Türkiye'nin birçok şehrini görmüş insanlar olarak gerçekten belediyecilik anlamında şehir ve yaşam açısından baktığımız zaman o şehirde yaşayan insanların neredeyse a’dan z’ye kadar doğumundan ölümüne bütün ihtiyaçları karşılayacak kadar çeşitli hizmetleri yapıyoruz.  Bu şehirde bu şehrin bir vatandaşı hemşerisi olmaktan da gerçekten gurur duyuyorum. Birçok hizmette özellikle Milli Eğitim alanında, sağlık alanında ve emniyetle ilgili alanlarda kendi kurumlarımızdan, yani belediyelerden ayırt etmeden kendi bütçemizden de bir kısım ayırarak sadece devletin yatırım yapmasını beklemeden, bu şehirde yaşayan insanlarımızın ihtiyaçlarını giderebilmekle hızlıca çözebilmek adına büyükşehir ve 3 ilçe belediyemiz olarak merkezde çok güzel işlere imza attık. Biriz, beraberiz ve hep birlikte çok daha güçlüyüz” ifadelerini kullandı.  

AKİTEK değer katacak AKİTEK değer katacak

2-4-71

BİZLERİ GELECEĞE DAHA GÜVENLE TAŞIYACAKTIR

Milli kültür ve birikimlerin gelecek nesillere aktarmanın ancak doğru ve yerinde bir eğitimle mümkün olduğuna dikkati çeken Konya İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit: “Temel atma törenini gerçekleştireceğimiz 16 derslikli Selçuklu Güzel Sanatlar Lisesi, okul binamızda Selçuklu Belediyemiz tarafından ilçemize ve şehrimize kazandırılan eğitim hizmeti zincirinin çok değerli bir halkası olacaktır. 16 dersliğin haricinde bünyesindeki resim ve müzik odaları, konser salonu ve daha farklı birçok eğitim alanıyla geleceğin sanatçıları bugünün Güzel sanatlar lisesi öğrencilerinin daha iyi şart ve imkanlarda yetişmesine katkı sunacaktır. Bu vesileyle belediye başkanımız Sayın Ahmet Pekyatırmacı’ya değerli çalışma arkadaşlarına ve ülkemizin geleceğine yapılan bu tür yatırımlara destek veren herkese teşekkürlerimi sunuyorum hayırlı olsun diyorum” şeklinde konuştu.

2-7-70

NESLİMİZİN DE İHYASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Konya modeli belediyecilik anlayışıyla şehrimize hizmet ediyoruz. Biraz önce belediye başkanlarımız ifade etti. Bizler şehrin eksiklerini, merkezi hükümetin ya da yerel yönetimin görevidir diye bakmadan tamamlamaya çalışıyoruz ve bir taraftan da yapmış olduğumuz her eserin mimari açıdan estetik açıdan da şehrimize değer katacak işler olması için çaba sarf ediyoruz. Hakikaten mimarisiyle fonksiyonuyla bu lisemizde şehrimize çok önemli hizmetler ortaya koyacak. Özellikle yeni sanatçıların yetişmesi, onların böyle güzel bir ortamda eğitim alıyor olmaları inşallah Konya'mızın geleceği için de çok önemli bir fırsat olacak. Eski binası artık hizmet etmekten çok öte olmuştu. Ben biliyorum belediye başkanımız uzun süredir bu işe çalışıyor, emek veriyor ve bugün 230 milyon liranın üzerinde bir yatırımla 10 bin 800 metrekarelik bir güzel lisenin inşaatını gerçekleştirdik. Şimdiden öğrencilerimize hayırlı olmasını tekrar temenni ediyorum.

ÖNEMLİ EĞİTİM HAMLESİ

Konya’da her gün birbirinden güzel eserin hizmete alınmasına şahitlik etmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Konya Valisi Vahdettin Özkan,“Konu eğitim olunca marifet olunca bu çok daha anlamlı oluyor.  Bu eğitim yatırımları gençlerimizi gelecekte daha güçlü bir birey oluşturma, güçlü aile, güçlü toplum oluşturma yönünde önemli hamleler oluyor. Türkiye'nin her tarafında çalışmış birisi olarak bunu rahatlıkla ifade edebilirim.  Belediyelerimizin yapmış olduğu bu hizmetler sadece mevzuatla biraz önce ifade edildi bize tevdi edilen görevler değil düşündüğümüz zaman gerçekten bizim ailemizin, çocuklarımızın ihtiyacı nedir? Hem maddi olarak hem manevi olarak dokunmamız gereken hususlar nelerdir? Bunu da bilimsel olarak ilmi olarak milli eğitimin rehberliğinde çocuklarımıza hem fiziksel olarak hem manevi olarak götürülecek hizmetleri iyi bir şekilde organize ederek bu hizmeti sunuyor belediyelerimiz, diğer kamu kurumuyla, kuruluşlarıyla beraber olarak. Bunun şehrimiz açısından çok büyük bir kıymet olduğunu ben de ifade etmek istiyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

KATILIM YOĞUN OLDU

Temel atma törenine Konya Valisi Vahdettin Özkan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Selçuklu Kaymakamı Eflatun Can Tortop, MHP Selçuklu İlçe Başkanı Kemal Dığrak, Konya İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar, muhtarlar, öğrenci ve eğitimciler katıldı.

MUHAMMED ESAD ÇAĞLA