Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) iş birliği, Konya Organize Sanayi (KOS) Bölgesi ve Çevreci İşletmeler (ÇEVİ) desteği ve Çevreci Çocuk Eğitim Yayınları’nın katkılarıyla Konya’da “42 Bin İnci İçin Bende Varım” projesi hayata geçirilecek. Projeyle Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın öncülüğünde yürütülen “Sıfır Atık Projesi” kapsamında öğrencilerin sıfır atıkla ilgili farkındalıklarının artırılması hedefleniyor. 

Balık için kıyasıya mücadele! Balık için kıyasıya mücadele!

‘SIFIR ATIK KONUSUNDA FARKINDALIK ARTACAK’

Açıklamasında iklim değişikliğinin ciddi bir küresel sorun haline geldiğini ifade eden Proje Danışmanı Necmettin Erbakan Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Senar Aydın, “Bu sorunla mücadelede, öğrencilerimizi sıfır atık yaklaşımı ile ilgili bilinçlendirmek önemli rol oynamaktadır. Bu çerçevede, çevre temizliği, geri dönüşüm, ekosistem, yenilenebilir enerji ve küresel ısınma başlıklarının yer aldığı Çevreci Çocuk Sıfır Atık Eğitim Seti’nin ilköğretim çağındaki çocuklarımızda sıfır atık konusunda farkındalığın artıracağını, bilinçlenmeye katkı sağlayacağını düşünüyorum. Necmettin Erbakan Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanlığı tarafından okullarda okutulabilir inceleme onayı ile Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü dağıtım koordinasyonuyla Konya’daki ilköğretim okullarına ulaştırılacak bu eğitim setinin doğaya ve çevreye dost, bilinçli nesiller yetişmesine katkı sağlamasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu. 

ÖDÜL TÖRENİ 21 EYLÜL’DE

Sıfır atık odaklı yeni bir yaşam tarzının tasarlanmasının önemine değinen Aydın, “42 Bin İnci İçin Ben de Varım” projesinin 21 Eylül’de Selçuk Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan ödül töreni ile tamamlanacağını, projeye destek veren ÇEVİ’lere ise Çevreci İşletme Sertifikası” ve “Plaket” takdimi yapılacağını sözlerine ekledi.

‘13 YILDIR ÇOCUKLARA DOĞA VE ÇEVRE İLE İLGİLİ ÇOCUKLARA EĞİTİM SETİ ULAŞTIRMAYA ÇALIŞIYORUZ’

Proje hakkında bilgi veren Çevreci Çocuk Eğitim Yayınları Genel Müdürü Şamil Albayrak, “13 yıldır çocuklara doğa ve çevre ile ilgili çocuklara eğitim seti ulaştırmaya çalışıyoruz. Şu ana kadar 2 milyon çocuğa eğitim seti ulaştırdık. Şuanda Konya’da gerçekleştireceğimiz organizasyon ile hedefimiz 42 bin çocuğumuza bu eğitim setini ulaştırmak. Kampanyamızın adı “42 Bin İnci İçin Bende Varım” projesi.  Kampanyamızda bulunan inci saflığı ve temizliği ve korumamız gereken çocukları temsil ettiği için inci ve Konya’nın plakası 42’yi kullandık. Projelenin hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

MUHAMMED ESAD ÇAĞLA