Türkiye ziyaretçi akınına uğradı! O rakamlar açıklandı! Türkiye ziyaretçi akınına uğradı! O rakamlar açıklandı!

MÜSİAD Konya Şubesi tarafından düzenlenen Konya-Gürcistan Acara Özerk Cumhuriyeti B2B Programı kapsamında kente gelen Gürcistanlı iş adamı heyeti, Konyalı sanayici ve iş adamıyla ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi. MÜSİAD Konya Başkanı M. Hilmi Kağnıcı, Gürcistan’la Konya arasında ticaret hacminin daha üst seviyelere çıkarılması gerektiğine vurgu yaptı.

MÜSİAD Konya Şubesi tarafından düzenlenen programa, Gürcistan'ın merkezi yönetimine tabi olan Acara Özerk Cumhuriyetinin Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Giorgi Romanadze, MÜSİAD Batum Şube Başkanı Hamza Köse ve şube üyeleri ile Acara Ticaret ve Sanayi Odası üyesi iş insanları katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Başkan Hilmi Kağnıcı, “Konya, tarihinden aldığı güçle üretimin ve ticaretin kalbi durumundadır. Bu şehir samimi duyguların ön plana çıktığı ‘ben’ yerine ‘biz’ kültürü ile hareket ederek, tesis ettiği dostlukların daima arkasında olmuştur. Biz Türkiye’nin en büyük yüz ölçümüne sahip şehri olan Konya’da, yaklaşık 9 bin yıllık yerleşim birimi olan Çatalhöyük’ün olduğu yerdeyiz. Biz Anadolu Selçuklu Devletinin Başkenti olan Konya’dayız. Şehrimiz, tarımın başkenti, sanayinin parlayan yıldızıdır. Hem yüz ölçümü ile çok büyük hem tarım üretimi ile çok önde olduğu için yıllarca Türkiye’nin tahıl ambarı olarak nitelendirilmiş bir şehirdeyiz. Ancak Konya artık sanayisi ile de çok büyük bir şehir. Konya, 2022 yılı ihracatı 3.5 milyar dolara yaklaşan ve ithalatı 1.25 milyar dolar olan, dış ticaret fazlası veren bir şehirdir. Büyüme oranları ile Türkiye ortalamasının çok üzerinde olan Konya, özellikle tarım makinaları, süt ürünleri ve gıda makinaları, değirmen makinaları, otomotiv, ayakkabı, döküm, metal işleme sektörlerinin yanı sıra son olarak savunma sanayi sektöründe yapılan atılımlarla Aselsan’ın da açılmasıyla Türkiye’nin önde gelen bir şehri haline gelmiştir” dedi.

 “TİCARET HACMİNİ DAHA ÜST SEVİYEYE ÇIKARACAĞIZ”

Gürcistan ile karşılıklı ticaret oranlarının düşük kaldığına değinen Kağnıcı, “Yapacağımız bu görüşmeler neticesinde kurulacak dostluk köprüleri ile ticaret hacmimizin daha üst seviyelere çıkacağına inanıyoruz. Bu vesileyle programımızın tüm sanayici ve iş adamlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

HABER MERKEZİ