banner5

Firmalar Teknokent ile büyüyor

Selçuk Üniversitesi bünyesinde bulunan, Konyanın İnovasyon ve Ar-Ge üssü Teknokent, bünyesindeki firma sayısını 2011de 113e yükseltti

11 Ocak 2011 Salı 13:24
Firmalar Teknokent ile büyüyor
Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fatih Mehmet Botsalı, bünyesindeki firmalarda danışman veya yönetici olarak görevlendirilen öğretim üyesi sayısı açısından Konya Teknokenti’nin ODTÜ Teknokenti’nden sonra 2’inci sırada yer aldığını söyledi. Gelişmiş ülkelerdeki ekonomik büyümenin yüzde 75’inin teknolojik inovasyonlara dayandığını söyleyen Prof. Dr. Fatih Mehmet Botsalı, “Biz de bölgemizdeki firmaların dünya standartlarını yakalaması için üniversite-sanayi işbirliğini geliştirmeye odaklandık. Bu amaçla Teknokent bünyesinde Proje ve İş Geliştirme Merkezi’ni (PİGEM) kurduk. PİGEM’in üniversite-sanayi işbirliğine dayalı olarak ürettiği projelerle Konya bölgesindeki hizmet ve sanayi kuruluşlarına ulusal ve uluslar arası Ar-Ge destek programlarından finansman desteği sağlanırken, üniversitede üretilen bilginin de teknolojiye dönüştürülerek ülke ekonomisine katkıda bulunması sağlanıyor. Bu doğrultuda Konya PİGEM tarafından 2009 yılında 35, 2010 yılında 41 proje üniversite-sanayi işbirliği ile üretilmiştir. Konya Teknokent bünyesinde bulunan firma sayısı 2008 yılında 105 iken bu rakam 2009’da 107’ye 2010 yılı sonu itibarıyla ise 113’e yükselmiştir. Bugün mevcut firma sayımız 113’tür” dedi. Konya firmalarının Teknokent ile işbirliği yapması sonucunda kendi bünyelerinde birçok olumlu gelişme gözlemlediklerini ve son yıllarda Konya firmalarında ciddi anlamda Ar-Ge çalışmalarının yürütüldüğünü söyleyen Prof. Dr. Botsalı, “Bizimle Ar-Ge faaliyetleri yürüten firmalar, elde ettikleri Ar-Ge sonuçlarını uygulamaya yansıtarak üretim maliyetini düşürmekte, kaliteyi artırmakta, iç ve dış pazarlarındaki rekabet gücünü ve pazar payını geliştirmektedir” diye konuştu. 
“FİRMALARA İMKANLAR SUNUYORUZ”
Türkiye’deki faal 26 Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin (TGB) Ar-Ge faaliyeti yürüten kuruluşlara birçok imkanlar sunduğunu söyleyen Botsalı, “Selçuk Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde Ar-Ge faaliyeti yürüten firmalar 4691 sayılı yasanın tanıdığı Ar-GE’ye dayalı kazançlardan gelir vergisi veya kurumlar vergisi muafiyeti, çalışanların  maaşlarından stopaj vergisi muafiyeti, yazılım ürünlerinde satışta KDV muafiyeti ve SGK primi işveren hissesi desteklerinden yararlanmaktadır. Selçuk Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin iletici ve yönetici şirketi olan Konya Teknokent bünyesindeki kuruluşlara Ar-Ge faaliyetlerinde ihtiyaç duyacakları her türlü kaynağı, desteği ve hizmeti sunmak, üniversite-sanayi işbirliğini geliştirmek, yeni ve ileri teknoloji alanlarında girişimciliği teşvik etmek ve desteklemek konularında faaliyet göstermektedir “ dedi.   Botsalı, ayrıca Konya Teknokent’in, bünyesindeki firma sayısı açısından Türkiye’nin en büyük 3’ncü teknokenti olduğunu, firmalarda danışman veya yönetici olarak görevlendirilen öğretim üyesi sayısı açısından ise ODTÜ Teknokent’ten sonra 2’inci sırada yer aldığını ifade ederken, 82 öğretim üyesinin de Teknokent’teki Ar-Ge şirketlerinde danışman veya yönetici statüsünde çalıştığını kaydetti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner64

banner50