banner5

'Büyük bir mücadele yürütüyoruz'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Uluslararası alanda büyük bir mücadele yürütüyoruz, ülkemizin içinde tarihi dönüşümlere imza atıyoruz, şehirlerimizin her birini kalkındıracak, büyütecek, geliştirecek hizmetleri adım adım takip ediyoruz." dedi.

13 Ekim 2018 Cumartesi 17:18
'Büyük bir mücadele yürütüyoruz'

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Uluslararası alanda büyük bir mücadele yürütüyoruz, ülkemizin içinde tarihi dönüşümlere imza atıyoruz, şehirlerimizin her birini kalkındıracak, büyütecek, geliştirecek hizmetleri adım adım takip ediyoruz." dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen Kayseri Toplu Açılış Töreni'ne katılarak vatandaşlara hitap etti. 

Kayserililerle bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek sözlerine başlayan Erdoğan, "Ülkemize hizmet için uzun ince bir yola koyulduğumuz günden beri bizi hiç yalnız bırakmayan Kayseri'ye teşekkür ediyorum. Siz bizi hiç yalnız bırakmadınız, hep beraber olduk, hep beraber yürüdük. Rabb'im bizi inşallah son nefesimize kadar da beraber haşretsin." diye konuştu. 

Kayseri'nin 24 Haziran seçimlerinde cumhurbaşkanlığında yüzde 70'in, Cumhur İttifakı'nda yüzde 72'nin üzerinde, AK Parti olarak da yüzde 51 civarında oy oranıyla yanlarında olduğunu gösterdiğini ifade eden Erdoğan, tüm Kayserililere şükranlarını sundu.

Erdoğan, "İrade, erdem ve cesaretle Türkiye'yi şahlandırma çağrımıza verdiğiniz bu güçlü destekle ülkemizi hedeflerine ulaştırma mücadelemizde bize 'Durmak yok yola devam.' dediniz. İşte gördüğünüz gibi biz de durmuyor, tüm gücümüzle çalışıyoruz." dedi. 

Isparta'da dün toplu açılış yaptıklarını bugün de Kayseri'ye geldiklerini ifade eden Erdoğan, "Uluslararası alanda büyük bir mücadele yürütüyoruz, ülkemizin içinde tarihi dönüşümlere imza atıyoruz, şehirlerimizin her birini kalkındıracak, büyütecek, geliştirecek hizmetleri adım adım takip ediyoruz. Toplam yatırım bedeli 1 katrilyon 640 trilyon lirayı bulan bakanlık, belediye ve özel sektörün 137 projesinin açılışını gerçekleştireceğiz." diye konuştu. 

Erdoğan, açılışı yapılacaklar arasında Diyanet İşleri Başkanlığının hayırseverler desteğiyle çeşitli mahallelerde yaptığı Kur'an kurslarının yanı sıra Adalet, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler, Çevre ve Şehircilik ile İçişleri Bakanlıklarına ait yerlerin bulunduğunu söyledi. 

Toplu açılışın ardından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar adına inşa ettirilen ibadethaneyi de ibadete açacaklarını belirten Erdoğan, caminin inşasına öncülük eden Akar ailesine ve Büyükşehir Belediyesine teşekkür etti. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının mobilya sektörünün teknolojik altyapısını geliştirmek için yürüttüğü projenin açılışını da bugün yapacaklarını dile getiren Erdoğan, "Bu projeyle Kayseri'yi tüm dünyada söz sahibi kılan, mobilya sektöründe faaliyet gösteren KOBİ'lerin ihtiyaçları karşılanarak üretim güçleri artırıldı." dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tarım ve Orman Bakanlığının tarım ürünlerini ve bunları işleyen tesislerin projelerine verdiği desteklerle hayata geçirilen yatırımlar ile Ticaret Bakanlığının mobilyacılar kooperatifinde kurduğu çatı güneş santralini de hizmete koyacaklarını söyledi. 

Kayseri'deki belediyelerin güzel hizmetlere imza attığını dile getiren Erdoğan, "Büyükşehir Belediyesinin yatırım bedeli 600 trilyon lirayı bulan 38 ayrı projesinin açılışını da yapacağız. Altyapıdan üstyapıya, sosyal hizmetlere kadar geniş bir alana yayılan bu hizmetlerle Kayseri'nin hayat kalitesinin daha da yükseldiğine inanıyorum. Kocasinan, Melikgazi, Talas, Hacılar; bu belediyelerimizin önemli yatırımları tamamlandı. Onların açılışlarını da bugün buradan gerçekleştireceğiz." dedi. 

Özel sektör yatırımları hakkında da bilgi veren Erdoğan, Kayseri İncesu ve Mimar Sinan organize sanayi bölge müdürlüklerine bağlı yerlerde 28 özel sektör yatırımının açılışını da yapacaklarını belirtti. 

Bu eserler arasında çok büyük rakamlarla hayata geçirilen tesislerin de bulunduğuna işaret eden Erdoğan, tüm yatırımların hayırlı olmasını diledi, yatırımların hayata geçirilmesinde emeği ve katkısı olanları tebrik etti. 

Kayseri'ye getirdikleri hizmetlerin bunlardan ibaret olmadığını vurgulayan Erdoğan, "Son 16 yılda Kayseri'ye yaklaşık 26 katrilyon lira tutarında yatırım yaptık." dedi. 

Erdoğan, eğitim yatırımları hakkında bilgi vererek, Kayseri'deki üniversite öğrencisi sayısının 68 bine ulaştığını söyledi.

Sağlıkta 15'i hastane olmak üzere 42 tesisi Kayseri'ye kazandırdıklarını, Kayseri Şehir Hastanesinin de kente yakışır bir eser olduğunu dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti: 

"Bay Kemal ne diyor? Duydunuz mu? Hastanelerde ameliyat yapılmıyormuş, yasaklanmış, Sağlık Bakanımız talimat vermiş, 'Artık ameliyat yapmayacaksınız.' demiş. Bu ne menem adamdır, bu zannediyor ki hala SSK Genel Müdürü olduğu zamanları hatırlıyor. Bay Kemal, artık Türkiye'de Bay Kemal'in SSK Genel Müdürü olduğu dönem yok. Sen ölüleri rehine alıyordun, ölüleri. Artık böyle bir Türkiye yok. Ben CHP'ye gönül veren vatandaşlarıma sesleniyorum, bu adam SSK Genel Müdürüyken bu ülkenin evlatlarını hastanelerde sürüm sürüm süründürdü. Ölüleri rehine aldı. 1 röntgen için 8 ay sonraya gün verilirdi. Böyle çileler çekti. Şimdi MR'larımız, tomografilerimiz, ultrasonografilerimiz hepsiyle hastanelerimiz hizmet veriyor. Şu anda şu Kayseri'deki Şehir Hastanesini adam adeta suçluyor."

Vatandaşlara hastaneden memnun olup olmadıklarını soran ve olumlu yanıt alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bay Kemal bak Kayseri ne diyor? Memnun musunuz? Hastanede gittiğiniz zaman bakmamak, tedavi etmemek diye bir şey var mı? Bay Kemal yalancının mumu yatsıya kadar yanar. Senin zaten hayatın bu; akşam yalan, sabah yalan. Artık bu millet senin yalanlarını yutmayacak. İnşallah vakit geliyor. 5,5 ay sonra mart yerel seçimlerinde sana gereken cevabı da verecek, artık CHP'yi de bu ülkeyi de senden kurtaracak." dedi.

"Kayseri'mizi daha büyük hizmetlerle buluşturarak zenginleştireceğiz"

Kayseri'ye yapılan yatırımları anlatan Erdoğan, toplu konut yatırımlarıyla şehirde 17 bin 790 vatandaşı ev sahibi yaptıklarını söyledi.

Kayseri'nin 83 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunu 635 kilometreye çıkardıklarını belirten Erdoğan, yapımı süren 18 ayrı yol projesinin de tamamını 2 yıla kadar bitirip hizmete açacaklarını bildirdi.

Ankara-Sivas yüksek hızlı tren hattına bağlı Yerköy-Kayseri bölümünün altyapı uygulama projelerinin tamamlandığını aktaran Erdoğan, en kısa sürede ihale sürecini başlatacaklarını ifade etti.

Erdoğan, Antalya-Konya-Kayseri hızlı tren projesiyle ilgili de sondaj çalışmalarının sürdüğünü, diğer tren hatlarının modernizasyon çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Aynı şekilde şehirde inşa edilecek tramvay hattıyla ilgili hazırlıkların sürdüğünü belirten Erdoğan, artık Kayseri için yetersiz hale gelen havalimanındaki terminal binasının yerine yenisinin yapıldığını bildirdi.

İnşa edilen barajlar ve sulama tesisleriyle şehirde 490 bin dekar araziyi suyla buluşturduklarını aktaran Erdoğan, Zamantı Irmağı'ndan Develi ovasına getirilen suyla buradaki toprakların veriminin artırıldığını kaydetti.

Kayserili çiftçilere bugüne kadar 1,5 katrilyon liralık destek verdiklerini dile getiren Erdoğan, "Bay Kemal, bak çiftçiye verdiğimiz destekleri söylüyorum. Bunlar hayal değil, ödediklerimiz." diye konuştu.

Şehirdeki çalışmaları desteklemek için yaklaşık 2 katrilyon lira teşvik ödemesi yaptıklarını belirten Erdoğan, "Bu liste çok uzun. Burada sadece özetleyerek ifade ediyorum, inşallah önümüzdeki dönemde Kayseri'mizi daha büyük hizmetlerle buluşturarak bu listeyi zenginleştireceğiz. Anadolu'nun orta yerindeki Kayseri, istikrarın, güvenin, huzurun, yatırımın, üretimin, ticaretin, ihracatın manasını iyi bilir. Mesele ülkenin ve milletin bekası olduğunda kimin vanıladığının, ne demek olduğunu biliyorsunuz değil mi, kimin de yürekten konuştuğunun ayrımını Kayserili gayet güzel yapar." ifadelerini kullandı.

"Dünyada dengeler yeniden kuruluyor"

Dünyada dengelerin yeniden kurulduğunu vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunlar ellerine tutuşturulan uyduruk kağıtlarla şahsıma, aileme, partime iftira atmakla uğraşıyor. Bölgemiz cayır cayır yanıyor, milyonlarca insanın hayatını kaybettiği, on milyonlarca insanın evinden olduğu bir zulüm yaşanıyor. Bunların gözü parti içinde koltuk kavgasından başka bir şey görmüyor. 4 milyon mülteciyi bu ülkede biz besliyoruz, onlara ev sahipliğini biz yapıyoruz, Batılı kapılarını kaparken biz kardeşlik kapısını açıyoruz. Türkiye tarihinin en büyük dönüşümlerini yaşıyor. Uluslararası ilişkilerden ekonomisine kadar baştan sona yeniden inşa ediliyor. Bunlar tek parti dönemine methiye dizmenin ötesinde bir söz edemiyor."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu anda bir kısmı Kayseri'de yetişen kahraman askerlerin sınır ötesinde başarı üstüne başarı kazandığını, muhalefetin ise neredeyse üzüntüden kahrolduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

"İdlib'de elde ettiğimiz insani ve stratejik başarıdan dolayı tüm dünya bizi kutladı. Ana muhalefet, bu konuda bir söz edebildi mi? Etmez, etmez. Hatta Zeytindalı Harekatı'nda neredeyse operasyonu önlemeye kalkacak kadar gönülleri bu ülkeden kopuk bir görüntü sergilediler. Yurt dışına gittiklerinde bizim oradaki diplomatlarımızla veya ülkesini seven vatandaşlarımızla bir araya gelmiyorlar. Onlar Hans'la, Corc'la, onlarla bir araya getirip veya bu ülkeye hakaret edip, bu ülkeden kaçıp giden 5 yıl 10 ay mahkumiyete sahip olan ajanlarla bir araya geliyorlar. Terör örgütü mensuplarının etkinliklerine katılıyorlar. Orada ülkemiz aleyhine yapılan konuşmalara iştirak ediyorlar. Bu ülkede ne kadar vatan, millet, devlet düşmanı kesim varsa hepsiyle el ele, koyun koyuna yol yürüyorlar. Ankara'dan İstanbul'a bunlarla el ele, kol kola yürümediler mi? Ben bunları deyince, 'Bu CHP terör yandaşlarıyla el ele, kol kola yürüyor', beyefendi rahatsız oldu."

"Yan gelip yatıyorlar"

İspatla konuştuğunu vurgulayan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"Güya adalet yürüyüşü yaptı. Koluna girenler hep tescilli terör yardakçılarıydı. Ülkemizi sıkıntıya sokacak, milletimizi tedirgin edecek hangi hadise yaşansa bunlar içten içe seviniyor. Hemen el ovuşturmaya başlıyor. 'Bir şey olsa da şu Tayyip Erdoğan aradan çekilse, meydan bize kalsa' beklentisiyle yan gelip yatıyorlar. Son 17 yıldır ülkemizdeki ana muhalefet partisinin en büyük başarısı nedir biliyor musunuz? Maalesef en büyük başarıları 'Her evden bir oy' diyerek bölücü örgütün güdümündeki partiyi Meclise sokmak. En büyük başarıları bu. Bununla kalmadılar. Şimdi mahalli idareler seçimlerinde kimi belediyeleri yine onlara peşkeş çekmeye hazırlanıyorlar. Sanıyorlar ki bu millet onların, belediyeleri terör örgütüne teslim etme oyununa seyirci kalacak. Türk milletini hiç tanımadıkları için bunca yıldır yüzde 25'in üzerine çıkamıyorlar. Hatta son seçimde daha da aşağıya indiler. Kayseri'den tüm Türkiye'ye sesleniyorum, eğer teröre bulaşmış olanlardan kalkıp da belediye başkan adayı yapanlar çıkacak olursa bilsinler ki şu anda kayyum atanan yerlerdeki ilkemiz neyse, aynı ilkeyi Türk hukuk sisteminde işleteceğiz. Bunu böyle bilsinler. Öyle bu milletin parasını biz belediyeye verelim de ondan sonra bu para Kandil'e gitsin... Yok böyle bir dönem. Biz devletin parasını verelim de ondan sonra bu teröristlere makine alsınlar, onlar da o güzel şehirlerimizi kanallarla donatsınlar... Yok böyle bir şey. Bitti o. Müslüman bir delikten bir kere sokulur, bir daha asla."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 yılı Mart ayında yapılacak yerel seçimlerde muhalefetin yine başarısız olacağını belirterek, şunları kaydetti:

"Şimdi 2019 Mart'ında milletimizden bunlar bir şamar daha yiyecekler ama biliyoruz ki yine akılları başlarına gelmeyecek. Çünkü bunların derdi ülkeye ve millete hizmet etmek, bunun için Cumhurbaşkanlığını kazanmak, Meclis'te çoğunluğu elde etmek değil. Tek gayeleri ellerindeki mevcut milletvekilliği, belediye başkanlığı, partideki konumlarını korumak, ekmek elden, su gölden yaşayıp gitmektir.

Şimdi ben merak ediyorum, hani Kılıçdaroğlu'na davalar açtım ya, kazandığım davalarda acaba ödenen paraları Kılıçdaroğlu kendi cebinden mi ödedi yoksa CHP'nin kasasından mı ödüyor? Bunu da merak ediyorum ve bunu da açıklamaya davet ediyorum. Bu paraları nereden ödedi? Aslında CHP'lilerin sorması lazım, 'Sen bu paraları nereden ödedin, söyle bakalım?' Sorumluluk yok, dertlenmek yok, çalışmak yok, mücadele etmek yok."

"CHP'nin İş Bankası hissesi hazineye devredilecek"

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İş Bankası'ndaki CHP hisselerine ilişkin, "Bu süreç başladı, bir an önce Meclisimizden bu düzenleme geçecek ve ardından da Hazinemize İş Bankası bunu ödeyecek." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen Kayseri Toplu Açılış Töreni'ne katılarak, vatandaşlara hitap etti. 

Erdoğan, İş Bankası'ndaki CHP hisselerine işaret ederek, "Ne dedik? İş Bankasında Gazi Mustafa Kemal'in CHP hissesi olarak yüzde 28'e yakın bir hisse olayı var. Geçenlerde bunu gündeme getirmiştim. Bunu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 'CHP alsın, kullansın' diye yapmadı. 'Hazine'ye gitsin' diye yaptı ve CHP'nin 4 üyesiyle bunun kontrolüne bir zemin hazırlandı." diye konuştu.

AK Parti olarak Meclise bu konuyu getireceklerini belirten Erdoğan, "Sağ olsun MHP de destekleyeceğini açıkladı. Şimdi bunu oraya getirerek inşallah Meclisten bunu çıkaracağız ve bu hissenin Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi'ne devrini sağlamış olacağız." ifadesini kullandı.

Vatandaşlara, "Doğru olan bu değil mi?" diye soran Erdoğan, şöyle devam etti:

"Şimdi tabii tutuştu. Diyor ki, 'Bunu biz kullanmıyoruz ki.' Bir de kullanacak mıydın? Bunun seninle yakından, uzaktan alakası yok. 4 tane CHP'liyi oraya atıyorsun. Diyor ki 'Onların orada hiçbir gücü yok.' Neyi var? Yönetim Kurulu Üyesi ne yapar? El kaldır, indir. Öyle mi? Onun arkasında nelerin yattığını biz çok iyi biliriz. İşi bilenler de çok iyi bilir. Dolayısıyla şimdi bu süreç başladı. Bir an önce inşallah Meclisimizden bu geçecek ve ardından da Hazinemize İş Bankası bunu ödeyecek."

"Milletimizin takdirine güveniyoruz"

Konuşması sırasındaki yoğun tezahürat üzerine vatandaşlara, "İnşallah sizlerle beraber 30 Mart 2019'da yeniden şahlanıyoruz, yeniden diriliş hareketini güçlendiriyoruz." diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Tabii bu zat sadece belli günlerde çıkıp, bir sürü yalanı, iftirayı ardı ardına sıralayarak siyaset yapıyormuş gibi gözükmek tabii bunlara yetiyor ama onlar da yolun sonuna geldiler. CHP seçmeni nezdinde bile itibarları kalmadı. Ya politikalarını ve üsluplarını değiştirecekler ya da siyaset arşivinin tozlu raflarındaki yerlerini alacaklar. 

Her konuda olduğu gibi bu hususta da milletimizin irfanına, izanına, takdirine güveniyoruz. Kayseri, bunların biletini zaten kesmişti. Önümüzdeki seçimlerde artık derslerini iyice ezberleteceklerine inanıyorum. Bunun için 2019 Martı'na kadar hep birlikte çalışmaya hazır mıyız? Kapı kapı dolaşmaya hazır mıyız? Özellikle kadınlarımızın, gençlerimizin sürekli sahada olmalarını bekliyorum. Unutmayın, milletimizin gönlüne girmeden oyuna talip olmak bize yakışmaz. Önce gönülleri fethedeceğiz, sonra da sandıkları patlatacağız. Bunun için 2019 30 Mart'a kadar çok çalışmaya gayret edeceğiz. Kayseri'nin gür sesini tüm Türkiye'ye duyurmaya hazır mıyız? Daha önceki rekorlarımızı daha yukarılara taşımaya hazır mıyız? Kayseri bu işi bitirmiş."

Terörle mücadele 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mutlaka çözülmesi gereken birkaç temel mesele bulunduğunu belirterek, "Bunlardan biri terör. Bölücü terör örgütüne sınırlarımız içinde çok önemli darbeler vurduk. Adeta kımıldayamaz hale getirdik. Tabii bu alçaklar da boş durmuyor. Kendilerince ülkemizin canını yakacak eylemlere girişmek için fırsat kolluyorlar. Allah'ın izniyle onlara bu fırsatı vermeyeceğiz. Hala topraklarımız içinde kalan kılıç artıklarını da en kısa sürede imha edeceğiz." dedi.

Terör konusunda bir başka önemli sorununun da FETÖ olduğuna işaret eden Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"Bu ihanet çetesinin ülkemize verdiği maddi ve manevi zararın boyutları gerçekten çok büyük. 'Eğitim', 'hayır hasenat' diyerek, 'sohbet' diyerek, 'diyalog' diyerek sinsice kurdukları tuzaklarla nice gencimizi, nice ticaret erbabımızı, nice vatandaşımızı düşürdüler. Bu örgütün gerçek yüzünün ortaya çıktığı tarih 17-25 Aralık 2013 emniyet-yargı darbe girişimidir.

2010'da başladılar ama bu hareketin 40 yıl mazisi var. 40 yıl bu ülkede bunlar bugünlerin hazırlığını yaptılar. Şimdi ise ortaya konulan tüm delillere, tüm hakikatlere, tüm ikazlara rağmen örgütün içinde kalmaya devam edenler bunun sonuçlarına da razı olmuşlar demektir. Açık söylüyorum, FETÖ terör örgütünün içinde kalanlar.... Bak buradan sesleniyorum, kim olursa olsun, ister babamız olsun, ister evladımız olsun, ister kardeşimiz olsun, kusura bakmasınlar canlarını yakarız, hukuk neyse bunu da uygularız. Çünkü onlar bu ümmeti parçaladılar, aileleri parçaladılar, kardeşleri birbirlerine düşürdüler. Bunlara biz müsaade edemeyiz. Bugüne kadar ne oldu oldu? Şimdi gereğini yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. 15 Temmuz gibi tarihimizde eşi benzeri olmayan bir büyük ihanete rağmen bu yapıyı savunmaya devam edenlere yapacak hiçbir şeyimiz kalmamıştır. 251 şehit, 2 bin 193 gazi. Bu yenilir, yutulur bir şey değil."

"Bugün olmazsa yarın, bir gün mutlaka tüm hainler ihanetlerinin hesabını verecektir"

Kendini 15 Temmuz'u FETÖ'nün yapmadığı yalanıyla avutanların, o gece ellerine silahı alıp millete kurşun sıkanlardan bir farkı olmadığına işaret eden Erdoğan, "Biri cismiyle, öteki kalbiyle aynı ihanete ortak olmuştur. FETÖ ile mücadele konusunda en küçük bir taviz vermedik, vermeyeceğiz." diye konuştu. 

Bu mücadeleyi hukuk devleti içinde yürüttüklerini vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti: 

"Adalet ve onun uygulamadaki hali olan hukuk herkesin, hatta hainlerin bile hakkıdır. Dünyada böylesine büyük bir saldırıya maruz kalıp da bizim kadar meseleyi demokratik hukuk devleti sınırları içinde götüren bir başka ülke, bir başka örnek yoktur. Buna rağmen hala FETÖ ile mücadele konusunda vicdanları kanatan hususlar olduğunu biliyorum, duyuyorum. Bu ihanet çetesinin tam göbeğinde olduğu halde bir şekilde şu ana kadar adalete hesap vermemiş olanlar kurtulduklarını sanmasınlar." 

Erdoğan, her gün bir yerlerde yeni deliller bulunduğunu, yeni şifreler çözüldüğünü anlatarak, daha önce bilinmeyen, tespit edilememiş insanların bunlara dayalı olarak hakim ve savcıların karşısına çıkarıldığını söyledi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçmişte Kayseri'nin de FETÖ'den çok çektiğini dile getirerek, "Eğitim kurumlarından iş dünyasına kadar şehrin hayat damarlarına musallat olan bu ihanet çetesinin peşini Kayseri'de de bırakmadık, bırakmayacağız." ifadelerini kullandı. 

Isparta'da dün bir bankanın kasasından FETÖ'ye ait 100 kilo altın ve 5 milyon dolar çıktığını hatırlatan Erdoğan, tüm finans sektörüne, "Lütfen kasalarla ilgili çalışmalarınıza da dikkat. Nereden, kim, ne yapıyor? Bunu bileceksiniz." diye seslendi. 

"Bugün olmazsa yarın, bir gün mutlaka tüm hainler ihanetlerinin hesabını verecektir." ifadesini kullanan Erdoğan, şehitlere ve gazilere borcun son FETÖ'cünün bulunup, hukukun karşısına çıkartılmadan ödenemeyeceğini kaydetti. 

Terörle mücadelede ve 15 Temmuz'da verilen şehitleri rahmetle yad ettiğini, gazilere sıhhat ve afiyet dilediğini dile getiren Erdoğan, şöyle dedi:

"Ecdadımız bu toprakları sadece kanlarıyla yoğurarak değil aynı zamanda hainlerden de birer birer temizleyerek bırakmıştır. Kayseri'nin bir asır önce yaşadığı acıları çok iyi biliyoruz. Kayseri'nin terörle mücadele de verdiği şehitleri çok iyi biliyoruz. Bu şehre FETÖ ihanet çetesinin ödettiği bedeli de çok iyi biliyoruz. İnşallah evlatlarımız tüm bu tecrübelerin ışığında kendilerine güvenli ve müreffeh bir gelecek inşa edeceklerdir." 

Gençlere 2053 ve 2071 vizyonlarını bıraktıklarını hatırlatan Erdoğan, Sultan Alparslan'ın ve Fatih'in mirasçısı gençlerin bu büyük mirasın hakkını vereceklerine yürekten inandığını bildirdi. 

Kayseri'de katılacağı diğer programları da hatırlatan Erdoğan, alandakilerden toplu açılış törenini yapıp, ayrılmak üzere müsaade istedi. 

Açılışı yapılan eserleri şehre kazandıranlara teşekkür eden Erdoğan, gösterdikleri sevgi, coşku ve ahde vefalarından dolayı Kayserililere şükranlarını sundu.

Notlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının ardından toplu açılış törenine geçildi.

Telekonferans sistemi üzerinden Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın bulunduğu Kayseri Mobilyacılar Yenilenebilir Enerji Kooperatifi Güneş Enerjisi Üretim Tesisi'ne bağlanıldı.

"Şu güzelliği görüyor musunuz? Adeta güneş panelleriyle bir tarla" diyen Erdoğan, "Rabb'im tüm tesislerimizi Kayseri'ye Kayserililere inşallah hayırlı kılsın. Daha nice eserlerin açılışında beraber olmak üzere. Bu sözlerim hem bir temenni hem de bir duadır." ifadesini kullanarak tesisin açılışını gerçekleştirdi.

Vatandaşlardan yoğun çay daveti aldığını ancak programının yoğun olduğunu belirten Erdoğan, onları açılışı yapılacak Orgenaral Hulusi Akar Camisi ve Külliyesi'ne çay içmeye davet etti. 

Törene, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, bazı milletvekilleri, Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik katıldı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner64

banner50