Konya’da son zamanlarda gençlerde intihar ve uyuşturucu vakaları artış göstermekte. Bu durum hem toplumu hem de ebeveynleri tedirgin ederken bu vakaların neden arttığı da merak konusu oluyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Psikolog Sema Kavak ise, bu olayların temel sebebini gençlerin koşulsuz sevildiklerinden şüphe duymasına ve her ne yaparlarsa yapsınlar onların kararına saygı duyan, destekleyen yetişkinlerin olmamasına yorumluyor.

BİR TARAF GELECEKTEN VAZGEÇİYOR, DİĞERİ YAŞAMA DEVAM ETMEK İSTİYOR!

Madde bağımlılığı ve intihara eğilimin bu kadar çok artması hakkında düşüncelerini söyleyen Psikolog Sema Kavak, bu sürecin neleri tetiklediğini açıkladı. Sema Kavak, “Birisi yaşamdan, gelecekten vazgeçme diğeri de yaşama devam etme aracı olarak tercih edilmeye başlandı. Bu tercihe iten şeyler bireysel olarak farklılık gösterse de bazı ana başlıklar altında incelenebilir. Gençler ayrıca içinde bulundukları yaşam şartlarını da maalesef sosyal medyadan takip ettikleri insanların hayatlarıyla kıyaslayarak, kendilerini mutsuzluk girdabına sokuyor. Bu girdaptan da madde kullanımı ile çıkmaya çalışıyorlar. Çıkamadıklarında madde kullanım etkisiyle artan intihar vakalarını görüyoruz. Bu vakaların artmasına neden olan durumlardan biri de ulaşılabilirlik ve özenti. Maalesef ki, yeme, içme, gezme fotoğrafları ve videoları insanlar için olumlu bir etki yaratıyor diye düşünsek de bu hayata ulaşmıyor olmak, yakınından bile geçemiyor olmak, aradaki farkın uçurum olması gençleri umutsuzluğa ve çok büyük hayal kırıklıklarına itiyor. Ancak bir o kadar da ulaşılabilir olan bir şey var ki o da madde ya da uyuşturucu. Bunların kullanımı ile anlık mutlu, özgür, cesur ve rahat hissedebilme duygusu cazip hale gelebiliyor” ifadelerine yer verdi.

EBEVEYNLERİN BAHANESİ OLAMAZ!

İntihar ve madde bağımlılığının artmasında gençlerin sahipsiz bırakılmasının da başka bir neden olduğunu dile getiren Sema Kavak, çocukları ile iletişimi azaltan, onları anlamaya çalışmayan, dinlemeyen yetişkinlerin varlığının her geçen gün arttığına dikkat çekti. Sema Kavak, “Onların açıklamaları da hayat telaşı, ekonomik sıkıntılar oluyor. Ancak yetişkinlerin sorunlarla baş etme becerileri çocuklar tarafından öğrenilen bir durum. Yetişkinlerde de her geçen gün madde kullanımı artıyor. Buna sigara ve alkolü de eklersek, ya da konuşmak yerine tartışmayı, vurmayı, kırmayı tercih eden yetişkinin, rol model olduğu genç de sorunlarla baş etmede daha pasif araçları tercih edebiliyor. Çocuğu ile yeterli bağ kurmayan yetişkin bilmeli ki; o çocukla birisi bir bağ kuracak ve yanlış arkadaşlıklar, yanlış ilişkiler, davranışlar peşinden gelecek. Buna fırsat vermemek için çocuğa ayrılan zamanın niteliğini ve niceliğini artırmak faydalı olacaktır. Bir de yapılan ilk hatada sırt dönmek, suçlamak, ceza vermektense; doğruya yanlış yaparak ulaşılabilir mantığı ile destek vermek gençleri güçlendirecek unsurlardan biridir. Aynı şekilde yapılan doğrularda da teşekkür etmek, takdir etmenin kıymeti azımsanmayacak kadar çoktur” şeklinde konuştu.

GENÇLERE AMACI OLAN BİR YAŞAM SUNMALIYIZ

Gençlerin belli dönemlerde yaşamı anlamlandırma ve yaşam amaçlarını bulmada karmaşa yaşayabildiklerinin altını çizen Sema Kavak şunları kaydetti, “Bu dönemlerde onlara yol göstermek, birlikte hedefler belirlemek, çabaları için desteklemek önemlidir. Gençlerin içinde bulundukları akran gruplarını yakından takip etmek ve kurdukları ilişki ile etkileşim diline dikkat etmek gerekir. Akran zorbalığı, kendilerini gösterme fırsatı olarak sunulan cesaret oyunları, yeni deneyimlere açık olma gibi zorlayıcı şartlar da gençlere uyuşturucu ve intihar için alt yapı hazırlıyor. Özellikle uyuşturucu madde kullanımının azaltılmasında Emniyet Güçlerinin rolü büyük. İnanılmaz bir sermaye ile gençleri tuzaklarına düşürmeye çalışan bir sektör var. Bu sektörde mücadele edilecek büyük kartellerden kurtulmanın yolu devlet eliyle olmak zorunda ama aileler çocuklarına iyi ve kötüyü anlatırken, davranışları ile de desteklemelidirler. Çok basit gibi görünen bir sigara kullanımını, içine madde koyulduğunda bağımlı hale getirecek bir araca döndüğünü bilmek zorundalar. Tanımadığı insanlardan basit bir sigara ikramını bile kabul etmemeleri gerektiğini anlatmamız gerekiyor. İntihar vakaları için de gençlere yaşanılası bir hayatın varlığını sunmak göstermek zorundayız. Her gencin bu hayata katacağı değerleri olduğunu farkına vardırmak zorundayız. Gençlere, anlamlı bir yaşam bir yaşam sunmalıyız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar'a gitti Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar'a gitti

HABER: TUBA KAYA