İsrail 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana Gazze halkına soykırımda bulunuyor. Çok sayıda masum insan canından ve malından ediliyor. Bunun yanında zamanında Filistin’in toprak sattığını söyleyen ve İsrail’i haklı bulan kesimler de değerlendirmelerde bulunuyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Tarih Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil ise, Filistin’in toprak satmasını öne süren araştırmalara körü körüne inanmanın doğru olmadığının altını çizdi.

K J G H G D K G F J

GAZZE AÇIK HAVA MORGUNA DÖNDÜ!

Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Gazze’nin bir açık hava hapishanesiyken şimdi ‘açık hava morguna’ döndüğünü belirterek fosfor bombaları yağdırıldığına, binaların yerle bir edildiğine yakındı. İsrail’in, Gazze’ye tamamen hakim olmak ve devamını getirmek için harekete geçtiğini aktaran Prof. Dr. Şimşirgil, “Hatta İran İsrail’i alkışlarken bir anda düşmanı oldu, ‘ben bu işin içinde yokum’ dedi. Oyun içinde oyun oynadılar. Ortada öyle tiyatrolar dönüyor ki, akıl alır gibi değil. Bunlar yaşanırken birileri hâlâ Arapların toprak sattığından bahsediyor. Can, mal, mülk yokken, Gazze’deki insanlar ölüm kalım mücadelesi vermesine rağmen oradan buradan duyulan dedikodularla toprak satıldı diyorlar. ‘Filistinliler zaten arazi satıp yiyen adamlar olarak bilinir’ diyorlar. Ben bunu hiçbir tarih kitabında okumadım. Ama nedense Filistin’in toprak sattığına inanıp sevinen çok insan var” diye konuştu.

Ömrümüz, kalemişiyle geçti Ömrümüz, kalemişiyle geçti

Ç L K H F H K G Ç

GERÇEĞİ DOĞRU YERDEN OKUYUN

Filistin’de 28 milyon kilometrekare toprak olduğunu kaydeden Şimşirgil, bazı kişilerin söylediğine göre bu toprakların en az 15 milyonunun satılmış olması gerektiğine dikkat çekti. Oysaki Osmanlı döneminde bile bütün çabalarına rağmen Yahudilerin elinde sadece 650 bin metrekare toprak olduğunu açıklayan Şimşirgil, “Sonrasında Abdülhamit Han toprakları Yahudilerden geri aldı ve satmamak için mücadele etti. Dışarıdan alımları yasakladı. Filistinlilerin toprak sattığını söyleyen kesim ise bu anlattıklarımı hiç görmüyor. Abdülhamit Han’ı tahtan indiren İttihak ve Terakki Cemiyeti gelir gelmez onun mülklerine el koydu. Abdülhamit Han’ın indirilmesinin içinde Siyonist parmağı vardı. Çünkü Filistin’de İsrail tarafından bir devlet kurulmasını istediler. Sonrasında Abdülhamit Han döneminde 1917’den 1948 yılına kadar 28 milyondan sadece 2 milyon kilometrekare toprak satılmış oldu. O yüzden bu konuda insanların araştırmalarını ciddi ve doğru makalelerden yapmalarını öneririm. Tek bir belge olmadan konuşanlara aldırış etmeyin” ifadelerine yer verdi.

L K F H L Ş H Ş

EVİ YIKILAN KİŞİLER Mİ TOPRAKLARINI SATTI?

Şimşirgil, sözlerine son olarak şunları ekledi: “1948 yılında İsrail Filistin’e yine zulüm, işkence ve işgalde bulundu. Yine de Filistinliler topraklarını satmadılar. Şu anda da İsrail Gazze’yi paramparça ediyor. O evi barkı yıkalanlar da mı topraklarını sattı kaçtı! Olayı böyle değerlendirmek çok yanlış. En kötüsü bazı kesimler saçma sapan dedikodularla gençlerin aklını bulunduruyor. Daha da kötüsü İsrail’in Gazze’den sonraki en yakın hedefi Suriye. Bu hiç uzak değil.”

, K İ Ş, K İ Ş,

Muhabir: TUBA KAYA