İsrail savaş uçaklarının gece boyu Gazze Şeridi'nin orta bölgelerine düzenlediği saldırılarda en az 12 Filistinli hayatını kaybetti. Filistin resmi haber ajansı WAFA'ya göre, Gazze Şeridi'nin orta kesiminde yer alan El-Bureyc Mülteci Kampı'na düzenlenen saldırılarda hayatını kaybedenler Deyr el-Belah'taki Aksa Şehitleri Hastanesi'ne getirildi. Bureyc Mülteci Kampı'nda Filistinli "Es-Sus" ailesine ait evin hedef alındığı bombalı saldırıda ilk belirlemelere göre 2'si çocuk, 3'ü kadın 8 Filistinli yaşamını yitirdi. İsrail savaş uçaklarının Bureyc Mülteci Kampı'nda Filistinli "El-Hur" ailesine ait evi bombalaması sonucu en az 4 kişi hayatını kaybetti. Gazze Şeridi'nin orta kesiminde yer alan Nusayrat Mülteci Kampı'nın kuzeyinde de bir evin İsrail savaş uçaklarınca vurulduğu, ölü ve yaralıların olduğu aktarıldı. Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, dün yaptığı açıklamada, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 328'i çocuk, 10 bin 171'i kadın olmak üzere 36 bin 224 Filistinlinin öldürüldüğünü, 81 bin 777 Filistinlinin yaralandığını bildirmişti.

Gazze Afp 2182365

KASSAM TUGAYLARI DİRENİYOR

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze Şeridi'nde İsrail ordusuna ait 7 tank ile bir piyade birliğinin hedef alındığını bildirdi. Kassam Tugayları ile İslami Cihad'ın askeri kanadı Kudüs Seriyyeleri bölgedeki gelişmelere ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamaya göre, Gazze Şeridi'nin güneyinde yer alan Refah kentindeki çatışmalar kapsamında Yabna Mülteci Kampı'nda İsrail ordusuna ait 3 "Merkava" tipi tank, "Yasin-105" roketiyle vuruldu. Dar Selam Cami çevresinde de "Merkava" tipi bir tank daha isabet alındı, Tel Zarub'un arka bölgesine sızan İsrail güçleri havan topuyla vuruldu. Refah'taki Tennur Mahallesinin doğusunda da 5 askerden oluşan İsrail piyade birliği anti-personel mayınıyla hedef alındı; İsrail güçlerinden ölen ve yaralananlar oldu. Ayrıca Şevke beldesi yakınlarında anti-personel patlayıcıyla 3 İsrail askeri hedef alındı. Kudüs Seriyyelerinin yaptığı açıklamaya göre de Yabna Kampı'ndaki Kavs bölgesiyle Tel Zarub bölgesine girmeye çalışan İsrail askerleri ve teçhizatı havan mermisiyle vuruldu.

Gazze Aa 2163855

GAZZE ŞERİDİ'NİN KUZEYİNDEKİ OPERASYONLAR

Kassam Tugayları açıklamasına göre Gazze Şeridi'nin kuzeyinde de "Merkava" tipi tank patlayıcıyla hadef alındı. Ayrıca el yapımı olan ve televizyon ekranına benzediği için "televizyon patlayıcısı" denen bomba türüyle Beyt Lahiya'ya girmeye çalışan İsrail ordusuna ait bir tank infilak etti, ölen ve yaralananlar oldu. Şeyh Zayid Camii yakınlarında da "Yassin-105" füzesiyle "Merkava" tipi bir tank daha vuruldu. Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Cibaliya Mülteci Kampı bölgesinde de bir evin içine gizlenmiş İsrail güçleri, TBG tipi top mermisiyle hedef alındı, ölen ve yaralananlar oldu.

İsrail Kurban Bayramı'nın son gününde de durmadı İsrail Kurban Bayramı'nın son gününde de durmadı

Gazzeli Anne Cocuk Aa 2200502

İSRAİL SOYKIRIM YAPIYOR

Konya Barosu'na bağlı avukatlar, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına basın açıklamasıyla tepki gösterdi. Konya Barosu önünde bir araya gelen avukatlar adına basın açıklaması yapan Baro Başkanı Oktay Unkur, İsrail'in Gazze'de soykırım uyguladığını, kentteki avukatlar olarak bu vahşeti lanetlediklerini söyledi. İsrail'in Refah'taki çadır kampına yönelik saldırılarında masumların, mazlumların, annelerin, çocukların yaşamını yitirdiğini aktaran Unkur, "Sözün üstadı olarak anılan biz avukatlar bile bu katliamı hangi kelimelerle ifade edebileceğimiz, bu vahşeti nasıl lanetleyeceğimiz noktasında güçlük çekiyoruz." dedi. Uluslararası Adalet Divanı tarafından İsrail'in saldırılarını durdurmak için karar alındığını hatırlatan Unkur, şöyle devam etti: "İşgalci İsrail Devleti ne insani bir değeri ne de uluslararası hukuku tanımaktadır. İsrail'in Uluslararası Adalet Divanı'nın kararlarını yok sayan bu saldırıları, çok açık şekilde devlet terörü uyguladığının bir kanıtıdır. İnsan haklarından, demokrasiden, yaşam hakkının kutsallığından söz eden ülkeleri ve uluslararası kuruluşları İsrail'e karşı en sert tepkiyi vermeye, İsrail'in hukuk dışı saldırı ve katliamlarının sonlanması için harekete geçmeye çağırıyoruz. İsrail'in saldırılarına sessiz kalmak, zulme ortak olmak olacaktır." Unkur, farklı ülkelerdeki barolar arasında hukuki mücadelede birlik sağlanması yönünde hukuki çalışmaları başlatacaklarını kaydetti.

Gazze Cocuk Yarali Aa 2124452

GAZZE VE FİLİSTİN İÇİN YÜRÜDÜLER

Kulu’da Filistin'e destek için yürüyüş düzenlendi. İlçede sivil toplum kuruluşları tarafından Filistin'e destek, İsrail'in saldırılarını kınamak için yürüyüş düzenlendi. Halime Hatun Kubbeli Camisi önünden başlayan yürüyüşe çok sayıda vatandaş katıldı. Ellerinde Türk ve Filistin bayrakları olan vatandaşlar İsrail'i lanetledi. Etkinlikte Kur'an-ı Kerim tilaveti ve Filistin isimli şiir okundu. Filistin'de öldürülen çocukları temsilen bazı çocuklar yere yatarken, İsrail lanetlendi.

Gazze Aclik Aa 2167425

Kaynak: AA