Yazar Fatma Nur Uysal Pınar hafta sonunda Çizgi Kitabevinde Loras Kitap’tan yayınlanan Miyase Çıkmazı kitabının söyleşisini gerçekleştirdi, kitaplarını imzaladı.  Söyleşiye öykücü Zeynep Sayman Moderatörlük etti. Yazarın ilk kitabı Miyase Çıkmazı’nın yazılma aşaması, kurgulardaki derinliğin nereden geldiği, dergilerin yazarın gözündeki yeri gibi sorulara muhatap olan yazar, söyleşiye gelenlerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Programda yazarlığa yeni başlayanlar için, önerilerde bulunan Fatma Nur Uysal Pınar, yolun uzun ama bir o kadar güzel olduğundan, bu yolun yazardan en çok sebat beklediğinden bahsetti. İmza töreninin ardından söyleşi sona erdi.

Fatma Nur Uysal Pınar

Miyase Çıkmazı Kitap Açıklaması

Karabük'te Sema Ayin-i Şerifi icra edildi Karabük'te Sema Ayin-i Şerifi icra edildi

“Otuz üç metrekare dükkânı bana zindan eden de Miyase, cennet bahçesine çeviren de. Elimdeki otuz üçlük tespihle ya sabır çektiren de o, günümü bir çift sözüyle güzelleştiren de. Beni görmezden gelip delirten de o, yüzümü güldüren de. Başım belada bu Miyase’yle. Allah kimseye vermesin Miyase’yi. Benden başka kimseye. Hiç kimseye. Uyanır uyanmaz aklıma gelir. Gerçi aklımdan gitmez ki gelsin, uyanınca aklım onunla başıma gelir. Uykuda bile Miyase diye sayıklarım. Sayıklamam gerekir yani. Sayıklamazsam onu sevmemin ne anlamı kalır? Ona baktıkça yarısı zihnimde kalan cümleleri savururum sağa sola. Miyase’ye baktıkça içime kelebekler otağ kurar.”

A79Dd983 Da8A 4D0A Aeb6 Bbd45666A800

Fatma Nur Uysal Pınar, ilk kitabı Miyase Çıkmazı’nda öykünün çıkmazlarını bir bir aşıyor, düğümlerini çözüyor. Kahramanlarını çıkmazlarda bıraksa da kendisi her detaya hâkim, laf ebesi, konuşkan anlatıcılarıyla okuyucusunun ilgisini ve duygusunu sonuna kadar kendine bağlamasını biliyor. Öykülerini hayattaki kırıklıklardan, kayıplardan, acılardan derliyor. Bütün öyküleri, bir kadın bakışının detaycı ve ifade etme arzusu yüksek sesi sarıyor. Miyase Çıkmazı’nda, Radyocu Nagfel’den güzel ve “cool” bir kadına âşık olan bakkala, “Elma Çekirdeği”nden, “Kapı Duvar”a birçok güzel öykü sizleri bekliyor.   

Abdullah Harmancı  (Tanıtım Bülteninden)

MUHAMMED ESAD ÇAĞLA

Editör: Muhammed Esad Çağla