Düğün sezonunun açılmasıyla birlikte kuyumcularda uzun kuyruklar oluşmaya başladı. Altın fiyatlarının yükselmesi ve dolar kurundaki dalgalanmalar, düğünde takı takacak olan aileleri kara kara düşündürmeye başladı.

Başlı başına düğün salonu, ev eşyaları, gelinlik, damatlık gibi birçok ihtiyacı içinde barındıran düğün seromonisi, üstüne bir de takılar eklenince içinden çıkılmaz bir hâl alıyor. Nisan ayından itibaran başlayan düğün sezonunda, aileler uygun fiyatlı takı için kuyumcuların yolunu tutuyor. Peki, bir düğünde takılması gereken azami altın, hangi takılardan oluşuyor?

HANGİ TAKILAR NE KADARA SATILIYOR?

Ortalama bir düğünde geline, bir adet alyans, bir adet tektaş, bir adet takı seti ve 4-5 adet bilezik takılıyor. Bu da takı takan ailelerin ceplerini bir hayli zorluyor. Ortalama olarak bir adet 14 ayar, 1,50 gramlık bir alyansın fiyatı 4 bin 800 TL'den satışa sunuluyor. 0,09 karatlık 14 ayar 1.80 gramlık bir tektaş ise 12 bin TL'den satılıyor.

14 ayar, 10.68 gram gerdanlık, 4.50 gram bileklik ve 2.37 gram küpeden oluşan bir takı seti ise ortalama 46 bin TL'den alıcısını buluyor.

Karsan 2024 yılının en yenilikçi markası seçildi Karsan 2024 yılının en yenilikçi markası seçildi

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ 

Kaynak: HABER MERKEZİ