Konya Ereğlili milli tenisçi Altuğ Çelikbilek, Portekiz’de yapılan ATP Challenger turnuvası Porto Open’de üst üste ikinci kez şampiyonluğa ulaştı. Tenisin çelik bileği olarak adlandırılan Türkü Altuğ, profesyonel kariyerinde 8, ATP  Challenger düzeyinde ise 3. şampiyonluğuna erişti. Sert zeminde gerçekleşen Porto Open’a şampiyonluk unvanını korumak için çıkan 25 yaşındaki Konyalı tenisçi Altuğ Çelikbilek, turnuva boyunca set kaybetmeden şampiyon olmayı başardı.

Önce Arjantinli, ardından Fransız ve Belaruslu rakiplerini yenerek yarı finale yükselen Çelikbilek’in yarı finalde rakibi turnuvanın 1 numaralı seri başı, dünya 74 numarası James Duckworth oldu. Avustralyalı rakibi Duckworth'ü 7-6, 6-4 ile geçen Çelikbilek böylelikle finalist oldu. Finalde bir başka Avustralyalı tenisçi, turnuvanın 3 numaralı seri başı, dünya 108 numarası Christopher O'Connell ile karşılaşan Çelikbilek çekişmeli geçen ve tie-break'e giden ilk seti 7-6'lık skorla kazandı. İkinci sette Altuğ oyuna tamamen hâkim oldu ve 3-1 öndeyken rakibi Christopher çekilme kararı alıp kortu terk etti. Böylece Altuğ Çelikbilek Porto Open’de üst üste ikinci şampiyonluğunu yaşadı. Altuğ Çelikbilek bu galibiyetle profesyonel kariyerinin sekizinci, ATP Challenger düzeyinde ise üçüncü şampiyonluğunu elde etti.

ALTUĞ ÇELİKBİLEK KİMDİR?

Maç sonu 3’lüsü Mauro Icardi'den Maç sonu 3’lüsü Mauro Icardi'den

Spor kariyerini İstanbul’da sürdüren Altuğ Çelikbilek, Ereğlili olan ve yıllarca Ereğlispor’a ve Ereğlili bütün sporculara her kategoride hizmet eden Ali Borazan ile Emine Borazan’ın torunu olarak biliniyor. Sporcu bir aileden gelen Altuğ’un annesi Şaziye Çelikbilek ve teyzesi Nihal Borazan’da uzun yıllar atletizm sporu yaparak önemli başarılar elde etmişti.

SPOR SERVİSİ