banner5

Konut fiyatları düşecek

Kurum ‘’Büyük bir projeyi vatandaşlarımızın konut alabilmelerine imkan sağlamak amacıyla 81 ilimizde yapacağız. Öncelik konut ve kira fiyat artışlarının en fazla yaşandığı illerde sübvanse edebilmek amacıyla bu projeyi yapacağız. Vatandaşımız aidat öder gibi ev sahibi oluyor. Konut fiyatlarının artışı, kira fiyatlarının artışını bire bir takip ediyoruz " dedi.

20 Mayıs 2022 Cuma 14:49
Konut fiyatları düşecek

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, ‘’ TOKİ özel bütçeli bir kuruluş, yapmış olduğumuz bütün sosyal konutlarda vatandaşımızın daha uygun şartlarda konut alabilmesi için sübvanse ediyoruz. Vatandaşımız aidat öder gibi taksitle ev sahibi oluyor. İnşallah yakın zamanda sayın Cumhurbaşkanımız yeni projeyi açıklayacak. Tamamen özel bütçe kaynaklarıyla yapıyoruz. Hazine'den bu noktada 1 kuruş çıkmıyor. 10 milyarı aşkın maliyetle vatandaşımıza, milletimize bu alanları armağan ediyoruz’’ ded,

"SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ AĞUSTOS'TA MÜJDELEYECEK"

Konut fiyatlarının artışı, kira fiyatlarının artışını bire bir takip ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız bir paket açıkladı. Maliye Bakanlığımız bankalarla birlikte bir çalışma yapıyor. Burada da fahiş fiyat artışlarını bire bir takip ediyoruz. Kentsel dönüşümle alakalı projeleri yarım kalmış firmalara da destek paketini açıkladık. Kira üzerine de Adalet Bakanlığımız, Hazine Maliye Bakanlığımızla çalışıyoruz. Buraya gelmeden önce Hazine Maliye Bakanlığımız, ilgili bakanlıklarımız, genel başkan yardımcılarımızla, belediyelerimizle birlikte bir proje daha gerçekleştireceğiz. Bunu sayın Cumhurbaşkanımız yakında açıklayacaktır. Yereldeki talepleri de dikkate alarak bu proje gerçekleşecek. Tüm dünyada tedarik zincirinde bozulma oldu, tarihte görülmemiş enflasyonlar yaşandı tüm dünyada. Konut maliyetleri bu noktada arttı. Biz maliyetleri düşürecek, sektör ve vatandaşımıza daya uygun şartlarda konut ve erişimi kolaylaştıracak projeyi yakın zamanda açıklayacağız. TOKİ ile konut ürettik. 15-20 yıl vadeyle şehit aileleri, alt gelir, emekli vatandaşlarımıza verdik. Ağustos ayında sayın Cumhurbaşkanımız milletimizle paylaşacak. Vatandaşlarımızın konut alabilmelerine imkan sağlamak amacıyla 81 ilimizde yapacağız.

"350 BİN KONUTUMUZ SAHADA DEVAM EDİYOR"

1,5 milyon konut satılıyor. Bunun yüzde 3'ünü, 2,5'uğunu yabancılar alıyor. Yüzde 2,5 nasıl olur da konut fiyatını değiştirir? Bu matematik olarak mümkün mü? 200 yıllık Tapu Kadastro bizim bakanlığımıza bağlı. Verilere göre konuşuyorum. Yüzde 3'ünün yabancıların satın aldığı yerde konut fiyatlarının belirlenmesi söz konusu olamaz. Kentsel dönüşümde 2013 yılında sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı seferberlikte Türkiye'nin her yanında 1 milyon 300 bin konutu göğüsledik. İstanbul'da şu anda kentsel dönüşüm konutu 140 bin. Türkiye çapında 350 bin konutumuz sahada devam ediyor. 800 şantiyemiz var bizim. Buna ilişkin inşallah sayın Cumhurbaşkanımız vatandaşımıza müjdeleyecek. Yine meydan projelerimiz var. Bursa'da Ulu Camii'nin etrafında ne kadar çarpık yapı varsa yıktık. Bakanlığımız ve büyükşehirlerimizle birlikte. Bitlis deresinde türkülere konu olan 5 minaremizi, tarihi yapıları gün yüzüne çıkarıyoruz. Erzurum'da Üç Kümbetler'de kaleyi açıyoruz. Sinop'a gidin bakın. CHP yönetiyor. Orada bir meydan projesi yapıyoruz, belediyeyle birlikte yapıyoruz.

"20 YILDA 1 MİLYON 137 BİN KONUT YAPTIK"

İnşallah hem deprem riskini bertaraf edecek çalışmalarımızı yapacağız. Konut fiyat artışlarını, kira fiyat artışlarını aşağı çekecek hamleleri, partimiz, genel başkan yardımcılarımız, bakanlıklarımız hep birlikte çalışıyoruz. Biz 20 yılda 1 milyon 137 bin konut yaptık. Dünyada bir ülke örnek gösterebilir misiniz?

"İNŞALLAH BU SENE REKOR RAKAM AÇIKLAYACAĞIZ"

1,5 milyon konut satılmış geçen sene. Bunun 44-45 binini yabancılar almış. Yüzde 3 ediyor. Bu oranda satılıyor. 5 yıllı veriler bende var. Bunları paylaşırız. Kanal İstanbul'da 300 milyon metrekare rezerv alanımız. Orada yabancıya satış 1 milyon 100 bin metre kare. Hani nerede sattık? Genelde Türkiye'de 600 bin yeni 600 bin eski konut satılır. Geçen sene bu rakam 1,5 milyona çıktı. Konut kredisini 0,49'a düşürüp Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık. Maliyetlerin artma sebebi dünyada yaşanan tedarik zincirinden kaynaklı. Bir de Rusya-Ukrayna krizi geldi. Hammadde bulamıyorsunuz. Şimdi tedarik zinciri normale dönecek. Hammedde girdi fiyatları azalacak. Azalmasıyla maliyetlerimiz düşecek. Pandemi sürecinde hiçbir devletin vermediği destekleri milletimize verdik. Burada da gereken her şey yapılıyor, yapılacak.

"KONUT FİYATLARI NORMALLEŞECEK"

Sosyal konutta geçen sene 100 bin açıkladık. İnşallah bu sene rekor bir rakam açıklayacağız.
Konut fiyatları normalleşecek. Biz normalleşmesi adına devlet olarak yapılması gereken her türlü müdahaleyi yapacağız. Maliyetleri düşürmek için gerekli olan her türlü katkıyı özel sektörümüze, vatandaşımıza vereceğiz. Konut edindirme amacıyla her projeye destek vereceğiz. Konutu sadece konut imarlı yerlere yapacağız. Orası boş hadi gidelim yapalım diye bir şey olamaz. KDV , vergi, resim harç muafiyeti uygulayacağız.

"YENİ BİR İMAR BARIŞI SÖZKONUSU DEĞİL"

Vatandaşımıza uygun şartlarda, sabit bedellerle vermek zorundasınız. Nasıl çiftçi, turizmci, sanayicimize destek olduysak pandemi sürecinde burada da destek olmaya devam edeceğiz.
Şu an için imar barışı söz konusu değil. Tapuda mülkiyetlere sahip olması açısından bir imar barışı yapıldık. 31 Aralık 2017'den önce yapılmışsa, kaçak diyeceğimiz kısımlar yeni bina yapılana kadar burada legal hale geliyor. Yapılan düzenleme çerçevesinde vatandaşlarımız arsaları, tapularını alabiliyorlar. Ama imar barışına uymayan yapılar varsa doğal alanlarımızda, SİT alanlarımızda, bunlar kaçak yapı statüsünde. Yeni bir imar barışı söz konusu değil.

"VATANDAŞLARIMIZ RİSKLİ BİNALARDA OTURMASIN"

Esenyurt'a yerel seçimde vatandaşlarımıza 'sizden veya yükleniciden kaynaklanan sorun varsa tek taraflı fesih hakkını getirdik' dedik. Vatandaşlarımıza düzenlemeyi yapacağız, gelin bize, biz sizin adınıza yapılması gereken her türlü desteği, bunu tüm Türkiye'ye söylüyoruz; Ankara'da Çankaya'da apartmanımız kaydı. Kağıthane'de kaydı. Oralarda yeni projemizi yapıyoruz. Oraları da teslim ediyoruz. Ankara'da Saracoğlu mahallesi bu yıl bitecek. Haftasonu Kızılay'da yürüdüm. İnşallah orayı yeniden canlandıracağız. Her ilçemizde bu projelerimiz var. Vatandaşlarımıza sesleniyorum, riskli binalarda oturmasınlar. Dönüşüm süreçlerinde biz bedeli ne olursa olsun sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla destek olacağız. Aynısına Kartal'da başladık 1500 konut oldu. Kentsel dönüşümde kredi faizinde destek oluyoruz. Tüm Türkiye'ye buradan sesleniyorum; gelin müracaat edin, her türlü desteği vermeye hazırız.

"SOKAKTAKİ HAYVANLARIMIZA YETERLİ BARINAK YAPILACAK"

Sahipsiz, başıboş diyebileceğimiz sokak hayvanlarımızın sayısı 8 milyon. Her geçen gün sayı artıyor. Sayın Cumhurbaşkanımız 81 ildeki il ve belediye başkanlarımıza, bize ve tarım bakanlığımıza, illerimizdeki hayvan barınakları sayımızı arttıralım diye talimat verdi. Islah etmek suretiyle, onlara barınakta bakım süreçleri, yeterli barınak yapmak suretiyle giderelim dedi. Belediyemiz, bakanlıklarımız eşgüdüm içerisinde bu çalışmayı yürütüyoruz. Biz hiçbir vatandaşımıza sokaktaki vatandaşımıza zarar vermesin istiyoruz.

"SAHADAKİ SORUNU HEP BİRLİKTE ÇÖZECEĞİZ"

İki görüş var, biri aldığı yere bırakılsın, diğeri de hiçbir şekilde sokakta başıboş hayvan olmasın. Yasa sahipsiz hayvanlarımızı ikiye ayırıyor. Biri tehlike arzeden, diğeri tehlike arzetmeyen. Tehlike arzeden hayvanlarımız sokakta, parkta başı boş gezemez. Sahipleriyle insanlara zarar vermeden dolaşmak zorunda. Bunun tespiti halinde belediyelerin o hayvanlara el koyma yetkisine sahip. Sürü halinde gezen sokak hayvanları var. İnsanlarımıza saldıranları var. Kötü olaylar da oldu. Dolayısıyla buradaki hayvanları düzen altına almak zorundayız. Bunu hayvan barınakları, bakımevlerinde alabiliriz. Orada bakımını, ıslahını yapmak zorundayız. Bu konuda yoğun çalışmayı yapacağız. Sahadaki bu sorunu inşallah hep birlikte çözeceğiz. Şu an için bir yasa değişikliği söz konusu değil. Biz bu hayvanlarımıza yeterli şekilde barınaklara, bakımevlerine baktıktan sonra, vatandaşlarımıza zarar vermedikten sonra nasıl bir sıkıntı söz konusu olabilir?

"EVİNE GİRMEYEN AFETZEDE KALMAYACAK"

8 ay sonra sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle 700 bağımsız bölümün anahtarlarını teslim ettik. Oturacak şekliyle. Deprem üzerinden 8 ay sonra. 5 bin 500 konut hem Bayraklı ve diğer ilçelerimizde ağır hasarlı, riskli olduğunu tespit ettiğimiz dönüşüm projesi gerçekleştiriyoruz. Sıvılaşmış zemine gerekli çalışmaları yapıyoruz. Haziran ayında Bayraklı merkezdeki tüm konutlarımızı teslim ediyoruz. 2 bin 200 civarında konut var Bayraklı'da, Haziran'da teslim ediyoruz. Rezerv alanda yaptıklarımız var. Yıl sonuna kadar 5 bin 500 konutu teslim ediyoruz. 2022 yılında evine girmemiş hiçbir afetzede vatandaşımız kalmayacak İzmir'de. Ağır hasarlı ve depremden hasar görmüşlere ilişkin söylüyorum. Orta hasarlılar var. Onlarla ilgili İçişleri Bakanlığımı, AFAD'la toplantı yaptık. Onlara da ilk günden beri 'ada bazında anlaşın, aynı Kartal, Üsküdar, Fikirtepe'de olduğu gibi desteğe hazırız' dedik. İzmir tarihinin en büyük dönüşümünü gerçekleştiriyoruz. Belediye de yapsın, niye yapmıyor? Biz dedik ki Ayda bebeğimizin elini bırakmayacağız diye söz verdik. Elazığ, Malatya, Kastamonu, Giresun'da, Rize'de ne yaptıysak, Muğla'da, İzmir'de aynısını yapıyoruz. Bütün vatandaşlarımız evlerine girecek.

HABER MERKEZİ

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner64

banner50