banner5

'Zorunlu tercih danışmanlığı yasal değil'

Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Genç, rehber öğretmenlere yaz tatilinde zorunlu tercih danışmanlığı görevi verilmesinin yasal olmadığını söyledi.

19 Haziran 2018 Salı 17:53
'Zorunlu tercih danışmanlığı yasal değil'

Öğretmenlere zorunlu tercih danışmanlığı görevinin verilmesinin yanlış olduğunu belirten Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Genç, “2018 yılı içerisinde ortaöğretim kurumlarına yerleştirilecek öğrenciler ile üniversiteye yerleşecek öğrencilerin tercih işlemlerinde öğrencilere yardımcı olmak amacıyla il ve ilçe merkezlerinde tercih danışma komisyonlarının oluşturulacağı ve tercih danışmanlığına ilişkin iş ve işlemlerin ne şekilde yapılacağı konusunda Bakanlıkça 2018 Yılı Tercih Danışmanlığı Kılavuzu yayımlanmıştır. Mezkur kılavuzda komisyonlarda öğretmen görevlendirmelerinin ne şekilde yapılacağı açıklanmıştır. Mezkur kılavuza göre komisyonlarda, öğretmen sayısının yeterli olması durumunda rehber öğretmenler görevlendirilecektir. Rehber öğretmen sayısının yetersiz olduğu durumlarda ise diğer öğretmenlerden görevlendirme yapılacaktır. Yaz Tatilinde Rehber Öğretmenlerin Görevlendirilmeleri Anayasaya ve Yasalara Aykırıdır. Öğrencilerin tercih dönemleri Temmuz ve Ağustos aylarına denk geldiğinden rehber öğretmenlere yaz aylarında görevlendirme yapılacaktır. Ancak, yürürlükte bulunan kanunlara göre rehber öğretmenlere tercih danışma komisyonlarında görev verilemez. Anayasamızın 50. Maddesi; Çalışma şartları ve dinlenme hakkını belirlemiştir” dedi.

 Özgür Genç çalışanların dinlenmesinin hakkı olduğuna dikkat çekerek, “ Anayasamızın 50. maddesine göre, kimse, yaşına, cinsiyetine ve gücüne uymayan işlerde çalıştırılamaz.

Küçükler ve kadınlar ile bedeni ve ruhi yetersizliği olanlar çalışma şartları bakımından özel olarak korunurlar. Dinlenmek, çalışanların hakkıdır. Ücretli hafta ve bayram tatili ile ücretli yıllık izin hakları ve şartları kanunla düzenlenir. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun “Yıllık izinlerin kullanılışı” başlıklı 103. maddesinde ki; “Yıllık izinler, amirin uygun bulacağı zamanlarda, toptan veya ihtiyaca göre kısım kısım kullanılabilir. Birbirini izleyen iki yılın izni bir arada verilebilir. Cari yıl ile bir önceki yıl hariç, önceki yıllara ait kullanılmayan izin hakları düşer. Öğretmenler yaz tatili ile dinlenme tatillerinde izinli sayılırlar. Bunlara, hastalık ve diğer mazeret izinleri dışında, ayrıca yıllık izin verilmez.” hükümleri ile öğretmenlerin yaz tatili ile dinlenme tatillerinde izinli sayıldıkları hüküm altına alınmıştır. Tercih danışmanlığı görevlendirmelerinin yapılacağı Temmuz ve Ağustos ayları öğretmenlerin yaz tatili dönemine denk gelmekte olup, bu aylarda öğretmenler izinli olduğundan resen yapılacak görevlendirmeler Anayasamıza ve kanuna aykırılık teşkil edecektir” diye konuştu.

Zorla hiçbir kimsenin çalıştırılmayacağını ifade eden Özgür Genç, “Ayrıca, yaz aylarında rehber öğretmenlerin resen görevlendirilmesi Anayasamızın 18. maddesinde ifadesini bulan “Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır.” hükümlerine de aykırılık teşkil edecektir. Mevzuat hükümleri birlikte değerlendirildiğinde tercih danışma komisyonlarında rehber öğretmenlerin resen görevlendirilmesi mümkün değildir. Bu durumda Bakanlıkça resen görevlendirme yapılmaması, gönüllülük esasına göre hareket edilmesi, istekli olan rehber öğretmenlere tercih danışma komisyonlarında görev verilmesi uygun olacaktır. Bu nedenlerle öğrencilerin tercih dönemlerinde Rehber Öğretmenlere resen görev verilmesi hukuka aykırılık teşkil edecektir. Tüm bu gerekçelerle tercih dönemlerinde görev almak istemeyen ve resen görev verilmemesi için Rehber Öğretmenlerimizin sendikamızın hazırladığı ekteki dilekçeyi okul idarelerine vermeleri gerekmektedir.”

HABER MERKEZİ 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner49

banner50