Havaların ısınmasıyla evlerde yenileme gibi işlemler için duvar boyalarına talep artarken, bu yılın trend renkleri arasında doğal ve pastel tonlar öne çıkıyor. Boya Sanayicileri Derneği (BOSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Baytaş, önceki yıllarda ev boyama işlemlerinin her yıl yapıldığını ancak bu sürenin neredeyse altı yılda bir olarak değiştiğini söyledi. Baytaş, "Zamanımızın büyük bir kısmı iç mekanlarda evimizde ofisimizde geçiyor. Boya ise mekana hem görsel anlamda iyi bir enerji veriyor hem de koruyuculuk görevi üstleniyor. Boyanın tüm odaya, hatta tüm ortama etkisi oldukça yüksek. Boya seçimi yaparken her ne kadar akıllara gelen ilk şey renk olsa da boyanın yüzeye tutunması, kapatıcılığı gibi konular asla göz ardı edilmemeli. Boya ne kadar örtücü olursa kusur kapatma da o denli başarılı olur. Boyanın dayanıklılığı da önemli bir diğer faktör." dedi.

6 YILDA 1 YAPILIYOR

Çevre, İlan ve Reklam Vergi ödemeleri için son gün uyarısı! Çevre, İlan ve Reklam Vergi ödemeleri için son gün uyarısı!

Baytaş, artık ev boyama işlemlerinin neredeyse altı yılda bir yapıldığını belirterek, "Dünyada bu tablo daha farklı, boya hala öncelikli sırada. Günümüzde sürdürülebilirlik ve doğaya dönüş gibi değerler önem kazandığı için doğal ve pastel tonların kullanımı revaçta. Kum beji, zeytin yeşili ve terra cotta gibi tonlar mekanlara oldukça doğal bir etki bırakıyor. Pudra pembesi, lavanta ve nane yeşili gibi yumuşak renkler de yine motivasyonu artırıcı etkisi ile oldukça popüler. Turuncu, sarı ve koyu mavi ise daha modern ve cesur yapısıyla ön plana çıkan renkler arasında." ifadelerini kullandı.

Baytaş, Türkiye'de yıllık kişi başı ortalama boya tüketiminin 9-10 kilogram civarında olduğunu söyledi.

200'E YAKIN ÜLKEYE İHRACAT YAPIYOR

BOSAD Yönetim Kurulu Başkanı Baytaş, T ürkiye'nin sektörel yapısı itibarıyla Avrupa'nın beşinci boya üreticisi konumunda olduğunu kaydederek, "20'si orta ve büyük ölçekte olmak üzere 350 üretici firma bulunuyor. Doğrudan veya dolaylı istihdamla birlikte boya sektörü, 300 bin kişilik iş gücü yaratan büyük bir sektör." diye konuştu. Geçen yıl sektörün ihracat rakamının 1,47 milyar dolar olduğunu aktaran Baytaş, Türkiye boya sektörünün 200'e yakın ülkeye ihracat yaptığını belirtti. Baytaş, en fazla ihracat yapılan ülkeleri Rusya, Irak, Özbekistan, İran, Libya ve Gürcistan şeklinde sıraladı.

191 MİLYAR DOLAR SEVİYESİNDE

Küresel boya pazarı değerinin 191 milyar dolar seviyesinde olduğunu dile getiren Baytaş, şu ifadeleri kullandı: "Küresel boya pazarı hacmi ise 46,2 milyar kilogram. Ülkemizdeki sektörün toplam üretim kapasitesine baktığımızda da yaklaşık 620 bin ton/yıl rakamı ortaya çıkıyor. Pazarın segmentlere göre dağılımı yüzde 41 dekoratif, yüzde 10 endüstriyel bakım ve koruyucu boyalar, yüzde 13 otomotiv, yüzde 3 denizcilik, yüzde 7 ahşap, yüzde 6 toz boyalar, yüzde 20 diğer olarak tahmin ediliyor."

Kaynak: AA