Havaların ısınmasıyla birlikte vatandaşın yeni koku arayışı başladı. Konya’da çocukluğundan beri koku işçiliğiyle uğraşan Feyzan Esans İşletmecisi Muhammed Mustafa Demir ise, yazın en çok hafif kokuların kullanıldığından bahsederek kişilere özgü ürünler yaptığına dikkat çekti. Demir, özellikle gençlerin en sık müşterileri arasında bulunduğunu aktararak eskiden insanların esanslara karşı önyargılı olduğunu da dile getirdi.

‘Sporun Merkezi Selçuklu’ ‘Sporun Merkezi Selçuklu’

Tfgbh

YAZ KOKULARI DAHA HAFİF OLUR

Muhammed Mustafa Demir, öncelikle kokuları alkolsüz olarak kendisinin yaptığının altını çizerek yaz gelince insanların kokuya daha çok ihtiyaç duyduğunu da ifade etti. Bedenin vermiş olduğu terlemeyle kötü kokunun bastırılmak istendiğine değinen Mustafa Demir, “Biz; enerji veren, okyanus, buz, limonumsu, turunçgil, taze meyve gibi kokuları, yaz mevsiminde oldukça öneriyor ve satıyoruz. Odunsu kokuların ise sıcak havada kullanılmaması gerekiyor. Fiyatlarımız ise piyasaya göre oldukça uygun. 200-300 lira arasında değişen kokularımız insan bedeninden aracın içerisine kadar birçok yerde kullanılabiliyor ve kalıcılığı da uzun sürüyor. Ayrıca kokuları çeşitli şişelerde verebiliyoruz. Çok sayıda dikkat çekici tarzda koku şişelerimiz bulunuyor” diye kaydetti.

KOKU BİR KİMLİKTİR

Kışın, yaza göre daha ağır ve odunsu, baharatlı, vanilyalı kokuların tercih edildiğini söyleyen Demir, kışın koku yayılımı yavaş olduğu için ağır kokuların kullanıldığını belirtti. Ama yazın koku yayılımının daha hızlı gerçekleştiğini ve hafif kokulara ilginin arttığını dile getiren Demir, sözlerine son olarak şunları ekledi: “Esans deyince bazı insanlarda önyargı olabiliyor. Hacı yağı olarak algılayabiliyorlar. Ama biz bu ayrımın yapılmasını sağladık. Artık gençler bile bizim müşterilerimiz. Çünkü biz burada kişilere has kokular veriyoruz. İnsanların kendine özgü kokusu olunca da dışarıda farklı bir etki bırakabiliyor. Dolayısıyla esans kokulara karşı önyargısı olan gençler bizi çok fazla tercih etmeye başladı. Hatta sadece Konya’da değil dünyanın her yerinden sipariş alıyoruz. Dünyaya en güzel kokuları sunmaya çalışıyoruz. Çünkü her insanın kendisini mutlu etmek için kendine özgü bir kokusu mutlaka olmalı. Koku bir kimliktir.”

Muhabir: TUBA KAYA