Ripple tüm dijital varlık alım satım platformlarında en üst sıraları meşgul eden coinler arasındadır. Projenin asıl amacı dünya çapındaki para transferlerini çok daha hızlı, kolay ve ucuz yaparak eskiyen SWIFT sisteminin yerini almaktı. Ripple’ın teknolojisinin normalde bankalar ve finans şirketleri tarafından kullanılması gerekiyordu. Küresel çaptaki çoğu şirket şu an hızlı ve ucuz para birimi takası gerçekleştirmek için de ripple’ı değerlendirmektedir.

Projenin tek sorunu SEC (ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) ile devam eden ve XRP’nin menkul kıymet tokeni olarak tanınması gerektiğini savunduğu davasıydı. Uzun süre devam etmiş bu dava sonunda 13 Temmuz 2023 tarihiyle Ripple’ın zaferiyle sonuçlanmıştır. Projenin tam anlamıyla gelişememiş ve kanatlarını açamamış olmasının nedeni buydu. Lakin, ripple 3 milyar dolar üzerinde bir alım satım hacmi ve 39 milyar dolar üzerinde piyasa değeriyle en önemli kripto projelerinden biri olmaya devam etmektedir.

XRP tüm popüler alım satım platformlarında bulunmaktadır. Hadi şimdi de WhiteBIT’te kripto çevirici kullanırken kripto para hesaplama nasıl gerçekleştirilir bir göz atalım.

7 aylık doğan ikizler ailenin mutluluğu oldu 7 aylık doğan ikizler ailenin mutluluğu oldu

WhiteBIT’te Kripto Para Hesaplama

WhiteBIT kripto para alım satım platformunun kolay para birimi dönüştürme işlemleri için kendi hesap makinesi bulunmaktadır. Bu araç aynı zamanda kripto-fiat takasını da sağlar. Mesela, ripple’ı euro’ya çevirmek için şu adımları takip edebilirsiniz:

  1. WhiteBIT’e kaydolun ve hesabınızı doğrulayın;
  2. XRP’yi Alım Satım bakiyenize transfer edin ve Hızlı Dönüştürücü’yü açın.
  3. Sol blokta XRP’yi seçin, sağ tarafta da almak istediğiniz itibari para birimini (mesela EUR) seçin.
  4. Bu işlem çifti için güncel fiyat hemen aşağıda gösterilecektir.
  5. Sağ blok altında girdiğiniz XRP miktarı için kaç EUR alabileceğinizi göreceksiniz.

Eğer o anki fiyat size uygunsa “Onayla”ya tıklayabilirsiniz ve eurolar hesabınıza yatırılacaktır. Daha sonra da fonlarınızı hemen banka kartınıza gönderip işleminizi bitirebilirsiniz.

Kripto döviz kurları kullandığınız platforma göre farklılık gösterebilmektedir. Bu fiyatlar aynı zamanda o varlığın platform üzerindeki likiditesi ve popülerliğine göre de fark edebilmekle beraber varlığın son alım satımları da buna etki eder.

WhiteBIT kripto para döviz borsası ise her zaman güncel kripto fiyatları (piyasa ortalaması) sunar ve düşük komisyon ücretleri alır (işlem başı %0.1).