Bebeklerde Sindirim Bebeklerde Sindirim

Dolar ve Altın Fiyatlarındaki Güncel Dalgalanmalar ve Canlı Piyasa Analizi

Altın ve döviz, yatırımcılar tarafından en çok tercih edilen yatırım araçlarındandır. Bu yatırım araçlarında dalgalanmalar çok fazla olsa da uzun vadede güvenilir olmaları muhtemeldir. Böylece yatırımcıların kâr etme olanağı artabilir. Ancak tabi ki dolar ve altın alıp satarken mutlaka canlı piyasa takip edilmelidir. Bu yatırım araçlarının fiyatlarının artıp azaldığı dönemlere göre işlem yapılması gerekir. Çünkü bu sayede yatırımlardan kâr etme imkanı olur. Eğer dolar ve altın yatırımı yapmak istiyorsanız, fiyatlardaki güncel dalgalanmaları ve canlı piyasayı göz önünde bulundurmalısınız.

Dolar Kuru Nasıl Belirlenir?

Dolar kuru belirlenirken temel olarak serbest piyasadaki talep göz önünde bulundurulur. Eğer ülkenin yerel para birimine talep artarsa, yerel ve global piyasalarda o para biriminin değeri diğer para birimlerine göre yükselişe geçer. Tam tersi durum söz konusu olduğunda da düşer. Döviz kurları arttığı dönemde, ülke ekonomisinde kötüleşme var demektir. Ayrıca enflasyon gibi nedenler de dolar kurunun artışına sebep olan faktörler arasındadır.

Güncel dolar kurunun düşmesi ise doların global piyasada değer kaybetmesinden ya da Türk lirasının değer kazanmasından kaynaklanır. Enflasyonun azalması da döviz kurunun azalmasında etkili bir faktördür. Yatırımcılar, ülke ekonomisi ile ilgili iyimser olduklarında TL’ye olan talep arttığı için döviz kurları düşer.

Altın Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Güvenilir bir yatırım aracı tercih ederek kâr etmek isteyen kişiler, altın fiyatları ne kadar sorusunun yanıtını merak eder. Altın fiyatları belirlenirken altının global piyasada, ons altın fiyatı ve doların TL karşısındaki değerine bakılır. 1 ons altının fiyatı hesaplanırken, ülkelerin yerel para birimlerinin dolar karşısındaki değeri dikkate alınır. Altın TL hesaplama formülü için altının 1 ons fiyatının Türk lirası değerini bilmeye ihtiyacınız vardır. Dönemin güncel 1 ons fiyatını öğrenerek aşağıdaki formülü kullanabilir ve altın fiyatları için hesaplama yapabilirsiniz:

·        1 ons fiyatı / 31,1034768 = 1 gram altın fiyatı

·        Örneğin; 1 ons fiyatı 2000 dolar olsun ve dolar kuru da bir örnek olarak 20 TL olsun.

·        2000 /  31,1034768 = 64,301 dolar

·        20 x 64,301 = 1.286,02 TL

şeklinde hesaplama yapabilir, örnek formül kullanımlarını dolar kuru takibi yaparak güncel rakamlar ile doğrulayabilirsiniz.

Altın fiyatları için hesaplama yapmak istiyorsanız, mutlaka güncel piyasaya bakmalısınız. Çünkü altının fiyatı oldukça değişkendir ve siz hesaplama yaparken bile değişebilir. Hesaplama işleminde en güncel verileri kullanmanız önemlidir. Ayrıca altının TL dışındaki diğer para birimleri karşısındaki değerini de bu canlı piyasa sayesinde görmeniz mümkündür.

Canlı Altın ve Dolar Kurları

Canlı piyasa, altın ve döviz alış satış yapmak isteyen yatırımcılar için önemlidir. Altın ve doların güncel fiyatını gösteren bu piyasa, yatırımcıların alım satım işlemlerinde yol göstericidir. Altının ve doların fiyatlarının artıp azaldığı zamanları takip ederek kârınızı artırmak için mutlaka canlı piyasayı takip etmelisiniz. Ayrıca canlı piyasa, kendinize en uygun yatırım aracını bulmanıza da yardımcı olur. İster mevcut yatırımlarınızı değerlendirmek isterseniz de yeni yatırım yapmak için canlı piyasanın analizlerini inceleyerek yatırımlarınızı daha verimli hale getirebilirsiniz.