Günümüzün iş dünyası, teknolojinin hızlı gelişimi ve iletişim araçlarının evrimi sayesinde büyük bir değişim sürecinden geçiyor. İşyerleri artık coğrafi sınırları aşan, esnek ve çevrimiçi bir yapıya doğru evriliyor. Bu devrimin önemli bir oyuncusu da "dijital göçebeler" olarak adlandırılan yeni bir çalışan grubu.

Online özel ders platformu Preply’nin yayınladığı araştırmaya göre 2023 yılı itibari ile Dünya genelinde 35 milyon kişinin dijital göçebeliği tercih ettiği tahmin ediliyor ve ABD'deki dijital göçebelerin sayısı neredeyse 17 milyon!

Dijital Göçebe kimdir? Nasıl Olunur?

Dijital göçebeler, işlerini sadece fiziksel bir ofis ortamına bağlı olmadan yürüten ve dünya genelinde müşterilere hizmet veren serbest çalışanlar veya bağımsız girişimcilerden oluşuyor. Bu profesyoneller, işlerini laptopları ve internet bağlantıları sayesinde neredeyse her yerden yönetebilirler. Geleneksel iş anlayışının aksine, sabit bir ofise bağlı olmadıkları için yaşadıkları şehirden veya ülkeden bağımsız olarak çalışabiliyorlar.

Çalışma Hayatında Bir Devrim!

Dijital göçebelerin iş dünyasındaki bu devrimci etkisi, işverenler ve girişimciler için yeni fırsatlar yaratıyor. Yetenek havuzunu coğrafi sınırların ötesine genişletmek ve dünya genelindeki müşterilere hizmet vermek artık daha erişilebilir hale geldi. Aynı zamanda, dijital göçebelik iş yaşamı ile kişisel yaşam arasındaki dengeyi sağlama ve işe esneklik katma potansiyeli sunuyor.

Rakamlarla Dijital Göçebeler

Dijital göçebe terimi 2010'ların sonlarına kadar bilinmiyordu ve 2018 gibi yakın bir tarihte bile ABD'de yalnızca 4,8 milyon kişi kendini dijital göçebe olarak tanımlıyordu. 2023'e geldiğimizde ise dijital göçebelik yükselişte.

Araştırmaya göre;

35 Milyon Dijital Göçebe

2023 yılı itibari ile Dünya genelinde 35 milyon dijital göçebe olduğu tahmin ediliyor ve ABD'deki dijital göçebelerin sayısı 16,9 milyonu aşmış durumda.

Oyun Dünyasından Joy Alışveriş İle PUBG Mobile UC, Point Blank TG ve Valorant VP Satın Alma Rehberi Oyun Dünyasından Joy Alışveriş İle PUBG Mobile UC, Point Blank TG ve Valorant VP Satın Alma Rehberi

%47’si Amerikalı

Dijital göçebeler ağırlıklı olarak Amerikalılardan oluşuyor. ABD vatandaşları platformdaki dijital göçebelerin %47'sini, yani tam olarak 26.633.727 kişiyi oluşturuyor.

Ortalama Yaş 34

Dijital göçebelerin neredeyse yarısı 30'lu yaşlarında. Anketler, tüm göçebelerin % 47'sinin Y kuşağı (27-42 yaş arası), % 17'sinin Z kuşağı ve % 23'ünün X kuşağı olduğunu gösteriyor.

%62’si Erkek

Dijital göçebelerin demografik özellikleri sürekli değişiyor. Örneğin, 2020 yılında göçebelerin %79'u erkek olarak tanımlanıyordu. 2023 yılı istatistiklerine göre dijital göçebelerin %62’sini erkekler oluşturuyor.

%71'i Dijital Göçebeliğe Devam Diyor

Dijital göçebe yaşam tarzını en az önümüzdeki 2 ila 3 yıl boyunca sürdürmeyi planlıyor.

Yıl içinde 5 Ülke

Dijital göçebelerin çoğu yavaş seyahat ediyor ve yalnızca %17'si yılda 5'ten fazla ülkeyi ziyaret ediyor.

Dijital Göçebeliğin Avantajları Nelerdir?

Zaman ve mekana bağlı olmaksızın çalışma imkânı sunan dijital göçebe olmanın getirdiği bir çok avantajı bulunuyor.

Dijital göçebe olarak, iş akışını kendinizin belirleyebilme özelliğine sahip olduğunuz için verimliliğinizi arttırabilir, istediğiniz zaman ve mekânda çalışabilme esnekliği ile iş ve kişisel yaşam dengesini sağlamayı kolaylaştırabilirsiniz. Boş zamanları seyahat ve keşif için kullanarak farklı kültürler, yerler ve deneyimler aracılığıyla düşünsel ve kültürel sınırlarını genişletme imkânı bulabilirsiniz.  Kendi iş saatlerinizi ayarlama özgürlüğü, iş-özel yaşam dengelemesini kolaylaştırıyor. Farklı yerlerde yeni deneyimler edinerek yaratıcılığınızı arttırırken doğayla iç içe olma fırsatı, yaratıcılığı ve düşünsel esnekliği de destekliyor. Sosyal ağlar sayesinde diğer dijital göçebelerle tanışabilirsiniz. Esnek çalışma saatleri, yeni kültürleri deneyimleme ve insanlarla bağlantı kurma gibi avantajlar, dijital göçebeliğin cazibesini arttırıyor.


 

Dijital Göçebe Ne Gibi Dezavantajlar Yaşayabilir?

Her ne kadar keyifli ve özgür olsa da sürekli seyahat etmek, plan yapmak ve farklı zaman dilimlerinde çalışmak, bazı zorlukları da beraberinde getirebilir.

Preply’e göre; iletişim sorunları, iş ve özel hayat dengesi gibi konular, dikkat edilmesi gereken ana noktalar olarak ortaya çıkıyor.

Bunun dışında; Dijital göçebe yaşam ile işinizde ve maaşınızda belirsizlik yaşayabilirsiniz.  Dijital göçebe olmanın kritik bir yönü, uluslararası vergi yasalarını anlamaktır. Vize işlemleri ülkeden ülkeye değişir. Dijital göçebe olarak çalıştığınız ve yaşadığınız ülkelerin vergi yasalarını öğrenmeniz işinize yarayacaktır.  Yalnızlık, bir süre sonra daha zor gelmeye başlayabilir o nedenle ilk olarak evinizden çalışabilirsiniz, ancak bulunduğunuz bölgedeki bir ortak çalışma alanında geçici olarak ofis alanı veya masa kiralamayı da yalnızlık sorununu giderecek önlemler arasında yer alabilir.

Siz de bir dijital göçebe olmaya karar verdiyseniz sizin için en önemli tavsiyemiz hangi ülkelerde yaşamak istediğinizi belirleyin, vize gereksinimlerini ve iş fırsatlarını araştırın ve finansal durumunuzu gözden geçirin.

Ve artık planınız ve sırt çantanız hazırsa, siz de yeni bir hayata başlayabilirsiniz.