Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Coğrafya Bölümü öğrencileri için, Jeomorfoloji dersinde öğrendikleri konuları arazide uygulamalı olarak görmeleri amacıyla, Konya’ya arazi çalışması düzenlendi. Prof. Dr. Hakan Yiğitbaşıoğlu başkanlığında yapılan bilimsel gezide bilgiler verildi.

Selçuk Üniversitesi’nde  madde bağımlılığı farkındalık eğitimi Selçuk Üniversitesi’nde madde bağımlılığı farkındalık eğitimi

Ankara Üniversitesi Coğrafya bölümü öğretim görevlisi Prof. Dr. Hakan Yigitbaşıoğlu, Konya gezisi hakkında şu bilgileri verdi, “Konya çevresinde ilk durak noktası olarak Çatalhöyük ören yeri seçildi.  Burada öğrencilere Çatalhöyük’ün neden burada kurulduğu, o dönemdeki coğrafi koşulların neler olduğu, burada yaşayanları nasıl etkilediği ve yerleşimin neden terkedildiği olasılıkları konusunda bilgi verdik ve yeni ziyaretçi merkezi ve kazı alanı ziyaret ettik. Buradan sonra Karapınar ilçesine ulaştık. Karapınar’ın geçmişte karşılaştığı kumul sorunu ve çözümü konusunda bilgileri öğrencilerimiz ile paylaştık. Karapınar’da yaşanan erozyon felaketinin boyutlarını ve yapılan çalışmaları öğrencilerimize anlattık. Meke Gölü’ne (Bilimsel adıyla MekeMaar’ı) gidilerek, burasının oluşumu, neden dünyadaki en güzel örnek olduğu ve bugün karşılaştığı sorunların nedenleri detaylı olarak öğrencilerimiz bilgisine sunduk.  Daha sonra, Kızören Obruğu’nu ziyaret ettik. Burada, obrukların oluşumu, Kızören Obruğu’nun özellikleri ve çevresel sorunları açıkladık. Konya havzasında günümüzde giderek artan obruk oluşumlarının nedenleri konusunda da bilgilendirmede bulunduk. Bu noktadan sonra dönüşe geçilerek yol boyu Konya Kapalı Havzası konusunda bilgi verilerek, geçmişteki coğrafi koşulları ile günümüzdeki durumu ve çevre sorunları konularında açıklamalarda bulunduk. Gezi gayet verimli geçti. Öğrencilerimize anlattığımız konuları birebir görmeleri pozitif bir etki yarattı.” İfadelerini kullandı.

Ankara Üniversitesi Coğrafya bölümü 1’nci sınıf öğrencisi Süleyman Harmandar ise” Derslerde gördüğümüz yerleri görmek bizleri heyecanlandırdı. Meke gölünü canlı gördük. Oluşumu ve özellikle bize ilginç geldi. Hocalarımızın verdiği bilgileri can kulağı ile dinledik. Sınav sorusunun Meke gölünden geleceğinide söylemesi bizi ayrı bir mutlu etti. En beğendiğimiz yer Karapınar oldu.” dedi.

Kaynak: İBRAHİM HAKKI BÜYÜKHARBUT