banner5

Toplumsal yapının düzenli ve sağlıklı şekilde oluşturulması ve devam ettirilmesi için değerler oldukça önem taşıyor. Toplumu oluşturan tüm bireylerin ortak ve olumlu değerlere sahip olması, o toplumun gelişmişlik seviyesini ve toplumsal yapının sağlıklı şekilde işlemesini doğrudan etkiliyor. Toplumun bu ideal ve doğru değerlere sahip olması, tarihte de daha kalıcı bir yere sahip olmasını ve daha başarılı nesiller yetiştirmesini sağlıyor. Sonuçta yalnızca yazılı ve hukuki kurallar ile, hiçbir ahlaki değere sahip olmadan, huzurlu bir toplum hayal etmek de mümkün olmuyor. Bu değerlerin toplumun tüm fertlerine doğru şekilde aktarılması ise, her konuda olduğu gibi, eğitim ile mümkün oluyor. Eğitim sistemi, ideal bir toplum oluşabilmesi için, hem evrensel hem de kültürel değerleri bireylere aktarmakta oldukça önemli rol oynuyor. Bunun başarılı şekilde gerçekleşmesi ise, halihazırda Türkiye’de de uygulanmakta olan değerler eğitimi ile mümkün oluyor. Bu noktada akıllara ilk gelen sorular da, “Değerler eğitimi nedir?” ve “Değerler eğitimi nasıl verilmeli?” soruları oluyor. Bu soruların her biri, doğru ve ayrıntılı şekilde cevaplanmayı hak ediyor. Bilindiği gibi okullar, özellikle de temel eğitim kurumları, yalnızca mesleki veya akademik eğitimin gerçekleştirildiği yerler değil. Çocukları ve gençleri iş hayatına olduğu kadar sosyal hayata da hazırlayan okullar, çocukların ahlaki gelişimine katkıda bulunacak ve karakterlerinin sağlam şekilde oluşmasını sağlayacak değerleri aktarma konusunda da sorumluluk alıyor. Çocukların mevcut toplumsal ve evrensel değerleri benimsemesi ve yeniden üretebilmesi, pek çok okulda aktif olarak uygulanan değer eğitimi etkinlikleri ve değerler eğitimi proje örnekleri ile mümkün oluyor. Ancak yine de, ilk başta sorduğumuz sorulara cevap vermeden önce, mutlaka cevaplanması gereken önemli bir soru bulunuyor: Değer nedir? Değer kavramı, küçük yaşlarda öğrendiğimiz ve anlamını oldukça iyi bildiğimizi düşündüğümüz bir kavram. Ancak insanların büyük bir kısmı  “Değer nedir?” sorusuna kolayca yanıt veremiyor. Değerler eğitimi çerçevesinde kullanılan değer kavramı, “toplumu oluşturan bireylerin büyük çoğunluğu tarafından kabul edilen, benimsenen ve aktarılan, toplumsal yaşayışı düzenleyen inançlar, duygular ve düşünceler” olarak tanımlanabiliyor. Değerler, toplumun sağlıklı şekilde işleyişini ve devamlılığını sağlayabilmek için fertlerin büyük çoğunluğu tarafından kabul edilmiş olan tüm inanç ve düşünceleri kapsıyor. Temel bir ahlaki ilke olarak da kabul edilen bu değerler, aynı zamanda kişilerin tutum ve davranışlarını sosyal olarak değerlendirmede de ölçüt olarak kabul ediliyor. İnanç, saygı, merhamet, iyilik, yardımseverlik gibi kavramlar, hemen hemen tüm toplumlarda ortak değerlerden bazıları olarak kabul ediliyor. Toplumsal değerler, ilk olarak elbette ailede oluşuyor, biçimleniyor ve öğreniliyor. Değerleri anlama ve benimseme konusunda çevre de en önemli etkenlerden bir tanesi olarak biliniyor.

Değerler Eğitimi Nedir?

Gelişmiş ve gelişmekte olan toplumlar başta olmak tüm toplumlardaki eğitim sistemlerinin temel amaçlarından bir tanesi, o toplumun doğru ve iyi kabul ettiği değerleri bireylere düzgün şekilde aktarabilmek. “Değerler eğitimi nedir?” sorusunun cevabı aslında oldukça basit. Değerler eğitimi, aslında öğrencilere tüm insani değerlerin kapsamlı şekilde öğretildiği bir çeşit karakter eğitimi olarak tanımlanır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner64

banner50