Mayıs ayı başında ekimi başlayan Çumra kavununda hasat, temmuz ayı sonlarında başlayıp ağustos ayı sonlarına kadar kademeli olarak devam ediyor. Çiftçiler ise ekiminden hasat zamanına kadar olan sürede kavuna gözü gibi bakıyor. Hasatta sabahın ilk ışıklarında sapı kesilmeye başlayan kavunlar insan gücüyle tek tek tarladan toplanıyor. Üç kademeli olarak hasat işleminden geçirildikten sonra kavunlar Türkiye’nin dört bir yanına gönderiliyor. Çumra’da uzun yıllardır kavun üretimi yapan Nihat Konuş, bu yıl kavunun tarlada 10 ile 12 TL arasında olduğunu belirterek fiyatlardan memnun olduklarını söyledi.

'10-12 LİRA ARASI SATILIYOR'

Kavun üreticisi Nihat Konuş, Çumralı kavun üreticisinin bu yıl yüzünün güldüğünü ifade ederek, “Çumra kavunumuz kalitesi sebebiyle bizim kavunlar daha tezgâhta yerini almadan Çumra kavunu diye satılıyor. Çumra kavunu lezzeti ile damaklarda ayrı bir tat bırakıyor.  Çumra kavunu verim olarak da oldukça güzel. Çumra kavunun piyasası da oldukça güzel. Kavunumuzu tarlada 10 ile 12 TL arasında satıyoruz. Çumra kavunu sadece Konya’da değil Konya dışında da bir marka konumunda.  Kavun hasadımız 27 Eylül’e kadar devam edecek.  Kavun bu sene iyi para etti ve bizlerin de maliyetini kurtardı. Çumralı hemşerilerime çağrım Kavun ve Karpuz’u bol ekmeleri. Ne kadar çok karpuz ve kavun ekilirse ilçemize alıcı çok gelir ve ürünlerimizi daha kolay satarız” dedi.

'ÇUMRA KAVUNU TESCİLLİ ÜRÜN'

Özboyacı’dan Yenigün’e ziyaret Özboyacı’dan Yenigün’e ziyaret

Konuş, sözlerinin devamında ise şu ifadelere yer verdi, “Önümüzdeki yıllarda bizler Çumra Kavununun değerinin daha da artacağına inanıyoruz. Kendine özgü lezzet, tat ve aromaya sahip, Çumra ismi ile özdeşleşen Çumra kavunu bilindiği üzere tescilli bir ürün. Çumra kavunu Belediye Başkanlarımızın desteği ile hak ettiği yere geldi. Gelmeye de devam edecek inşallah” ifadelerini kullandı.

MUHAMMED ESAD ÇAĞLA