Son zamanlarda ülke genelinde mevsim normalleri üzerinde sıcaklıklar yaşanıyor. Dolayısıyla elektronik cihazlar da ısınmaya maruz kalıyor. İnsanları olumsuz etkileyen sıcak havalar; bilgisayar, telefon gibi elektronik cihazları da etkiliyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan uzmanlar, elektronik cihazların soğutucuyla birlikte kullanılması gerektiğini vurgulayarak yazın telefonların araçlarda bırakılmamasını tavsiye ediyor.

SOĞUTUCULAR KURTARICIDIR

Sıcak havada cihazların kullanımıyla ilgili bilgi veren Telefon ve Elektronik Cihaz Uzmanı Ali Hüseyin, yaz aylarında telefon kılıfı kullanılmaması gerektiğine işaret ederek kılıfların cihazların ısınmasına etki ettiğini belirtti. Ali Hüseyin, daha hafif veya delikli kılıflar tercih edilmesinin yararlı olacağını dile getirerek, “Telefonların kendi içinde ısınmaya karşı koruma dirençleri var ama çok aşırı sıcaklar olduğu zaman cihazı bir şekilde korumak gerekiyor. Özellikle oyun oynayanlar için satılan soğutucular da mevcut. Bu soğutucular telefonun arkasına takılabilir” ifadelerine yer verdi.

CİHAZ SICAKTA TERLER VE ZARAR GÖRÜR

Telefonların çok sıcak bir ortamda bekletilmemesi gerektiğini söyleyen Ali Hüseyin, özellikle araçların içerisinde telefonların bırakılmasının cihaz açısından tehlike olabileceğini anlattı. Ali Hüseyin, “Telefonlarınızı arabaların içinde bırakmamalısınız. Çünkü güneş ışınlarıyla araçların camları etkileşime girdiği zaman çok fazla sıcaklık ortaya çıkıyor. Bu durumda telefonların bataryaları şişip patlayabilir. Çok ısındığı zaman patlayan telefonun kendisi değil bataryasıdır. Arabanın ve evin içerisinde bir patlama meydana gelirse bu sıçrar ve yangın çıkabilir. Bunun yanı sıra telefonları ceplerimizde de uzun süre bırakmamalıyız. Çünkü cihaz sıcakta terler ve zarar görür. Eğer cihazınızın çok fazla ısındığını hissederseniz mutlaka kapatın ve bekleyin. Bilgisayarlar da sıcaktan etkilenir. Bilgisayarların çok fazla ısınmasını önlemek için soğutucular kullanılmalıdır” diye kaydetti. Bazı telefonların çok ısındığı zaman ekrana sıcaklık uyarısı verdiğini ve cihazın kendini kilitlediğini de belirten Ali Hüseyin, “Telefon soğuduktan sonra kullanabilirsiniz. Bazı modellerde ise sıcak olduğu zaman şarj edemezsiniz. Cihaz bu şekilde kendini korur. Çünkü telefon ısındığı halde kullanmaya devam ederseniz zarar görür ve ömrü kısalır. Telefon yavaşlamaya ve farklı arızalar vermeye başlar” dedi.

CİHAZ PATLAMASINA DİKKAT!

Ergenekon davasının gerekçeli kararı açıklandı Ergenekon davasının gerekçeli kararı açıklandı

Konuyla ilgili bir başka değerlendirmelerde bulunan Elektronik Cihaz Uzmanı Dündar Sayılgan ise, şunları dile getirdi: “Elektronik cihazlardaki en büyük sorun ısınma olarak karşımıza çıkar. Bilgisayar ve telefonlarda soğutucu kullanılması gerekir. Bu cihazların elimizden geldiği kadar ısınmalarını engellemeliyiz. Çünkü yüksek ısıda cihazların ömrü kısalır. Cihazların uzun süre şarjda bırakılmaması da bu noktada çok önemlidir. Ayrıca arabalarda bırakılan bir kolonyanın bile büyük bir patlama riski varken elektronik cihazlar kesinlikle araç içerisine bırakılmamalıdır. Dışarısı 40 dereceyse, arabanın içi 60 derece olacaktır. Bu da telefonun çok fazla ısınmasına, ömrünün kısalmasına, hatta patlama ve yangına neden olabilir. Bu zincirlemenin olmaması için dikkat edilmeli ve önlem alınmalı. Yalnız araç değil, ceplere konulan telefonlar da hem terlemeden dolayı oluşan sıvıdan hem sıcaktan patlama riski taşır.”

Muhabir: TUBA KAYA