Bahar mevsiminin gelmesiyle birlikte fide ve çiçek mevsimi başladı. Havaların ısınmaya başlamasından dolayı sebze ile bitki fideleri tezgahlardaki yerini alırken vatandaşlar da tezgahlardaki ürünlere yoğun ilgi gösteriyor. Büyükşehir Belediyesi Konya Ağaç satış elemanı Fatma Alan ise, mayıs ayının gelmesiyle birlikte fide ve çiçek sezonunun açıldığını belirterek müşteri yoğunluklarının artığını aktardı. Konya’da bitki bakımına çok fazla rağbet olduğunu söyleyen Fatma Alan, “25-1000 lira arasında çiçek ve fidelerimiz mevcut. Vatandaşlar en çok sardunya, yıldız çiçeği ve gülü seviyor” dedi.

L K J G L G J L

Bayramın keyfini çıkardılar! Bayramın keyfini çıkardılar!

BİTKİ VE FİDELERE BAKMAK İNSANA İYİ GELİR

Her bitkinin kendine göre bakımının değiştiğini anlatan Fatma Alan, yetiştirilen bitkinin neyi sevdiğini iyi bilmenin önemini vurguladı. Bu noktada bitkinin ömrünün belirlendiğini kaydeden Alan, “Mesela bazı bitkiler suyu veya güneşi sevmez. Fidelerin bakımı ise daha kolaydır. Alındıktan 1-2 hafta sonra, kökünün yapısını bozmadan biraz daha büyük bir saksıya alınması yeterlidir. Bitkilere bakmak zor gibi gelse de alıştıktan sonra insana çok iyi gelir” diye konuştu.

Jhgjfgjk Kopya

KAKTÜSLER ÇİÇEK AÇACAĞINI ANLADIĞINDA ÖLÜR

Bitki ve çiçeklerin ortamdaki enerjiden çok iyi anladığını ve sevgiyi hissettiğini dile getiren Alan, sözlerine son olarak şunları ekledi: “Bir evde eğer kavga yoksa, huzur varsa, o evdeki çiçekler daha uzun ömürlü, sağlıklı oluyor. Bunun yanında çiçek açmayan kaktüslerin de radyasyon çekme özelliği vardır. Kaktüsün çiçek açmasını istiyorsanız kışın bir ay sulamadan uyutmalısınız. Çünkü kaktüs öleceğini anladığı an çiçek açmaya başlar. Bunlar gibi bitkiler hakkındaki bilgileri buraya gelen insanlara anlatıyorum. Gerçekten her çiçeğin ve bitkinin çok farklı özellikleri bulunuyor.”

Muhabir: TUBA KAYA