banner5

Önceki haftalarda ‘Bu sınavı iptal edin!’ başlıklı bir yazı kaleme almış ve Selçuk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi akademisyen alımlarında olan ya da olmayan bazı başlıkları dile getirmiştim.

Ha, bir de liste yayınlamıştım.

Ve…

Birkaç da soru sormuştum cevaplandırılması gereken…

Cevaplandırıldı mı?

Hayır…

Cevap geldi, diyeyim.

O yazıyı hatırlayanlar mutlaka vardır. Dolayısıyla değerlendirmeyi de okuyucularıma bırakacağım.

Dekanlıktan gelen cevabı sizlerle paylaşayım sonrasında bu cevabın hangi soruma olduğuna da siz karar verin.

Aynen paylaşayım…

“2021-2022 eğitim-öğretim yılı Özel Yetenek Sınavımız 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında yapılmıştır ve 2021 Özel Yetenek Sınav Kitapçığımızda belirtilen hususlara uyularak gerçekleştirilmiştir. Sosyal medyada ve bazı yerel gazetelerde sınava girmemiş adayların kazanan listelerde yer aldığına yönelik haberler yer almış, Ayrıca bu haberler sınavı kazanan adaylara haksızlık niteliğindedir Ortaya konulan haberdeki iddiaların gerçekle ilgilisi olmayıp ilgili gazeteciye yanlış bilgilendirme yapılmıştır. Habere konu olduğu görüşündeyiz. Söz konusu haber asılsız ve iftiradır. Keşke haber yapılmadan önce konu Fakülte yönetimine sorulsaydı daha uygun olabilirdi.

Sınav kitapçığımızda sınav tarih ve saatinde sınav alanında bulunmayan ve kendi sırasında sınava girmeyen adaylar sınava girme haklarından vazgeçmiş sayılacaklardır ifadesi yer almaktadır. Adaylar Daha önceden bilgilendirdiği ve sınava girecekler listelerinde yer almamalarına rağmen yazılı ve sözlü olarak belgelerini teslim ettiklerini beyan ettiklerinde durumları kontrol edilerek itirazları haklı görüldüğünde değerlendirilerek sınav hakkı verilmiştir. Bu adaylar kendi sıra ve saatlerinde sınava alınmış fakat Covid 19 nedeniyle sınava alınacak adaylar diğer adayların, görevlilerin ve kendi sağlıkları dikkate alınarak kontrollü bir şekilde sınava alınmışlardır. Aday öğrencilerin sınav hakları 2021 YKS kılavuzunun 9. sayfasında da belirtilen şekilde “Sınavın uygulanacağı hafta Covid-19 pozitif/temaslı olması nedeniyle sınava gireceği sınav merkezini değiştirmek isteyen adaylar (yurt dışı başvuru yöntemiyle başvuru yapan adaylar hariç), sınavın uygulanacağı hafta Çarşamba günü saat 10.00’dan sınav tarihine kadar ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden (https://ais.osym.gov.tr) Merkezimize bildirimde bulunacaklardır” ifadesi ile Yüksek Öğretim Kurumumuz tarafında da öğrencilerin hak kaybına uğramamaları için özel şartlar oluşturularak uygulanmaktadır.

Covid 19 nedeniyle sınav hakkını kaybetmek istemeyen adayların başvuruları ve ayrıca Bilgi İşlem Daire Başkanımız Selahattin ALAN’ın bilgisi dahilinde (bir program yazılmasını sağlamışlar) sınava girecek tüm öğrenci adaylarımızın Covid 19 sorguları yapılarak listelenmiş her gün Güvenlik ve Koruma Müdür Yardımcımız Yahya KUT ile liste paylaşılmıştır. Her gün için oluşturulan Covid 19 sorgu listeleri kontrol edilerek Covid 19’lu ve temaslı öğrenci adaylarımıza sınava diğer öğrencilerden farklı gün ve saatte girmelerine imkan sağlayan gün ve saatlerde güvenlik birimleri de uyarılarak sınav hakkı verilmiştir. Bu durum hem kameralarla kayıt altına alınmış hem de anons edilerek bilgilendirme yapılmıştır.

Özel Yetenek Sınav Kitapçığımızın 6. sayfasında “Sınav Üst Kurulu gerekli gördüğü hallerde sınav sisteminde değişiklik (tarih, saat, yer, etap, puanlama vb.) yapma hakkına sahiptir. Sınavın, adayların ve personelin güvenliği ve sağlığını tehdit edecek durumlarda sınavın tüm aşamaları değiştirilebilinecek ve iptal edilebilecektir.” ifadesi yer almaktadır. Öğrencilerin hak kaybına uğramamaları ve Covid 19 pandemisi nedeniyle mağdur edilmemelerine yönelik uygulama herkesin gözü önünde uygulanmış ve anons edilmiştir. Belge doğrulama sistemimiz, sınava girecek adayların online olarak sisteme yüklemiş oldukları belgelerin gerçek olup olmadığına ve beyan edilen belgelerin gerçekte var olup olmadığına yönelik bir uygulamadır. Geçmiş sınav dönemlerinde sahte evrak ve beyanlarla ön kayıt ve kesin kayıt yaptırmak isteyen adaylar olmuş ve bu sınav döneminde de bu hususa dikkat edilmiştir. Sınava girmeye hak kazananlar listesinde yer almayan fakat sözlü ve yazılı beyanları doğrultusunda gönderi belgeleri kontrol edilen adayların talepleri kontrol edilerek haklı bulunan adaylara sınav hakkı verilmesi sağlanmıştır. Bu husus tutanakla da imza altına alınmıştır. Listelerde ilan edilen ve daha sonra Covid 19 ve belge doğrulamaları yapılarak sınav hakkı verilen adayların kamera kayıtları mevcuttur.

Adayların sınava girmeden kazanan listelerinde yer aldıklarına yönelik asılsız iddialar iftira ve kötü niyetle olaya yaklaşım kaynaklıdır. Bir öğrenci adayımızın ekte sunulan evrakta sosyal medyada kendisine suçlamada bulunan insanlara vermiş olduğu cevap da kendi çocuğumuza yapılan önyargı ve iftira kadar çirkin bir durumdur. “Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) kanunun 6. maddesinde özel nitelikli kişisel verilerin ilgilinin açık rızası olmaksızın işlenemeyeceği belirtilmekle birlikte sağlık ve cinsel hayat dışındaki kişisel verilerin, kanunlarda öngörülen hâllerde, sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel verilerin ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebileceği düzenlenmiştir.” İfadelerine uygun olarak Covid 19 nedeniyle mağdur olan ve sınav hakkı verilen adaylarla ilgili web sitemizde aday numaraları ve ad soyadlarını içeren bir ilan yayınlanmamış ama bilgilendirme anonsları ile adaylara gerekli bilgiler verilmiştir.

Ayrıca konu ile ilgili olarak Bilgi İşlem Başkanlığımızın Covid 19 sorguları ve ilgili tutanaklarla konu kayıt altına alınmıştır. İlgili sosyal medya ve yerel basın yayınlarında adayların isminin kullanılması da oldukça düşündürücü ve üzücüdür. Sınava girmeyen hiç kimse kazanan listelerde yer almamıştır. Hak etmediği halde hiç kimse sınava alınmamıştır. Her öğrencinin hakkını korumak adına Özel Yetenek Sınav Kitapçığına uyularak adayların hakkı sonuna kadar korunmuştur. Sadece sistemin işleyişine yönelik ve subjektif yöntemlerin kullanılmadığı sınavımız örnek niteliğindedir. Sınav sistemine eklenecek ve düzeltilecek birkaç husus ile her giren öğrenci adayına eşit uzaklıkta olması bakımından da bir üst segmente taşınabileceği düşünülmektedir. Fakülte Dekanlığımızca 2021/2022 öğretim yılı özel yetenek giriş sınavları ÖSYM kılavuzundaki belirtilen kurallar kapsamında Fakültemizin özel yetenek giriş sınavı kitapçığında belirtilen esaslara göre şeffaf ve denetlenebilir şekilde yapılmış tüm kayıtlar Fakülte arşivimizde mevcuttur. Her türlü denetim ve kontrol ilgili kurumlarca yapılmasına açıktır. Tüm yerleşen ve yerleşemeyen adaylarımıza eşit derecede uzaklıkta olduğumuzu bildirir, tüm adaylara eğitim hayatlarında başarılar dileriz.”

Yeni bir polemiğe girecek değilim…

Yapmam da…

Bir de sınavı yeniden sınav yapılarak sınavı kazanan kişinin sosyal medya paylaşımını da göndermişler.

Ben burada paylaşmayacağım onu. Saklı kalsın zira zaten adı verilerek sosyal medyada yaygara yapılmış

Buna da içerlemiş.

Üzülmüş.

Lakin…

Asıl sorum cevapsız kalmış.

Misal…

Kazanamayanların puanları neden açıklanmadı?

Sınav yönergesinde ne diyor?

Başka…

Kazanamayanlar da kaybettiklerine değil de kaç puanla kaybettiklerini bilmediklerine üzülmüş.

Keşke onların üzüntülerini de paylaşsalardı benimle.

İsterseniz o paylaşımları da yayınlayabilirim.

Dedim ya…

Yeni bir polemik başlatacak değilim.

Ben de asıl sorulara cevap alamadığım için üzüldüm.

Zira cevapsız kalan başlıklar var…

Ben yine de gazetecilik etiği gereği paylaşayım istedim.

Bir şeyi anladım.

Derler ki; Üniversiteler bu işlerle uğraşırken biz başarı bekliyoruz. Olimpiyatlara bir bakın hele…

3-5 madalya getiren sporcuları da parayla dışarıdan almışız.

Sonra…

Başarı…

Çok beklersiniz…

Gerçi Selçuk Üniversitesi Spor Bilimleri Dekanlığı cevap vermiş.

Doğruymuş’

Takdir sizin…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Doç. Dr. Hüseyin Aslan 2021-10-16 23:49:52

ÖSYM kovidli öğrencileri sınava başka salonda sınava almıştır ve sınav soucunu açıkladıktan sonra bu kilişkileri listeye eklememiştir. Sonuçları bir bütün olarak açıklamıştır. Buradaki sorun, sonuç listesinde sınava girmedi yazılıyor ve sonrasında kazananlar listesinde yayınlanıyor sorun burda başlıyor. Bu durum aynı fakültede çalışan bir öğretim üyesı olarak içime sinmemiştir. Adalet herkese adalettir. Yanlış yanlıştır yanlışı ve hatayı kabul etmekte bir erdemliliktir.

banner50