Bu yıl ki yaz Kur’an kurslarının açılışı, Selçuklu Merkez Cami’nde yapılan programla gerçekleşti. Selçuklu Kaymakamı Eflatun Can Tortop, İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Öge, Selçuklu İlçe Müftü Vekili Musa İmamoğlu’nun teşrif ettiği programa çok sayıda öğrenci ve velileri de katılım sağladı. Öğrenciler program kapsamında çeşitli gösterilerde bulunurken program sonu çeşitli oyun ve ikramlarla eğlendiler.

‘İYİ NESİLLER KÖTÜLERİN ALANINI DARALTACAK’

Açılış programında konuşan Selçuklu Kaymakamı Eflatun Can Tortop, yetkin eğitimcilerle birlikte verilen dini eğitimin, bugünün çocuklarının yarının ‘iyi’ insanlarına vesile olacağını ifade etti. İyi insanların sayısının artmasıyla birlikte kötü ve olumsuz kişi ve durumların alanının da daraltılacağına işaret eden Tortop, “Kurs sonunda çocuklarımızın güzel bir istikamet alacaklarını ve insanlar ile çevreyle sağlıklı ilişki kurabileceklerini ümit ediyorum. Bizlere düşen bir görev var; o da Diyanet İşleri Başkanlığımızın ve müftülüklerimizin aracılığı ile insanlarımızın din eğitimi ihtiyacını en güzel ve en sağlıklı şekilde karşılamak. Bunu yapabilirsek kötü niyetli, karanlık ruhlu, amacı olumsuz olan insanlara da fırsat vermeyip onların alanını da daraltmış olacağız inşallah. Böylece milletçe yakın geçmişte yaşadığımız olumsuzlukları da inşallah yaşamayacağız. Açılan Kur’an kurslarımızın hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

KONYA’NIN ÜÇTE BİRİNE ULAŞIYORUZ’

Yaz Kur’an kurslarının açılış ve kapanış programlarının artık bir gelenek haline geldiğini aktaran İl Müftüsü Prof. Dr. Ali Öge, her yıl olduğu gibi bu yıl da başlangıcı yapılan kursların hayırlı sonuçlara erdirilmesini ümit ettiğini belirtti. Tüm vatandaşların en ulaşabildiği dini eğitim alanının Kur’an kursları ve camiler olduğuna işaret eden Öge, dini eğitim faaliyetleriyle ilgili şunları söyledi: “Son derece önemli bir eğitim hizmetinin eğitim faaliyetinin başlangıcındayız. Meselenin ciddiyeti ve önemi açısından söylüyorum; geçen yıl 3 bin 500 camimiz ve 600’e yakın Kur’an kursumuzda 108 bine yakın öğrencimize hizmet ürettik. Aileleriyle birlikte hesap ettiğimizde 500-600 bin kişiye yani Konya’mızın üçte birine ulaştığımızı söyleyebilirim.” şeklinde konuştu.

‘ÜRETEN VE DUYURAN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM’

Hizmet üreten ve üretilen hizmetleri insanlara duyuran herkese teşekkür eden Öge, “Kurumlarda hizmet üreten hocalarımıza, dernek başkanlarımıza, cami cemaatimize ve özellikle buralara öğrencileri getiren velilerimize ve yavrularımıza teşekkür ediyorum. Bu programların hem başlangıcında hem sonunda bizleri destekleyen ve buradaki güzellikleri aktarabildikleri için basın mensuplarımıza da teşekkür etmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

EN ÖNEMLİ AYAKLARINDA BİRİ, KUR’AN EĞİTİMİ!

Karatay Müftüsü ve Selçuklu Müftü Vekili Musa İmamoğlu, Milli ve manevi değerlerin korunması ve yaşatılması noktasında büyük hizmetler sunduğunu belirttiği Diyanet İşleri Başkanlığı’na teşekkür ederek bu hizmetlerin en önemli ayaklarından biri olan ‘Kur’an eğitimi’ hakkında ise şunları söyledi: “Başkanlığımızın en önemli hizmet birimlerinden birisi Kur’an eğitimidir. Bugün de Kur’an eğitiminin bir parçası olan yaz Kur’an kurslarının açılışı nedeniyle burada toplanmış bulunuyoruz. Bu güzel programı hazırlayan, tertip eden tüm hocalarımız ve camimizin hocası Hidayet Eskici hocamız başta olmak üzere emeği geçen müftülerimize, müdürlerimize teşekkür ediyoruz.” dedi. 

‘AHLAK GİTTİ Mİ MİLLET ÖLÜR!’

Bu yıl Selçuklu ’da 503 mekânda verilecek olan Kur’an eğitiminin bin 320 öğretici ile devam edeceğini bildiren İmamoğlu, 1 buçuk aylık yaz Kur’an kurslarıyla ilgili, “Biz, Kur’an kurslarımızda bu süre içerisinde hafız yetiştirmeyeceğiz ancak burada güzel besmele çekebilen diyebilen, ağzı besmeleli nesiller yetiştirmeye çalışacağız. Bu mekanlarda milli ve manevi değerlerimizi seven, bunları ayakta tutmaya çalışan ideal bir nesil yetiştirme gayreti içerisinde olacağız; ahlaklı bir nesil yetiştirmeye çalışacağız. Zira Nurettin Topçu merhum diyor ki; ‘Ahlak bir milletin ruhudur. Ahlak gitti mi millet ölür.’ İşte biz burada ahlaklı yani İslam ahlakına sahip nesiller yetiştirme gayretinde olacağız.” ifadelerini kullandı.

‘SİZLER CAMİYE ÇOK YAKIŞIYORSUNUZ’

1 Temmuz itibarıyla başlayan yaz Kur’an kurslarının Selçuklu Merkez Cami’nde de devam edeceğini bildiren Selçuklu Merkez Cami İmam Hatibi Hidayet Eskici, cami ve kız Kur’an kurslarına bu yıl 600 öğrencinin kaydını gerçekleştirdiklerini belirtti. Eskici, velilere seslenerek, “Bize, Diyanet’e, Müftülüğümüze ve kursumuza güvenerek çocuklarınızı bize emanet ettiğiniz için teşekkür ediyoruz. Emanetleriniz emanetlerimizdir. Çocuklar, sizler de çok güzel görünüyorsunuz! Sizler camiye çok yakışıyorsunuz. Peygamber efendimiz de sizleri çok seviyordu: Sizlerin ellerinden tutuyor, mescide camiye getiriyordu. Bugün sizler de bu manada camimize gelerek bu sünneti yerine getirdiniz. Allah sizlerden razı olsun.” diye konuştu.

Selçuklu'da temiz çevre çalışmaları sürüyor Selçuklu'da temiz çevre çalışmaları sürüyor

Muhabir: HACER CEYLAN