Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Konya İl Başkanlığı tarafından bir otelde aday tanıtım programı gerçekleştirildi. Tanıtım programına  CHP Parti Meclis Üyesi Ali Abbas Ertürk, CHP Konya Milletvekili Avukat Barış Bektaş, CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Gençosman Killik, CHP Konya İl Başkanı Bekir Yaman, CHP Konya Kadın Kolları Başkanı Damla Yılmaz,  CHP Konya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İsmail Sonkaya, CHP Tuzlukçu Belediye Başkanı ve Adayı Nurettin Akbuğa, CHP Selçuklu Belediye Başkan Adayı  Ahmet Ziya Güneş, CHP Karatay Belediye Başkanı Mustafa Üstündağ, CHP Meram Belediye Başkan Adayı Bahar Altay Çaçık,  ilçe belediye meclis üyesi adayları ve çok sayıda partili katıldı.

‘17 İLÇE VE BÜYÜKŞEHİR’DE SEÇİMLERE KATILIYORUZ’

31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinde Konya’nın 17 ilçesi ve Konya Büyükşehir Belediyesi için Belediye Başkan Adayı gösterdiklerini ifade eden CHP Konya İl Başkanı Bekir Yaman kalan ilçelerde de Belediye Meclis Üyeleri Adayı olduğunu ve Millet İttifakının içerisinde yer alan partilerle ittifak yaptıklarını ifade ederek, “11 Büyükşehir Belediye Başkanımız tüm imkansızlıklara, kısıtlamalara, engellemelere rağmen tarihe imza atıp halkla bütünleşmiş ve çalışmalarını yapmıştır. Biz bunlardan örnek alarak Konya'da belediye başkan adaylarımızı aynı düzende halkla buluşturarak çalışmalarımızı yürütüyoruz.  Büyükşehir belediye başkan adayımız ve 17 ilçede belediye başkanı adaylarımızı belirledik” ifadelerini kullandı.

‘KONYA YETERİNCE HİZMET ALAMIYOR’

CHP Gençlik Kolları Başkanı Gençosman Killik, Konya’nın yeterince hizmet alamadığını belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü, “Diğer siyasi partilerle kıyaslandığında çok daha liyakat ve gençlik, kadın vurgulu bir kadromuz var. İddialıyız. Konya'daki seçmenlerin aslında mutsuzluğunu görebiliyoruz. Burası uzun yıllardır aynı siyasi parti tarafından aynı zihniyet tarafından yönetilen bir kent. Ama ne yazık ki hemşehrilerimiz çok mutlu değiller. Bunu sokağa çıktığımızda insanlarla konuştuğumuzda görebiliyoruz.”

‘KONYA’NIN SORUNLARINI VE TALEPLERİNİ

GÜÇLÜ ŞEKİLDE DİLE GETİRİYORUZ’

Arslan’dan 23 Nisan mesajı Arslan’dan 23 Nisan mesajı

CHP Konya Milletvekili Avukat Barış Bektaş ise Konya Milletvekili olarak Konya’nın sorunlarını ve problemleri le Konyalıların taleplerini sonuç alma odaklı olarak TBMM çatısında dile getirdiklerini ifade ederek, “Elimizden gelen denetleme mekanizmasını şartların el verdiği ölçüde yerine getireceğiz. Ama yerel seçimlerin bize bir ayrı muhalefet alanı açtığını görüyoruz. Biliyorsunuz genel seçimler gerçekleşti. Birçok farklı neden konuşulabilir. Ama idareyi elinde tutan iktidarı denetlememiz için bize bir ferahlama alanı açmış. İnsanlık tarihi kendini yönetenleri denetlemek çabasıyla geçmiş. Filozoflar, hukukçular, binlerce yıldır bunun çabasını veriyorlar. Kendini yöneten, konumu ne olursa olsun kendini yönetenleri denetlemenin bir yolunu aramış. Bu vesileyle ilk olarak bundan 800 yıl önce İngilizler Magna Carta'yla kralın harcamalarını denetleme yetkisini parlamentoya vermek istemişler ve bunu başarmışlar. İngilizler bunu 800 yıl önce uyanmış. Ama geldiğimiz nokta itibariyle 2017’den bu yana bütçeyi denetleyemeyen bir mecliste karşı karşıyayız” diye konuştu. Barış Bektaş, sözlerine şöyle devam etti: “Yani bütçeyi denetleme hakkı 800 yıl önce anayasalara girmişken bizden alındı. Bakın bu anlayışa gedik açmanın formülü yerel seçimler. Yerel seçimlerde manzarayı tam manasıyla değiştiremesek de içinde bulunduğumuz ilçede, ilde, büyükşehirde manzarayı değiştirmek istiyoruz. Bir oy hakkımız var. Bu noktada belediye başkanı seçeceğiz. Seçemiyorsak da belediyede denetlemeyi sağlayacak oraya meclis üyeleri sokup bir grup oluşturmak aktif bir denetleme faaliyeti yapma şansımız var. Bu noktada yerel seçimler bizim için ciddi bir fırsat sunuyor. Burada anayasayı değiştirmeyi, yetmediği için merkeziyet prensibinin işlediği ve yerel yönetimlerin bütçeden ciddi paylar aldığı ve kendi aktivite alanlarının oluşturulduğunu görüyoruz. CHP'li belediyelerin uygulamalarından da gördük. Konya'da bizim oylarımızı iyice artırmamızı da sağlayacak ve eski günlerimize eski şanlı günlerimize tekrar döneceğiz.”

‘HER KOŞULDA VATANDAŞIMIZIN YANINDAYIZ’

CHP Parti Meclisi Üyesi Ali Abbas Ertürk,  31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Seçimleri için vatandaşlardan CHP’li  Belediye Başkanlarının yaptıkları hizmetler karşısında gönül rahatlığı ile oy istediklerini ve istemeye de devam edeceklerini ifade ederek Konyalılardan 31 Mart’ta yapılacak seçimlerde Konyalıların partilerin adaylarına oy istediklerini söyledi.

‘TÜM İLÇELERE EŞİT HİZMET GÖTÜRECEĞİZ’

CHP Konya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İsmail Sonkaya ise Konya’nın tüm ilçelerine eşit bir şekilde hizmet edeceklerini ifade etti. Revizyon çalışmalarının hızlı bir şekilde yapacaklarını söyleyen Sonkaya, “Konya’mızın sorunlarını biliyoruz. Bütün sorunlarının çözümünü hayata geçireceğiz. İhtiyaç sahibi ailelere yardımlarda bulunacağız. Konya’nın en büyük sorunlarından olan ulaşım sorununu metro ile son vereceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak ilk işimiz insanlarımıza hizmet etmek olduğunu belirtmek istiyorum. İlçelerimizde bulunan sorunlara önemli yatırımlar yaparak vatandaşlarımızın rahata ermesini sağlayacağız. Konya’da tarımsal faaliyetlerin sürdürülmesi için çok sayıda projelerimizi hayata geçireceğiz. Eğlence, eğitim, sosyal alanlar yaparak vatandaşlarımıza sunacağız. Atık su projelerini yenileyeceğiz. Deprem sorunu Türkiye’nin en büyük problemi. Bunun için çözümlerimiz hazır. Yenilebilir enerji için çalışmalar yapıyoruz. İklimler değişiyor. Bunun farkındayız. Onun için değişen dünyamızda Konya’mızın zarar görmemesini sağlayacağız. Konya’ya hizmet için geliyoruz” açıklamasında bulundu.  CHP Selçuklu Belediye Başkan Adayı  Ahmet Ziya Güneş, CHP Karatay Belediye Başkanı Mustafa Üstündağ, CHP Meram Belediye Başkan Adayı Bahar Altay Çaçık da göreve gelmeleri halinde ilçelerinde hayata geçirecekleri çalışmaları ve projeleri kamuoyu ile paylaştı.

MUHAMMED ESAD ÇAĞLA

Editör: Muhammed Esad Çağla