Konya’da Hazreti Mevlana’nın 750. Vuslat Yıldönümü hazırlıkları devam ederken Bursa Konyalılar Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneğinin organize ettiği Şeb-i Arus, Hz. Mevlâna’nın 750. Vuslat Yıldönümü etkinliği yoğun ilgi gördü. Panorama 1326 Fetih Müzesinde düzenlenen etkinliğe AK Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç’ın yanı sıra Osmangazi Belediye Başkanvekili Hasan Hüseyin Erdönmez’de katıldı. Mevlana Celalettin Rumi’nin, Şeb-i Arus (Düğün Gecesi) 750. Vuslat (kavuşma) programına siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de iştirak etti.

Sema programında önce konuşan Dernek Başkanı Musa Bozkurt, “Vefatının, yani Vuslatının 750. sene-i devriyesinde büyük mütefekkir, gönül insanı, sevgi medeniyetimizin mimarlarından Mevlâna Celaleddin-i Rumi Hazretlerini rahmetle yâd ediyoruz. Mekânı inşallah cennet olsun. Bizleri, bir Şeb-i Arus’a daha eriştirdiği, bu düğün gecesinde gönülden, gönülle muhabbet etmeyi bir kez daha bizlere nasip ettiği için Allah’a sonsuz hamd-ü senalarımızı sunuyoruz” dedi.

TBMM Başkanı Kurtulmuş, İSİPAB 18’inci Konferansı’na katıldı TBMM Başkanı Kurtulmuş, İSİPAB 18’inci Konferansı’na katıldı

Ancak ve ancak aşk ile yazılmış eserlerin yedi buçuk asır ayakta kalabileceğine vurgu yapan Bozkurt, “Hz. Mevlâna eserlerini öyle bir aşk ile meşk etmiş ki, Vuslatından 750 sene sonra dahi bir araya geliyor, onu yâd ediyor, onun düğün gecesinde birbirimizle muhabbet ediyor, sohbet ediyoruz. Mevlana, arkasında yalnızca yazılı eserler ve sönmeyen fikirler bırakmış bir insan değildir. Hz. Mevlâna aşk ile yoğurulmuş, aşktan ilham almış fikirler bıraktığı içindir ki, sadece bu salonda değil, 780 bin kilometrekare içinde de bir muhabbet ve uhuvvet iklimini muhafaza edebiliyoruz” diye konuştu.

“Eğer bir vatanımız varsa, bu Mevlâna gibi gönül dostlarının sayesindedir” diyerek konuşmasını sürdüren Bozkurt sözlerini şöyle tramamladı: “Bir ülkemiz, bir bayrağımız, istiklalimiz varsa bu, Mevlâna gibi, Yunus Emre gibi, Hacı Bektaş-ı Veli, Hacı Bayram-ı Veli gibi ulu mimarların sayesindedir. Eğer bugün tek bir millet olarak kardeşçe hür ve bağımsız yaşama imkânına sahipsek, bu, Sultan Selahattin kadar, Sultan Kılıçaslan kadar, Sultan Alparslan kadar biliniz ki Hz. Mevlâna’nın, Ahmed Yesevi, Fakî-yi Tayran’ın, Ahmed-i Hani’nin aşk ile yoğurdukları eserlerinin neticesidir. Bize bıraktıkları kutlu medeniyet için her birini şükranla yâd ediyoruz.”

Mehteranın marşlarla coşku kazandırdığı program semazenlerin musiki eşliğine icra ettiği semadan ile tamamlandı. Daha sonra davetlilere helva ikram edildi, hediyeler verildi.